PDA

Pogledaj cijelu verziju : Linux-preporuka softwarea



Frky
07-10-2007, 16:15
Dakle, frend mi je nabavio laptop i sad neznam (a ni on) koji bih npr. antivirus stavio....

Također, neznam kako maknuti linuxa (kubuntu) sa kompa, probao sam staviti cd od xp-a i staviti da boota sa cd prvo ali neće! Nepokazuje mi onu porukicu da stisnem bilo koju tipku kako bih bootao s cd-a!

Odustali smo od te namjere da maknemo linux, pa smo odlučili staviti par esencijalnih software-a! Pa vas pitam koji bih to bili (antivirus kako već rekoh) da možemo na net bezbrižno i slično

HalF-DeaD
07-10-2007, 16:24
Ne treba vam antivirus za linux... Za linux postoji možda pet virusa, nemaš se šta brinut o tome.

streetrace777
07-10-2007, 16:27
Hmm da bi ti se CD bootao moras prvi namjestit u BIOSu da ti je prvi boot uredaj cd rom.Pri paljenu stisci tipku Delete radi ulaza u BIOS.A ako bas ocete Linux da biste napravili net morate instalirat paket rp-pppoe za linux.Nakon toga idite u konsolu ili Shell neznam kako vam pise i upisite "su - root" (bez navodnika) i zatim password od root korisnika.Nakon toga upisete "adsl-setup" i pratite korake di vas pita Username,password,odabit mrezne i ostalo.Zatim kad to namjestite da sepojite na net komanda je "adsl-start" a za disconnect "adsl-stop".Mozete u opcijama namjestit da se net pali cim se komp boota.Ako jos sta treba javite se slobodno

HalF-DeaD
07-10-2007, 16:29
I možda taj cd od windowsa nije bootabilan.

Frky
07-10-2007, 17:02
Namjestio sam u biosu da se prvo boota sa cd-a i nije išlo! Za internet to što si napisao na koristi jer će mo imati dial-up vezu preko Carneta! I cd od windowsa je bootabilan!

Bartuc
07-10-2007, 17:31
Se može nekako napraviti, unutar Linuxa, dual boot sa Win XP-om? Ako može, to napravi, pa onda dalje kombiniraj kako maknuti Linux i ostaviti samo WinXP na njemu!

PS: Znači samo bi trebao ubaciti CD u komp i instalirati ga iz Linuxa... ne preko boota!

Frky
07-10-2007, 18:04
Se može nekako napraviti, unutar Linuxa, dual boot sa Win XP-om? Ako može, to napravi, pa onda dalje kombiniraj kako maknuti Linux i ostaviti samo WinXP na njemu!

PS: Znači samo bi trebao ubaciti CD u komp i instalirati ga iz Linuxa... ne preko boota!

Probao! Pita me čime da otvorim "setup.exe" file od windowsa, a ja ba ugasio u znak protesta i (mog) neznanja! Uostalom, jel moguće imati dva os-a na jednoj particiji? Nije koliko ja znam, premda nisam i probao kombinacije windowsa i linuxa!

Ma, rekli smo da će mo kad doćemo u zg odnjeti laptop na servis neka ga formatiraju, kasnije će (trebalo bi) ići ko podmazano!

Jerry
07-10-2007, 18:07
pa linux je dobar ako ne igraš iggre,također razlikuje se instalacija,sve se radi preko terminala,odi na http://www.ubunt-hr.org/forumSi tamo sve pitaj ;)

Frky
07-10-2007, 18:13
dobar je i za opengl igre...i emulirane dx igre...dobro...baš i nije za potonje...nije ni za ono prvo ali barem se može nešto igrati na njemu... :D

Umm .... to me ne zanima!

Može LOCK jer sam skoro pa odlučio što ću napraviti!

streetrace777
07-10-2007, 19:12
Tesko je instalirat Wine emulator na Linux.

Jerry
07-10-2007, 19:15
da,ja sam se mučio i nisam uspio,i rekoh si zajebi linux ajmo natrag na windouz :D

streetrace777
07-10-2007, 19:46
Ja sma na Linuxu vecinu vremena.Ma sta ces nosit u ZG na servis.Mora se pokrenut ondako.A da nemas garanciju imam ja jos mogucnosti za formatiranje (magnet i disk u ruke da vidis kako radi format C://) :rotfl:

Frky
07-10-2007, 19:50
Ja sma na Linuxu vecinu vremena.Ma sta ces nosit u ZG na servis.Mora se pokrenut ondako.A da nemas garanciju imam ja jos mogucnosti za formatiranje (magnet i disk u ruke da vidis kako radi format C://) :rotfl:

Gle, ja i frend/cimer čiji je laptop idemo sutra u zg (fakultet i te spike)! Pošto nismo uspjeli maknuti linux s laptopa, odnjet će mo ga na servis da ga formatiraju jer nam treba komp hitno (više-manje)! Kasnije je sve lako napraviti!

HalF-DeaD
07-10-2007, 21:33
Tesko je instalirat Wine emulator na Linux.

Wine Is Not Emulator ;)

streetrace777
07-10-2007, 21:56
Tesko je instalirat Wine emulator na Linux.

Wine Is Not Emulator ;)

Nego sta je molit cu lijepo ?

HalF-DeaD
07-10-2007, 22:00
http://wiki.winehq.org/FAQ#head-9725c1c ... e9bf4f318a (http://wiki.winehq.org/FAQ#head-9725c1c8a29bfab10a6bbca79c467fe9bf4f318a)

streetrace777
08-10-2007, 07:47
A cek kako bi ti opiso program koji pokrece Win aplikacije na Linuxu.Wine je emulator to ti tamo pise samo sto ljudi misle da je kao Super Nitendo i ostali emulatori.Evo probaj si sam instalirat Wine pa ces dobit ikonicu "Wine Emilator"

Burek_fr0m_SPACE
08-10-2007, 09:02
A cek kako bi ti opiso program koji pokrece Win aplikacije na Linuxu.
Preciznije, Wine je "compatibility layer". Pokreće Windows aplikacije na GNU/Linuxu tako što ima vlastitu implementaciju nekih osnovnih Windowsovih APIja, tako da se Windows programi imaju "za šta uhvatiti" kad se pokrenu pod Linuxom. Kako god okreneš, to nije ono što se zove "emulacija".

streetrace777
08-10-2007, 09:33
Ok sorry onda je moja greska.To sam procitio u jednom domacem casopisu za PC pa sam tako i rekao.Isprika jos jednom .