PDA

Pogledaj cijelu verziju : Napajanje-Watts



BINUX
03-10-2007, 00:10
Ovako zanima me jel ima kakav program ili naćin da se provjeri kolko mi napajanje ima watta softverski.

03-10-2007, 09:08
15.Pitanja tipa koliko moje računalo uistinu treba struje možete doznati i na http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp
Za tocnije izracunavanje snage napajanja i ostala pitanja u vezi napajanja javite se Gwinu.

A ima i formula kojom se može izračunati ako znaš kolko v ti imaju 12+ na napajanju.

Bartuc
03-10-2007, 10:12
@AMD, krivo si shvatio pitanje ili ga je čovjek krivo postavio :D Zanima ga kako može vidjeti koliko zapravo [W]Sima njegovo trenutno napajanje!

Mislim da nemaš program koji ti to može izračunati, a najbliži njemu je Everest! Jedini bad je to što Everest ne daje 100% točne podatke, ako želiš pravu preciznost, moral buš sam mjeriti struje na pojedinim granama i računati watažu!

Zašto Everest? Odeš na Računalo > Senzor izbornik i dolje imaš pojedine railove i struje na njima! Znači poznato ti je U i I, samo moraš izračunati P! To nebi smjeo biti problem!? Ali opet, sa tim podacima ne dobiješ ukupnu watažu, ali možeš otprilike vidjeti koliko ti wata zapravo napajanje nudi na pojedinoj grani! A to je zapravo i važnije nego ukupna snaga!

Svinjoguz
03-10-2007, 13:17
Otvori kućište mozda ti nesto piše na napajanju.

Ivan_87
03-10-2007, 14:07
pa jednostavno ti je,ali nikad nećeš dobit točne informacije o snazi napajanja,otvori kućište i pogledaj na napajanju ti piše od koliko je
wati,to možeš odprilike znat recimo ako je napajanje 400w i totalno neka promašena marka od 100kn sigurno ima oko 320w,zato se kupuju bolja napajanja forton,chieftec,levicom,ocz... ako je bolje napajanje računaj 450w = oko 410 ili 400 w prave snage :roll:

Bartuc
03-10-2007, 14:11
Čovjeka zanima koliko mu zapravo napajanje ima snagu! Ono kaj piše na napajanju nije uvjek realno stanje napajanja! Da bi vidio koliko zapravo ima snage na svom napajanju, morao bi je sam mjeriti i računati sa multimetrom... Softwareski je mislim nemoguće!

Pimp3k
03-10-2007, 16:06
pa jednostavno ti je,ali nikad nećeš dobit točne informacije o snazi napajanja,otvori kućište i pogledaj na napajanju ti piše od koliko je
wati,to možeš odprilike znat recimo ako je napajanje 400w i totalno neka promašena marka od 100kn sigurno ima oko 320w,zato se kupuju bolja napajanja forton,chieftec,levicom,ocz... ako je bolje napajanje računaj 450w = oko 410 ili 400 w prave snage :roll:

Oke... :rolleyes:

Stvarno svašta naučim čitajući ovaj forum... (Not)

Gwin
03-10-2007, 16:59
pa jednostavno ti je,ali nikad nećeš dobit točne informacije o snazi napajanja,otvori kućište i pogledaj na napajanju ti piše od koliko je
wati,to možeš odprilike znat recimo ako je napajanje 400w i totalno neka promašena marka od 100kn sigurno ima oko 320w,zato se kupuju bolja napajanja forton,chieftec,levicom,ocz... ako je bolje napajanje računaj 450w = oko 410 ili 400 w prave snage :roll:
1. ocz je bolje od prosjeka, ali daleko od pravih igrača.. već sam nekoliko puta naveo, a pimp3k potvrdio. pravi igrači su PC Power and Cooling, Etasis, Silverstone i Zippy, zatim Enermax, Andyson, Ultra i Thermaltake Toughpower preko 1000W. kod nas su trenutno najjača imena Seasonic i Corsair.

2. ta odokativna mjerenja si možeš zataknut za uho. ono kaj piše na naljepnici napajanja često zna ne imat nikakve veze s vezom. pogotovo kad naiđeš na napajanja rađena po starom dizajnu gdje je većina komponenti na matičnoj vukla 5V i 3.3V, dok sad većina komponenti vuče 12V. pa tako nađeš 500W napajanje koje ima brdo ampera na krivim voltažama. a onda grafička povuče struju a tebi se skuri komp.

3. bartuc.. right on.. otvorit komp, opteretit ga do maksimuma i mjerit.. pa zbrajat..

Pimp3k
03-10-2007, 21:11
Čovjeka zanima koliko mu zapravo napajanje ima snagu! Ono kaj piše na napajanju nije uvjek realno stanje napajanja! Da bi vidio koliko zapravo ima snage na svom napajanju, morao bi je sam mjeriti i računati sa multimetrom... Softwareski je mislim nemoguće!

Ako bi sam mjerio stvarno bi dobio vjerodostojne podatke... Zato jer napajanje od recimo 750W+ je vrlo jednostavno opteretiti... Ako komponente nisu dosta poštekamo par žarulja i to je to...

Bartuc
03-10-2007, 21:13
Pimp3k, ne zajebavaj :D

Kak bi ti mjerio pravu snagu napajanja? Kak mjere ljudi koji rade ta napajanja?

Pimp3k
03-10-2007, 21:22
Pimp3k, ne zajebavaj :D

Kak bi ti mjerio pravu snagu napajanja? Kak mjere ljudi koji rade ta napajanja?

Obično se radi o aparatima koji mogu simulirati pravu potrošnju. Aparati su poprilično skupi i ja smatram samo review napravljene njima kvalitetnim i vjerodostojnim. Malo siteova se može pohvaliti njima, ali Silent PC Review, Jonny Guru, HardOCP... ih posjeduju.

Bartuc
03-10-2007, 21:26
Tu se slažemo, ali kak bi sam doma mogao vidjeti pravu snagu napajanja? Osim naravno preko Everesta koji daje potpuno ne pouzdane rezultate! Ili još gore preko specifikacijske liste na napajanju :D

Pimp3k
03-10-2007, 21:31
Tu se slažemo, ali kak bi sam doma mogao vidjeti pravu snagu napajanja? Osim naravno preko Everesta koji daje potpuno ne pouzdane rezultate! Ili još gore preko specifikacijske liste na napajanju :D

Optereti ga sa komponentama za koje misliš da troše određenu sumu Watta... I vidi jel radi ili ne...

Pravu snagu napajanja bez skupih aparata je teško odrediti, ali ako imaš brand name napajanje možeš se osloniti i na deklaraciju. Samo uzmi u obzir da je iskoristivost uređaja nešto niža od deklarirane.

Dal mi napajanje daje 520W ili ne me ne dira jer sam svjestan da mi komp troši nekaj sitno više od 300W...

Bartuc
03-10-2007, 21:34
Istina, ako radi bez greške, zakaj se uopće zamarati time! Ovo moje napajanje je odlično (Chieftec 450W), ali nisam gledao deklaraciju napajanja tak da ne znam koliko lažu i da li lažu na njoj :D Ali glavno da sam zadovoljan njime!

Gwin
03-10-2007, 21:40
Obično se radi o aparatima koji mogu simulirati pravu potrošnju. Aparati su poprilično skupi i ja smatram samo review napravljene njima kvalitetnim i vjerodostojnim. Malo siteova se može pohvaliti njima, ali Silent PC Review, Jonny Guru, HardOCP... ih posjeduju.SunMoon SM-268 tester i njemu slični :D

bartuc. nemreš ga softverski nikako izmjerit.. samo hardverski.. opteretit i multimetrom na žice..

pimp3k.. jesi čuo novost.. jonnyguru od nedavno radi za BFG :D

Pimp3k
03-10-2007, 22:14
pimp3k.. jesi čuo novost.. jonnyguru od nedavno radi za BFG :D

Da videl sam. Baš me zanima kolko će biti site objektivan glede BFGevih napajanja...