PDA

Pogledaj cijelu verziju : ddr pitanje



Freedom Station
10-09-2007, 09:22
dali se vise isplati (sta se performansi tice) uzet:

DDR2 1GB PC6400 (800MHz), Kingmax x 3
DDR2 1GB PC7200 (900MHz) OCZ, nVidia XTC x 2

hvala

Alan Ford
10-09-2007, 10:22
ovo drugo

Bartuc
10-09-2007, 10:59
Normalno da se više isplati prva solucija od druge! To kaj ti piše 900MHz nek te ne brine! To je samo nativna frekvencija memorije na kojoj ti ona tak i onak nebu radila po defaultu! A što se tih 100MHz razlike tiče, to ne osjetiš niti najmanje!

Gwin
10-09-2007, 12:19
3GB vs 2GB

no contest..

na ovim frekvencijama količina uvijek pobjeđuje brzinu

Bartuc
10-09-2007, 12:37
3GB vs 2GB

no contest..

na ovim frekvencijama količina uvijek pobjeđuje brzinu

Zapravo kad razmisliš, na bilo kojoj frekvenciji količina dere brzinu (do granice u podrški sistema naravno) :D

Gwin
10-09-2007, 13:59
pa i ne uvijek.. imao sam prilike vidjet kako radi mushkin ddr400 sa timingsima 1-1-1-2, jede malu djecu :D

Scuderia
10-09-2007, 14:00
u btit danas ćeš teško prepoznat dal komp ima 2ili 3 GB,ali definitvno je bolje uzet 3 GB jer uskoro će to biti važno


@gwin da vidis kako brzo pojedu džep puno love :D

dugi
10-09-2007, 16:24
Vise od dvije gige sto se gamera tice ima jednino smisla na Visti i to jedino kao neka zaliha za buducnost posto je trenutna cijena memorije jako povoljna.

Razlika u igrama izmedju ddr2 800 i ddr 1 400 je zanemariva i ne treba razbijati glavu radi li na 100 mhz vise ili manje,bitno da je ima dovoljno ili malo vise nego dovoljno.

Pimp3k
10-09-2007, 16:42
Inaće ako ima ploču baziranu na nVidia čipsetu memorija bude radila na deklariranoj brzini po "defaultu". ;)

IMO danas su 2GB memorije dovoljna za sve aplikacija. Mislim da je ovaj XTC iz Ve-mila Platinum verzija (po količini informacija na siteu teško je reči koji!?), a ako je to točno memroija bi trebala imati micron D9GMH. I ja bi osobno odabral nju.

[Preporuka Crucial Ballistix iz linksa].

Freedom Station
10-09-2007, 16:54
neki poznanici su mo rekli da je bolje uzet 2 gb od 3gb zbog dual chanel-a...
nerazumin se bas tako da... uglavnom savjet je bio nikad ne uzimaj neparni broj memorije....
ja isto sam misljenja da od viska glava ne boli...

Bartuc
10-09-2007, 16:57
A gle, DualDDR opcija ti nemre toliko pobojlšati performanse koliko može još jedan dodatan keks memorije! Razlika između 2 keksa u običnom spoju i 2 keksa u dual chanel spoju je zapravo vrlo mala, tak da nek te to ne brine!

dugi
10-09-2007, 17:02
ma pukni 4 X 1 gb memorije i miran si + imas paran broj,iskreno ni ja ne volim neparne brojeve u kompu.Bolje je imati dvojezgreni procesor nego jednojezgreni,4 gb rama nego 3 gb rama,dva harda nego jedan hard,dvije grafe nego jednu grafu, dvije przilice od jedne przilice....parovi su zakon za jednog gamera... :) .

Bartuc
10-09-2007, 17:04
ma pukni 4 X 1 gb memorije i miran si + imas paran broj,iskreno ni ja ne volim neparne brojeve u kompu.Bolje je imati dvojezgreni procesor nego jednojezgreni,4 gb rama nego 3 gb rama,dva harda nego jedan hard,dvije grafe nego jednu grafu, dvije przilice od jedne przilice....parovi su zakon za jednog gamera... :) .

Uf i ja bi 2 para grafi u kompu :D Hm, to su znači 4 grafe (2 x par = 4) ili... :D

Gwin
10-09-2007, 18:08
A gle, DualDDR opcija ti nemre toliko pobojlšati performanse koliko može još jedan dodatan keks memorije! Razlika između 2 keksa u običnom spoju i 2 keksa u dual chanel spoju je zapravo vrlo mala, tak da nek te to ne brine!ne bih se složio..

64 bitna sabirnica naspram 128 bita je puno..

Bartuc
10-09-2007, 19:23
A gle, DualDDR opcija ti nemre toliko pobojlšati performanse koliko može još jedan dodatan keks memorije! Razlika između 2 keksa u običnom spoju i 2 keksa u dual chanel spoju je zapravo vrlo mala, tak da nek te to ne brine!ne bih se složio..

64 bitna sabirnica naspram 128 bita je puno..

A kolika je realna promjena u performansama unutar aplikacija? Uglavnom, ja sam to samo naveo kao primjer da nikaj ne gubi naspram 3Gb rama zbog kojih čovjek ima dileme, samo dobiva jer se DualDDR nemre mjeriti sa extra 1Gb rama!

Gwin
10-09-2007, 20:34
ekčuli se može mjerit.. protok podataka je puno brži. niš ti ne pomaže ogromna memorija, ako komp ne može do podataka u njoj

| | \| i X 4 |
10-09-2007, 20:39
Pa ako koristi XP oni samo prepoznaju 2 GB RAM-a kaj ne?
Neka onda upikne 1.soluciju pa poslije kada pređe na Vistu / zatreba upikne još 2 GB - a ???

Op.a sukob titana to volim gledat

:pray:

Bartuc
10-09-2007, 20:44
Pa ako koristi XP oni samo prepoznaju 2 GB RAM-a kaj ne?
Neka onda upikne 1.soluciju pa poslije kada pređe na Vistu / zatreba upikne još 2 GB - a ???

Op.a sukob titana to volim gledat

:pray:

XP 32bit prepoznaje i do 3,5Gb, a 64bit prepozna svih 4Gb bez bada! I nije sukob titana, samo se malo... udopunjujemo :D

@Gwin, ja i dalje stojim iza toga da nema nekih dobitaka u svakodnevnom radu sa Dual DDR-om :D To su pre male razlike da bi ih ti osjetio u igrama odnosno programima! Ako grješim, molio bih te za neki primjer tak da vidim da sam u krivu! (ps. nije nikakav napad na tebe, samo mirna molba da me ispraviš...)

| | \| i X 4 |
10-09-2007, 21:02
Uuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

da je to meni rekao ja bi ga za uho
oo je bilo ispod pojasa gaze
šalim se zajebavam se
nije da kurim vatru ali ja bi ga lupio :rotfl:
šalim se


to sam zaborawio a ako prepoznaju onda je bolje ova solucija od 3 GB
više je rama akli pogledajte u nastavku

Nastavak

Ali opet postavljamo pitanje ? 100 mhz i Dual Channel i 2gb



to ima prednost jer još ne vjerujem da će iskoristiti cijela 2 GB-a RAMA a i brže je , da je samo dula onda se opet uzme 3 gb -a jer je nezamjetna razlika a ako je obadvoje uzme 2 gb ? ? :?

ovo sam ja zaključio kao običan kupac na temelju postova Gwina i Bartuca

ali može pjesma

In the town where I was born
Lived a man who sailed to sea
And he told us of his life
In the land of submarines

. . .

ispričavam se pregorio mi procesor

Bartuc
10-09-2007, 21:19
@Nixa, sorry ali fakat nisam skužio ovaj dio :D


...to ima prednost jer još ne vjerujem da će iskoristiti cijela 2 GB-a RAMA a i brže je , da je samo dula onda se opet uzme 3 gb -a jer je nezamjetna razlika a ako je obadvoje uzme 2 gbS?

Ali uglavnom, nemoj se obazirati na radnu frekvenciju memorije, to je zapravo najmanji faktor kod nje i ima minimalan impakt na performanse! Već je i kolega Dugi rekao u ovoj temi, a ja bum ponovio, razlike između DDR1 (400MHz) i DDR2 (800MHz) gotovo da i nema! Kako god okreneš, bitna je količina i eventualno niske latencije koje opet nisu neki čimbenik kod performansi! Sa višom frekvenciom i niskim latencijama buš dobio bolji rezultat u SuperPI-u recimo, ali u svakodnevnom radu to nebuš osjetio, a ako i osjetiš (u određenim aplikacijama), to bu bila neka ne relevantna sitnica!

| | \| i X 4 |
10-09-2007, 21:22
ma mislio sam ako je samo duall channel onda uzme 3 gb

ma procesor mi rikno pa sjebano pišem postove

Gwin
10-09-2007, 23:08
oke.. da konačno raščistimo..

dual channel je brži. problem je u balansiranju podataka. sintetički benchmarci tipa 3dmark, sandra, everest i svi ostali uspiju maksimalno opteretit memoriju i tu do izražaja dolazi dvostruka propusnost radne memorije.

s obzirom da je ovdje pitanje 2GB ili 3GB memorije, rasprava je totalno suvišna. moja zagovaranja dual channela su bila više teoretska, jer nema te igre, operativnog sustava ili programa koje prosječan gamer koristi, a da će zauzet svih 2GB rama. ja uz najbolju volju nisam uspio opteretit više od 1.6GB, tako da je 3GB totalno suvišno

daklem, konkretna situacija je gejmanje. nema igre koja će konstantno, 100% zauzimat sav bandwidth na single channelu.
doom3 primjerice 1-2% radi bolje na single channelu, jer se komp ne zamara sa balansiranjem između kanala, a teksture se ionako obrađuju na grafičkoj.
half-life2 s druge strane, profitira od dual channela, zato što su proc i memorija zaduženi za opsežnu fiziku gravity guna :D

zasad...

no, dolaze sve zahtjevnije igre, gdje će propusnost memorije stvarno doći do izražaja.
trenutno je marginalno bolja opcija (1-10%,ovisno o aplikaciji koja se vrti) imati dual-channel. jer je mrvicu brži, a onaj treći gigabajt memorije ionako nikad neće upotrijebit.

Bartuc
10-09-2007, 23:13
Hvala na objašnjenju Gwin! Nego, kažeš da dolaze nove, zehtjevnije igre, koje buju tražile bolji protok... ali zar tada nebuju te igre i uspjevale zauzeti svih 3Gb rama? :D Al sam zajeban kad krenem sa ispitivanjem :rotfl:

Ne moraš odgovoriti, u pravu si što se tiče DDDR-a, samo malo razmatram ostale opcije za skoru budučnost!

Gwin
10-09-2007, 23:34
relativan pojam.

zasada nisam naišao na igru koja bi natjerala moj komp da ima potrošnju od preko 1GB. NWN2 je došao blizu, na jedno 800MB, (ali ne zaboravimo da meni stalno radi hrpa gluposti u backgroundu)

čemu stvarat zalihe.. dok dođe do potrebe za 3GB rama za neku igru, onda će mu bit jeftinije kupit još 2GB pa imat 4Gb u dual channelu

Bartuc
11-09-2007, 09:35
Čuo sam da Quake 4 popije jako puno memorije na Ultra postavkama! Ne znam koliko, ali kažu da moraš imati min 2Gb za te postavke!?

E da, NWN2 mi nikako ne radi! Izađem iz prve prostorije van na otvoreno i FPS mi pada debelo blizu nule :D Ne kužim zašto!? Imam dovoljno jak komp da ga igram, možda se javila kakva greška pri instalaciji, a nisam je probao reinstalirati!

OT: Znači, došli smo do zaključka, trenutno je bolje kupiti 2Gb kvalitetnije memorije pa kasnije čuvati tu memoriju (pošto je kvalitetna :D) te nadograditi komp sa istom tom memorijom na 4Gb! Hvala kolegi Gwinu na prosvjetljenju!

Gwin
11-09-2007, 11:05
napravi update preko updatera, ili skini zadnji patch za nwn..1.04 je vani, a već 1.03 verzija jako puno popravlja performanse..

dugi
11-09-2007, 11:40
Čuo sam da Quake 4 popije jako puno memorije na Ultra postavkama! Ne znam koliko, ali kažu da moraš imati min 2Gb za te postavke!?

E da, NWN2 mi nikako ne radi! Izađem iz prve prostorije van na otvoreno i FPS mi pada debelo blizu nule :D Ne kužim zašto!? Imam dovoljno jak komp da ga igram, možda se javila kakva greška pri instalaciji, a nisam je probao reinstalirati!

OT: Znači, došli smo do zaključka, trenutno je bolje kupiti 2Gb kvalitetnije memorije pa kasnije čuvati tu memoriju (pošto je kvalitetna :D) te nadograditi komp sa istom tom memorijom na 4Gb! Hvala kolegi Gwinu na prosvjetljenju!


Ima ti jedna caka,cijena.Cijena memoriji naglo varira od superpovoljne kakva je sada do super nepovoljne kakva ce biti "sutra".

Prije 6 mjeseci ti je giga rama bila 800 kuna pa si ti misli.Danas kupis postenih dvije gige za onda prosjecnih gigu.

Pa budi ti pametan(mislim na sebe).

Gwin
11-09-2007, 11:47
da.. ali nemoj zaboravit da je cijena memorije naglo skočila samo u jednoj situaciji..

kad je ogormni tajfun poharao indonezijsku obalu i ubio tvornicu neznam-više-čega. znam samo da je 90% proizvođača memorije svoje krucijalne komponente dobavljalo iz te tvornice

a ddr1 je trenutno skuplji samo zato kaj je ddr2 postao novi standard pa se ddr1 više praktički ne proizvodi