PDA

Pogledaj cijelu verziju : Overclocking guide-ovi



Lord Jambrek
05-09-2007, 21:11
Ovak, trebam od ovdašnjih stručnjaka da mi daju linkove za guide-ove za OC.

Treba mi nešto što će mi sve u detalje objasnit, što je što, kako se kaj radi itd itd itd.

Treba mi to sve i za rame, proc...ma sve što se da.


Želim to sigurno napravit, a ne ko neki mulac pa da od PC-a napravim kamin.

Bartuc
05-09-2007, 21:18
To ti ovisi od procesora do procesora, od matične do matične! Ali evo ti stranica na kojoj si možeš dosta toga naučiti opčenito o OC-u!

http://www.legionhardware.com/document.php?id=610

Ali prije OC-a svog proca (rima :D), upiši u google ime proceosra i overclock! Našel bu ti 100% dosta toga za pručiti!

EDIT: Ovaj link ti je inače za E4300 ali ima dosta toga razjašnjeno unutra!

EDIT2: Prvo sam dao sliku od MC Pingvina ali sam prepravio link :rotfl: :rotfl:

EDIT3: Univerzalni odgovor -> http://en.wikipedia.org/wiki/Overclocking

Lord Jambrek
05-09-2007, 21:31
Konfa je

AMD Athlon 64 3700+(San Diego) sa Thermaltake Big Typhoon 120
ASUS A8N SLi Premium
ASUS Extreme N7800GT sa Zalman VF700Cu
1GB Kingmax DDR400+2x256 No Name(neki Blitz) DDR400

Bartuc
05-09-2007, 21:37
Evo upisao sam ime matične i procesora u google i nađe ti nekaj ovakvoga -> OC (http://www.tomshardware.co.uk/forum/180964-11-3700-overclocking)

Tak si nađi na forumima kaj ljudi pišu o OC-u tvojih komponenti tak da se možeš ravnati prema tome! Jedino kaj je važno je to da staviš PCI-E (ako ga imaš) na 100MHz i voltažu procesora na Manual! Ostane ti samo mjenjanje FSB-a procesora i memorijskog množitelja po potrebi!

Rang€r
06-09-2007, 09:38
trebalo bi pod sticky (nezna svako OC-at :D )

Jel to dugo traje, ak traje dugo onda mi se neda, ak netraje onda cu napisat konfu...

Bartuc
06-09-2007, 10:44
Da, trebalo bi napraviti detaljan pojmovnik i neku univerzalnu shemicu za OC! Ali mi se ne da trenutno :D

@Ranger, OC-anje ti traje 2 minute uvrh glave! Jedino ga je poželjno testirati poslje toga, a to može potrajati!

Sickmanno1
06-09-2007, 15:07
Da, trebalo bi napraviti detaljan pojmovnik i neku univerzalnu shemicu za OC! Ali mi se ne da trenutno :D

@Ranger, OC-anje ti traje 2 minute uvrh glave! Jedino ga je poželjno testirati poslje toga, a to može potrajati!

Ako zelis max stabilni OC, treba ti pa jedno tjedan dana igranja :D

Bartuc
06-09-2007, 15:14
Da, trebalo bi napraviti detaljan pojmovnik i neku univerzalnu shemicu za OC! Ali mi se ne da trenutno :D

@Ranger, OC-anje ti traje 2 minute uvrh glave! Jedino ga je poželjno testirati poslje toga, a to može potrajati!

Ako zelis max stabilni OC, treba ti pa jedno tjedan dana igranja :D

Zašto? Skineš si neki CPU Stress Test i vrtiš ga par sati! Ja za to koristim OCCT i program je stvarno po meni najbolji za tu primjenu! Izabereš si koliko minuta ili sati želiš da vrti testove i optereti ti sve jezgre na 99+%! Ako se pregrijava ili ako se javljaju neke nestabilnosti, smanjiš OC!

Igre ti daleko manje opterete procesor nego jedan takav stress test! Zapravo, mislim da ne postoji niti jedna igra na tržištu koja bu ti davala konstantno 100% opterečenje na CPU... uglavnom su opterečenja daleko niža od tog postotka!

Sickmanno1
06-09-2007, 15:23
Da, trebalo bi napraviti detaljan pojmovnik i neku univerzalnu shemicu za OC! Ali mi se ne da trenutno :D

@Ranger, OC-anje ti traje 2 minute uvrh glave! Jedino ga je poželjno testirati poslje toga, a to može potrajati!

Ako zelis max stabilni OC, treba ti pa jedno tjedan dana igranja :D

Zašto? Skineš si neki CPU Stress Test i vrtiš ga par sati! Ja za to koristim OCCT i program je stvarno po meni najbolji za tu primjenu! Izabereš si koliko minuta ili sati želiš da vrti testove i optereti ti sve jezgre na 99+%! Ako se pregrijava ili ako se javljaju neke nestabilnosti, smanjiš OC!

Igre ti daleko manje opterete procesor nego jedan takav stress test! Zapravo, mislim da ne postoji niti jedna igra na tržištu koja bu ti davala konstantno 100% opterečenje na CPU... uglavnom su opterečenja daleko niža od tog postotka!

rekao sam max clock, znaci spustanje i dizanje FBS, po 1...lol

od programa preporucujem Prime 95 + 3DMark (CPU test)...

2 min lol

Bartuc
06-09-2007, 15:24
Po 1MHz :rotfl: Rađe ga nebi OC-ao nego tražio satima max OC :D

Sickmanno1
06-09-2007, 15:27
Po 1MHz :rotfl: Rađe ga nebi OC-ao nego tražio satima max OC :D

a cuj Bartuc ima nas svakakvih...poznam lika iz Bjelovara koji je to radio sa svojim E4300 <_<...veli mi da je 2 tjedna clockao komp...bash iz svega je izvukao max, od memorije, proca do graficke <_<

dugi
06-09-2007, 15:33
Nikada ne valja klokati do maximuma,kada stignes do zida smanji za barem 20% i tako drzi.

Uostalom bas me briga ,svatko sa svojim hardverom neka radi sto ga je volja.

Bartuc
06-09-2007, 15:59
Tak je! E4300 bez problema ide za 100% gore, ali takav OC služi isključivo za odvrtiti par testova i to je to! Pa da je ne znam kak hladan, nije ga preporučljivo držati na toj razini! Ja sada svog držim na 40% OC-u :D

Sickmanno1
06-09-2007, 16:14
Nikada ne valja klokati do maximuma,kada stignes do zida smanji za barem 20% i tako drzi.

Uostalom bas me briga ,svatko sa svojim hardverom neka radi sto ga je volja.

Zasto ne bi valjalo clockat do max, da vidis koliko ti pc moze. Nitko nije rekao da ga on drzi na maxu...vec sam samo rekao da je trazio svega max. Uglavnom igrao se sa tim.

Za ovo drugo se slazem <_>

GrimReaper
06-09-2007, 16:53
koliko ja znam hardwaru se smanjuje vijek trajanja i to dosta ukoliko stalno radi na maximalnom overclocku

Svinjoguz
06-09-2007, 16:56
Ionako ćeš ga za par godina trebat zamijenit pa je svejedno.

Lord Jambrek
06-09-2007, 17:19
koliko ja znam hardwaru se smanjuje vijek trajanja i to dosta ukoliko stalno radi na maximalnom overclocku

Vijek trajanja procesora je oko 50-70 godina, ako ne i više(bar mislim), a

dugi
06-09-2007, 17:36
http://www.overclockers.com/tips30/

ovo je za neki celeron ali pokazuje neki odnos duzine zivota kloknuto-nekloknuto.


If you run this C 366 flat out for an average of four hours per day, running at spec will result in failure in 16 years. Running the same CPU overclocked will result in failure in 12.6 years

It should be your objective, overclocking or not, to run your systems at the lowest possible temperature.


u principu se slazem da procesor tak i tak mjenjas svakih nekoliko godina pa nema veze ako si ga gazio ali u praksi sam vidio puno previse skurenih maticnih ploca i grafickih kartica( ne kod sebe) da ne bi bio oprezan.Teorija je jedno a praksa drugo.

1.kvalitetno napajnje

2.kvalitetni hladnjaci

3.kvalitetne konponente

4.provjetreno kuciste

5.sve je moguce pa i skurene konponente,ne postoji 100% sigurni overklok.

i neko opcenito pravilo; ne klokaj ako to nije popraceno adekvatnim rastom perfomansi jer se jednostavno ne isplati u odnosu na rizik.

Leoo
08-09-2007, 18:38
OC bi trebalo raditi polako, mhz, po mhz, ako imas strpljenja..
Ako ne onda ces ko ja fsb podignut sa 200 na 250, viditi da radi i ostaviti tako :D