PDA

Pogledaj cijelu verziju : ajmo sada clockeri help



Karlo_from_Bjelovar
24-08-2007, 12:16
amd frik je govorio da ide na 3.0 bez dizanja voltaže, sa box coolerom a da se temeratura ne dize i da je CPU 100% stabilan...

flander
24-08-2007, 12:28
Karlo mislim da imaš pre velik sig, smanji ga malo

Pimp3k
24-08-2007, 15:38
Hoćeš da ti napišem kak da postaviš postavke u BIOSu da ti radi na 3.0GHz?

Bartuc
24-08-2007, 22:48
evo ovako, nabavio sam komp,
komponente su:

e 4400
MB Gigabyte 965P-S3
2 gb ddr 2 kingmax 800 mhz

moze li netko podrobno objasniti cijelu proceduru koju je potrebno obaviti kako bi se ovaj proc stabilno vrtio na nekim visim frekvencijama, btw. nisam noob, samo bih zelio saznati sto se moze izvuci iz njega,
hvala

1) Odeš u BIOS -> pritišćeš DEL prilikom boot procesa!
2) U BIOS-u pritisneš CTRL+F1
3) Nova kategorija bu se pojavila, odeš u nju!
4) Namjestiš si PCI-E frekvenciju na 100MHz - to je obavezno da ne skuriš grafu
5) Ako treba, omogućiš manualno dizanje FSB-a
6) Ispod FSB-a ti je množitelj, ne znam koji je na E4400, ali uglavnom, taj množitelj puta FSB ti predstavlja ukupnu frekvenciju procesora! Znači ako je množitelj recimo 10, a FSB 200, tada ti je proc na 10x200=2000MHz!
7) Sad kad to znaš, vidi koliko trebaš dignuti FSB da bi ti procesor radio na cca 2500 do 3000MHz te ga namjesti manualno na tu vrjednost! Prvo počni tako da dobiješ 2500MHz, za svaki slućaj, pa onda dalje idi polako prema višim taktovima!
8.) Prije nego spremiš postavke u BIOS-u, moraš si prebaciti memorijski množitelj na tu vrjednost da ti je memorija unutar njenih nativnih vrjednosti! Znači ako ti je memorijski množitelj 2, a FSB ti je 200, tada ti je memorija na 400MHz. Kako dižeš FSB tako se diže i radni takt memorije! Pazi da ne pređeš nativne vrjednosti tak da se ne moraš igrati sa voltažom na memoriju! Također si napon na procesor prebaci sa Automatic na Manual i ostavi ga na defaultnoj vrjednosti!
9) Ako ti se komp resetira, znači da mu dolazi pre malo voltaže na jezgru! Ili dodaj mrvicu voltaže, ali rađe ne diraj voltažu već malo smanji FSB tak da radi na default voltaži!
10) Za kraj, nađi EIST funkciju unutar BIOS-a i ugasi je! Ne znam gdje se točno nalazi ali buš je lako našao!
11) Kad je sve to gotovo, spremi postavke i izađi iz BIOS-a!

Eto to je to! Experimentiraj, tako buš najlakše naučio! Samo se pobrini da ako dižeš voltažu, da imaš kvalitetno hlađenje i opčenito da imaš dovoljno jako/kvalitetno napajanje! Ako imaš neko NoName napajanje, rađe ne diraj nikaj da nekaj ne skuriš! NoName napajanja su ti Codegen, MS, LC...

D@rX
25-08-2007, 12:18
onda nemoj jos klokat dok ne kupis pravo.

D@rX
25-08-2007, 12:23
everest recimo.

Bartuc
25-08-2007, 12:24
Tako je! Rađe se strpi sa OC-anjem do novog napajanja! Imam E4300 i iz iskustva ti kažem da je tvoj procesor trenutno dovoljno jak za bilo koji naslov na tržištu! Znači, još niti nemaš potrebe za nekim OC-om!

Također ti je važan čimbenik i matična na kojoj OC-aš! Neke matične ti nemreju se nositi sa većim FSB-ima tak da su i one ograničavajući faktor kod OC-anja! Možda resetira zato kaj se matična buni, a možda zato jer proc ne prima dovoljno napajanja! Nemoj dodavati extra voltaže zbog OC-anja sa noname napajanjem :D

EDIT: Malo kasnim vidim :D Ovo je trebalo ispasti 2 posta iznad :D

Bartuc
25-08-2007, 12:43
ma kazem, ne diram voltazu, zanimaju me dozvoljene temp i kojim programom mogu pratiti iz win?

vratit cu sve kako je bilo, samo zelim vidjeti dokle ide bez prckanja po voltazi

Za temperature si uzmi ili NAJNOVIJI Everest! Mora biti najnoviji jerbo starije verzije daju krive temperature za c2d!

Ili si skini CoreTemp! Upiši u Google! Odličan, besplatan program koji prati temperature obje jezgre!

Ili si skini neki program za testiranje clocka procesora koji ti pritom mjeri temperaturu! Najbolji za tu primjenu je OCCT!

Bartuc
25-08-2007, 13:43
Nemaš na ćemu, sretno sa OC-om :D

Kad buš kupovao napajanje, uzmi si ili Chieftec ili Forton ukoliko je budget ograničavajući faktor! Ili Seasonic ili Corsair ukoliko buš htjeo maximalnu kvalitetu! 430W ti je sasvim dosta ukoliko uzimaš Seasonica, 550W ukoliko uzimaš Chiefteca! Uračunate su debele rezerve za buduće nadogradnje :wink:

Pimp3k
26-08-2007, 20:39
@bartuc: kiji si program koristio za tweakanje grafulje posto imamo iste?

Nisam Bartuc ali probaj sa Riva Tuner-om.

Bartuc
26-08-2007, 20:39
tnx jos jednom, napajanje mi trenutno jos nije potrebno, posto mi nije potreban neki OC proca, ma tko zna sto se jos moze dogoditi

@bartuc: kiji si program koristio za tweakanje grafulje posto imamo iste?

Ja koristim integrirani program u driverima od ForceWare-a! Otvoriš Registry Editor i sljediš ovo dolje! Registry Editor otvaraš -> Start -> Run -> i upišeš regeditSte klikneš ok!


4) Za korisnike nVidia grafičkih kartica pogonjenih ForceWare driverima:

{ HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ NVIDIA Corporation \ Global \ NVTweak }

- kreirajte novu DWORD Value, nazovite je CoolBits te joj dodjelite hexadecimalnu vrjednost 3
- ovaj Tweak osposobljava integrirani OverClock klient za nVidia grafičke kartice! Sljedeći put kad pokrenete Nvidia Control Panel, pritisnite na Change View -> Advanced i dobit ćete novu opciju gdje možete OverClockati vašu grafičku karticu!

Sa njim ti je najlakše OC-ati grafu, no ako želiš nekaj profesionalnije, skini si RivaTuner!

Karlo_from_Bjelovar
26-08-2007, 22:29
hmmm... znam da je offtopic, ali imam pitanje oko tok OCa graficke...
el zna neko dali se nvidia geforce 5200 fx moze clocknut?

drugo, pokrenem regedit, nadem nvtweak, stisnem desnu tipku i odem new>dword value... stavim joj ime CoolBits... onda odem desna tipka na cool bits>modify>oznacim hexdecimal i pod value napisem 3... onda odem na desktop, densa tipka, nvidia control panel, gore stisnem advencd view al meni se ne prikazuje cetvrta ikonica (imam "samo": 3d settings, display, video and television...) koja bi na bilo koj nacin bila povezna s OCom...

Lord Jambrek
26-08-2007, 22:31
hmmm... znam da je offtopic, ali imam pitanje oko tok OCa graficke...
el zna neko dali se nvidia geforce 5200 fx moze clocknut?

drugo, pokrenem regedit, nadem nvtweak, stisnem desnu tipku i odem new>dword value... stavim joj ime CoolBits... onda odem desna tipka na cool bits>modify>oznacim hexdecimal i pod value napisem 3... onda odem na desktop, densa tipka, nvidia control panel, gore stisnem advencd view al meni se ne prikazuje cetvrta ikonica (imam "samo": 3d settings, display, video and television...) koja bi na bilo koj nacin bila povezna s OCom...

Koristi classic control panel.

Dobiješ Overclocking opcije i dobiješ još advanced 3D settings.

Karlo_from_Bjelovar
26-08-2007, 22:50
[quote="Karlo_from_Bjelovar":2f42cub1]hmmm... znam da je offtopic, ali imam pitanje oko tok OCa graficke...
el zna neko dali se nvidia geforce 5200 fx moze clocknut?

drugo, pokrenem regedit, nadem nvtweak, stisnem desnu tipku i odem new>dword value... stavim joj ime CoolBits... onda odem desna tipka na cool bits>modify>oznacim hexdecimal i pod value napisem 3... onda odem na desktop, densa tipka, nvidia control panel, gore stisnem advencd view al meni se ne prikazuje cetvrta ikonica (imam "samo": 3d settings, display, video and television...) koja bi na bilo koj nacin bila povezna s OCom...

Koristi classic control panel.

Dobiješ Overclocking opcije i dobiješ još advanced 3D settings.[/quote:2f42cub1]

evo, uspio sam... moze samo jos odgovor na ovaj dio od nekog:




el zna neko dali se nvidia geforce 5200 fx moze clocknut?

idem na google sad, mozda nadem... al pls ako neko zna ili ima iskustva, feel free to speak :D

Bartuc
26-08-2007, 22:50
hmmm... znam da je offtopic, ali imam pitanje oko tok OCa graficke...
el zna neko dali se nvidia geforce 5200 fx moze clocknut?

drugo, pokrenem regedit, nadem nvtweak, stisnem desnu tipku i odem new>dword value... stavim joj ime CoolBits... onda odem desna tipka na cool bits>modify>oznacim hexdecimal i pod value napisem 3... onda odem na desktop, densa tipka, nvidia control panel, gore stisnem advencd view al meni se ne prikazuje cetvrta ikonica (imam "samo": 3d settings, display, video and television...) koja bi na bilo koj nacin bila povezna s OCom...

Ta opcija ti se nalazi unutar 3dSettings! Kada unutar 3dSettings pritisneš na Advanced View, dobiš novu opciju gdje možeš OC-ati!

Svaka grafa se može OC-at, neke više, neke manje :D

EDIT: KasnimS:rotfl:

Bartuc
26-08-2007, 23:21
hmm,
koje drivere koristis?

Uspio je čovjek!

Ja sam do prije mjesec dana koristio ForceWare v93.71, a sada koristim ForceWare v94.nemam_pojma :D

Lord Jambrek
26-08-2007, 23:38
Evo samo da ne otvaram novu temu.


Dakle imam

ASUS A8N SLi Premium MBO
AMD Athlon 64 3700+ San Diego
Nvidia 7800GT 256VRAM.

Dakle oću OC-at grafičku sa coolbitsima, ali koliko god podignem i napravim test, ovaj mi javi da nemrem koristit pa makar digao GPU i RAM za 1mhz.

Pimp3k
26-08-2007, 23:55
Probaj s Rivom...

GrimReaper
27-08-2007, 11:07
S4) Za korisnike nVidia grafičkih kartica pogonjenih ForceWare driverima:

{ HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ NVIDIA Corporation \ Global \ NVTweak }

- kreirajte novu DWORD Value, nazovite je CoolBits te joj dodjelite hexadecimalnu vrjednost 3
- ovaj Tweak osposobljava integrirani OverClock klient za nVidia grafičke kartice! Sljedeći put kad pokrenete Nvidia Control Panel, pritisnite na Change View -> Advanced i dobit ćete novu opciju gdje možete OverClockati vašu grafičku karticu

el se može skurit grafa ili oštetit takvim overclockom?

Gwin
27-08-2007, 12:40
grafa se uvijek može skurit ako pretjeraš sa postavkama..

zato se i ide korak po korak..5MHz pa test, s time da je taj test iz control panela relativno nepouzdan jer ne testira kompletno 3D grafiku pod punim opterećenjem

a puno ovisi i o kartici. ja sam svoju digao sa 650/1600 na stabilnih 700/1800 preko Control Panela
držim je i dalje na stocku.. nema potrebe za clockom

GrimReaper
27-08-2007, 13:16
pa konkretno pitam za 8800gts by gigabyte ili leadtek

jer to mislim kupiti

Bartuc
27-08-2007, 15:33
Možeš skuriti, ali zato prvo pogledaj na net kako drugi imaju OC-anu tu grafu te si nađi neku srednju vrjednost od toga kao polaznu točku! Nakon toga lagano dižeš i testiraš recimo sa 3dMarkom05ili06 (moraš odabrati ponavljanje testova kad misliš da si našao pravi OC tak da max optereti grafu)!

PS: Prije OC-a si skinite najnovije drivere! Što se Jambrek-a tiče, ne znam zakaj mu ne želi OC-ati! 7800 bi se MORALA solidno OC-ati!

PPS: U mom sigu možete vidjeti OC moje grafe sa CoolBitsom! Sa RivaTunerom bi išlo još gore jerbo mi u CoolBitsu slider nije imao više prostora za klizenje :D