PDA

Pogledaj cijelu verziju : Hrvatski jezik i gramatika



Clutch
23-08-2007, 20:43
Posto sam u zadnje vrijeme na forumu uocio mnogo prepirki sto je tocno npr.upotrebljujes ili upotrebljavas ili štajaznam ili jebemvas morao sam otvorit ovu temu

Dakle molim sve forumase dobre volje da se pocnu pridrzavati pravila hrvatskoga jezika.

Evo jedan tekst o sadrzaju hrvatskog jezika


U hrvatskom jeziku postoje ove vrste riječi: imenice, glagoli, zamjenice, pridjevi, prijedlozi, prilozi, veznici, brojevi te riječi koje svrstavamo kao čestice.
Promjenljive vrste riječi su imenice, glagoli, pridjevi i brojevi.
U hrvatskom jeziku postoji sedam padeža: nominativ, genitiv, dativ, akuzativ, vokativ, lokativ i instrumental. Svojstvuje ih promjena nastavka u riječi, uz izuzetak lokativa, koji je istovjetan dativu, ali zahtijeva prijedlog uz sebe (iako je nekada mogao stajati samostalno
Od brojeva, u hrvatskom postoje jednina, dvojina i množina.
Množina u hrvatskom može biti kraća i dulja, s time da se prednost daje kraćoj množini. Postoji i oblik za brojivu i nebrojivu množinu, kao i oblik "zbirne množine" (stručni naziv je "zbirna imenica"), koji označava "veću gomilu, veću količinu" nečega.

Rod imenica u hrvatskom jeziku može biti muški, ženski i srednji.

Glagolska stanja u hrvatskom su radno i trpno (aktiv i pasiv).

Vremena u hrvatskom jeziku su:
Prošla: perfekt, aorist, imperfekt, pluskvamperfekt
Sadašnje: prezent
Buduća: futur, futur egzaktni (ili futur II), a u gramatikama prije Maretićeve je bio zabilježen i futur III.

Participa u hrvatskom jeziku imamo pet; nazivamo ih glagolskim prilozima i glagolskim pridjevima.
Glagolski prilozi su sadašnji i prošli (particip prezenta i preterita aktiva I).
Glagolski pridjevi su radni i trpni (particip preterita aktiva II i particip preterita pasiva). Particip prezenta aktiva se u književnom jeziku sačuvao u nekoliko riječi.

Pomoćni glagoli u hrvatskom jeziku su biti i htjeti.

Glagoli po vidu mogu biti svršeni te učestali i trajni (potonje dvoje nazivamo nesvršenima).

HalF-DeaD
23-08-2007, 20:59
ma jes puko! :D

Sonic_Moronic
23-08-2007, 21:11
Gramatika mi je bitna kao i brzina pisanja. Ostavlja dobar dojam, no također pišem pravilno zbog sebe, to mi donosi samopoštovanje.

McPingvin_v2.0
23-08-2007, 21:39
važno je da se razumije što želiš reći. komentirao sam gramatiku zbog "vokativ oj pas", što je faking blasphemy.


osim toga, većina forumaša ima problema sa pravopisom, a ne gramatikom ;)

Bartuc
23-08-2007, 21:59
Ja bi volio malo bolje znati č i ć te je i ije :( Brijem da suxam mučo koliko se god trudio!

Tu u Zagrebačkom govoru se ne istiću toliko slova č i ć tak da nemrem preko sluha odredi kaj gdje dođe :cry:

D@rX
23-08-2007, 22:12
Ako netko treba pomoć oko toga, šaljite mi pm.

Arbiter of Change
23-08-2007, 22:26
Većinu problema, bar tu na forumu, mi uzrokuje brzo pisanje i relativno male tipke na tipkovnici. Inače mislim da nemam tako loš pravopis... gramatiku također.

Halo2
23-08-2007, 22:36
To je zbog
Oj,Ej ribo
Oj,Ej pas :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

HalF-DeaD
23-08-2007, 22:41
To je zbog
Oj,Ej ribo
Oj,Ej pas :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Nećeš se derati: ,,Ej, pas!'', nego ,,Ej, morska džukelo!'', ,,Ej, morski ćuko!'' ili ,,Ej, morski keru!''.

Jebote, dosta pravopisa za danas :rotfl:

Rocchiro
23-08-2007, 23:57
kake su to bedarije?




:nonono:

Sonic_Moronic
24-08-2007, 06:14
Ja bi volio malo bolje znati č i ć te je i ije :( Brijem da suxam mučo koliko se god trudio!

Tu u Zagrebačkom govoru se ne istiću toliko slova č i ć tak da nemrem preko sluha odredi kaj gdje dođe :cry:

Ja sam as u ije,je,č,ć i tim stvarima. :D

Frost Commander
24-08-2007, 06:35
Ko da je vazno kako se pise,bitno da se razumijemo.

Thrall
24-08-2007, 09:59
Većinu problema, bar tu na forumu, mi uzrokuje brzo pisanje i relativno male tipke na tipkovnici. Inače mislim da nemam tako loš pravopis... gramatiku također.

Meni kažeš, poslije svakog posta idem izmnjenjivat, promijenio sam tipkovnicu prije jedno 3 tjedna,a naviko se na staru,a ova ima manje tipki i isto pišem brzo, boli me kako ko piše.....

Maloki
24-08-2007, 10:14
dok god je post razumljiv, meni ne smeta...

Neven <R>
24-08-2007, 10:27
Sumnjam da su svi ovdje studenti hrvatskog i da znaju gramatiku kak spada, tako da nema smisla opominjat nekog što se tiče gramatike, kad i moja gramatika nije savršena.

Clutch
24-08-2007, 10:37
Ne zelim nikoga opominjati vec... neznam sta mi je bilo jucer da otvorim ovu temu valjda dosadno!

Samo kazem da bi bilo ljepo da se pisu razumljivi odgovori ali nikako da se iskljuci zezancija tipa jebemvas, aj dont now wat ar ju toking

modovi mozete ovu temu http://i13.photobucket.com/albums/a288/techdude502/lock.gif

medusa
24-08-2007, 10:46
ma živo mi se jebe za gramatiku, pravopis, a za pravogovor (ortoepiju) još više. kao da neću razumjeti ako netko napiše kuča ili neču, pa razumije se valjda.
btw. savjet za one koji pate na gramatiku a imaju male tipke- firefox dictionary, podcrta ti riječi, i onda desni klik i odaberete riječ. problem kod hrvatskog je što nema sve riječi u svim padežima pa mi podcrtava i točno :(

Armachus
24-08-2007, 14:45
MEni ej jedino važno da se govori književnim jezikom!

Dakle, smeta me kad mi netko kaže: "Baš je dobra PISMA"

Dreamer Deceiver
24-08-2007, 14:53
mene to ne smeta, meni je neki put drago kad neko na forumu to piše tako

medusa
25-08-2007, 10:44
MEni ej jedino važno da se govori književnim jezikom!

Dakle, smeta me kad mi netko kaže: "Baš je dobra PISMA"
joj da "biciklo"

TheJopa
25-08-2007, 10:56
Mene živo boli k... za gramatiku i pravopis. Zapravo prezirem to zato jer se mijenja kako debilima iz ministarstva padne napamet. Kad na tvu vidim reklamu za neki HR riječnik ("Je li pravilno reči: Pođimo ili hajdemo" i slične gluposti) odma bi oša s kalašon i pobio ih sve koji su to izmišljali.

:twisted:

A na forumu pišen često 'dalmatinski' jer tako govorin ali recimo to je nešto šta bi prominio kad bi mi neko reka da mu to smeta jer mu je teško razumit.

Fenrir
25-08-2007, 11:01
Mene iskreno ne dira ni malo, ali baš ni malo kaj netko mijenja sasvim dobra pravila u besmislice, al to se ne događa opet tako često. Ja instinktivno koristim gramatiku i pravopis i dosad me to bezgrešno služilo, pa se mislim toga držati. A kaj se tiče pismenosti na forumu, oke, većina jesu typoi, jedino kad se baš vidi da je lik u svakom postu čobanski nepismen, onda jbg, trebao je naučit čitat i pisat u osnovnoj...

TheJopa
25-08-2007, 20:56
Mene iskreno ne dira ni malo, ali baš ni malo kaj netko mijenja sasvim dobra pravila u besmislice, al to se ne događa opet tako često. Ja instinktivno koristim gramatiku i pravopisSi dosad me to bezgrešno služilo, pa se mislim toga držati.SA kaj se tiče pismenosti na forumu, oke, većina jesu typoi, jedino kad se baš vidi da je lik u svakom postu čobanski nepismen, onda jbg, trebao je naučit čitat i pisat u osnovnoj...

Ma e, problem je šta 1) Ja san malo glup pa me ne služi bezgrešno :D i 2) S tim nas pilaju u školi i jedan dan nas to može koštat posla.

Jopax
25-08-2007, 21:50
Mene iskreno ne dira ni malo, ali baš ni malo kaj netko mijenja sasvim dobra pravila u besmislice, al to se ne događa opet tako često. Ja instinktivno koristim gramatiku i pravopis i dosad me to bezgrešno služilo, pa se mislim toga držati. A kaj se tiče pismenosti na forumu, oke, većina jesu typoi, jedino kad se baš vidi da je lik u svakom postu čobanski nepismen, onda jbg, trebao je naučit čitat i pisat u osnovnoj...

Ja kako gramatike izlaze ne šljivim ni jednu promjenu 0.3% i govorim kako mi odgovara
i ja slažem rečenice instiktivno, pa i engleski, kako mi najbolje i najlogičnije zvuči tako i napišem/kažem

MILF hunter
25-08-2007, 22:59
Sumnjam da su svi ovdje studenti hrvatskog i da znaju gramatiku kak spada, tako da nema smisla opominjat nekog što se tiče gramatike, kad i moja gramatika nije savršena.

Slažem se da ne treba raditi toliku famu oko toga,ali većinu osnova gramatike učiš u osnovnoj školi,tako da nema opravdanja za neznanje... :D

Nevezano za tebe,nije cilj poznavanja gramatike da se možeš pohvaliti njenim poznavanjem,već da omogući jasno i razumljivo komuniciranje...

Pravopis je druga priča...

Ne znam za vas,ali ja jednostavno ne mogu osobu smatrati pametnom ako ona ne zna pisati pravilno,čitati,ne raspoznaje č i ć...da ne nabrajam dalje!
Pa to su jedne od elementarnih stvari hrvatskog govora i jezika...

TheJopa
26-08-2007, 10:34
Ne znam za vas,ali ja jednostavno ne mogu osobu smatrati pametnom ako ona ne zna pisati pravilno,čitati,ne raspoznaje č i ć...da ne nabrajam dalje!

Č i ć je glupo. U nekim djelovima Hrvatske se to uopće ne razlikuje u govoru, npr. u Dalmaciji, i zapravo oni koji mogu razlikovati su u 90% slučajeva doselili iz nekih drugih krajeva.
Mohu i ja reč da ja nemogu osobu smatrat pametnom ako joj je razlikovanje č i ć bitno. Svakom svoje, heh...

Death By Sexy
26-08-2007, 11:55
gramatika - mit ili istina.. :|

MILF hunter
26-08-2007, 13:14
Č i ć je glupo. U nekim djelovima Hrvatske se to uopće ne razlikuje u govoru, npr. u Dalmaciji, i zapravo oni koji mogu razlikovati su u 90% slučajeva doselili iz nekih drugih krajeva.
Argument ti je toliko debilan,ma čak mi se i dalo komentirati...

...ali kad sam pročitao ovo...


Mohu i ja reč da ja nemogu osobu smatrat pametnom ako joj je razlikovanje č i ć bitno. Svakom svoje, heh...
...shvatih da ipak nema smisla...


Mogu misliti koliki su intelektualni dometi osobe koja je nesposobna razlikovati dva slova! :D
Pih...

TheJopa
26-08-2007, 18:13
Č i ć je glupo. U nekim djelovima Hrvatske se to uopće ne razlikuje u govoru, npr. u Dalmaciji, i zapravo oni koji mogu razlikovati su u 90% slučajeva doselili iz nekih drugih krajeva.
Argument ti je toliko debilan,ma čak mi se i dalo komentirati...

...ali kad sam pročitao ovo...


Mohu i ja reč da ja nemogu osobu smatrat pametnom ako joj je razlikovanje č i ć bitno. Svakom svoje, heh...
...shvatih da ipak nema smisla...


Mogu misliti koliki su intelektualni dometi osobe koja je nesposobna razlikovati dva slova! :D
Pih...

Pa kad su ista (Meni)
Recimo Englezi i Amerikanci razlikuju još manje glasova od slavena, a Japanci daleko više (ne, ne mislim na pismo, doslovno imaju glasova u jeziku koji bi nama zvučali potpuno isto i teško bi ih mogli ponoviti da nas pitaju)
Intelektualni domet nema ništa s tim, ne vriđaj okolo :nonono:
Peace.


EDIT:


Mogu i ja reč da ja nemogu osobu smatrat pametnom ako joj je razlikovanje č i ć bitno. Svakom svoje, heh...
Nisam to mislio ozbiljno, samo kažen, nemoj mislit da je netko glup ili pametan na osnovu razlikuje li neka 2 slova.

Clutch
26-08-2007, 18:23
Moze netko vec ovo lockat na zahtjev autora koji nije bio pri sebi kad je otvorio ovu temu :)

Sonic_Moronic
26-08-2007, 18:32
Japanski jezik nema puno glasova.