PDA

Pogledaj cijelu verziju : DVD za filmove



Necromonger
16-08-2007, 20:54
DVD - R ili DVD + R? Ima li uopce razlike

DVD -/+ R ili DVD -/+ RW? Ovo mi je bitnije, jer kolko znan RW je od drugcijeg materijala?

Sta je uopce DVD - RAM?

Kakvi su Dual Layer?

Ima li jos koji bolji, recite.

flander
16-08-2007, 21:41
neznam,razliku između plusa i minusa neznam, ali brijem da to nije tak važno, mislim ja koristim dvd--e kakvi god dojdu pod ruku, večinom uzimam samo Sony i Maxell,a što se tiče dual-layera tu uzimam samo Traxdata

HalF-DeaD
16-08-2007, 21:53
http://en.wikipedia.org/wiki/DVD

Prince-Artas
19-08-2007, 00:44
neke prže malo bolje rade s + a neke s - medijima
evo za svoju (nec 3550a) sam negdje pročitao da joj bolje pašu + mediji

19-08-2007, 11:12
DVD-R ima "par" sektora više od DVD+R (oko 25-30MB)

DVD+-RW je izbrisivi medij, ali ne vječno... (deklarira ga proizvođač. premda tu deklaraciju podjeli sa 2.5)

Kvaliteta DVD-R i DVD+R je "ista", ali ovisi o snimaču, neki bolje snimaju +, neki -.

Sad to više i nije takav problem, ali pstoje ta 2 formata samo zbog kompaktibilnosti sa DVD playerima, jer neki čitaju samo +, neki samo -.

Uglavnom je - zastupljeniji, ali u današnje doba se ne trbate s tim opterećivati, jer sve prže žare i + i -, i svi DVD playeri grebu i + i -.

DVD RAM je posebni slučaj, jer ga ne pale sve pržilice.

Uglavnom, postoje revizije, ali od revizije 2.0 pa nadalje su dobri.

O čemu se radi, pa služe zapravo kao disketa, jer se mogu pisati/brisati na taj način.
Malo je zajeb što pod win xp možeš zapisivati samo u FAT32 obliku, ali sa INCD-om možeš i sa UDF tipom zapisa.

Cijena je dosta veća od običnih DVD+-RW medija, ali zato ima puno prednosti:
-Površina diska je toliko dobra, da može i do 30 godina izdržati a da se zapisani sloj ne ošteti (kao tvornički utisnuti CD/DVD mediji)
-Zapisivanje tipa "diskete"
-Mogućnost zapisivanja do 100.000 puta (za razlike od RW-a koji ide do 1000 puta)
-Ne štete mu magnetska i elektromagnetska polja
-Nema potrbe za verifikacijom podataka, jer se hardvareski obavlja (verifi data after burning)
-Nema finaliziranja diska, jer je čitljiv na svim uređajima kao da je finaliziran
-DVD RAM = 4.7GB, DVD-+R= "4.7GB" = 4.38GB
-DVD RAM DL = 9.2GB, DVD -+RW DL = "8.5" = 7.92GB

Nedostatci:
-U Europi su dostupni samo ovi mediji:
*DVD-RAM version 2.4/Revision 4.0, recording speed 8x max
-US and A/Japan već imaju ovo:
*DVD-RAM version 2.5/Revision 5.0, recording speed 12x max
*DVD-RAM version 2.6/Revision 6.0, recording speed 16x max
-Snimalnje medija je malo sporije od DVD-+RW-a
-Hardwareska verifikacije smanjuje brzinu zapisivanja od 30% do 50% (ovo je i prednost i mana, po meni više prednost, jer je zapis onda 100% točan)

Eto, nadam se da ste pročitali, ipak sam si uzeo pola sata živata da vam to napšem! :D

HalF-DeaD
19-08-2007, 11:14
hvala na trudu :bravo: