PDA

Pogledaj cijelu verziju : temperatura chipseta



RA7R
23-07-2007, 21:13
e imam jedan problemček, ovako temp chipseta mom prijatelju skače na 84C što je loše, evo par slika,

http://img161.imageshack.us/my.php?imag ... 066ao6.jpg (http://img161.imageshack.us/my.php?image=fotografija0066ao6.jpg)

http://img239.imageshack.us/my.php?imag ... 064ev6.jpg (http://img239.imageshack.us/my.php?image=fotografija0064ev6.jpg)








naime njemu grafička zaklanja vent od chipseta ta sva temperatura sa grafe prelazi na chipset, grafa je na idle 44, a proc 47, pa ako mu ko može pomoč, jer ne znamo gdje bi vent stavili, a njemu se neda bušit kučište od 1000kn

komp je: nvidia 7900gs(512mb), 2x1gb rama kingmax ddr2 667 mhz, athlon x2 4400+ 2000@2300,DFI infinity NFII-M2

raven5
23-07-2007, 21:16
Ima ti frend i malo prashine u kompu. I to isto odmaže hlađenju... (a i ruzno izgleda)...

23-07-2007, 21:19
Za početak updejtaj bios jer se nerijetko događa da su senzori malo shebani....ako imaš barem malo iskustva približi jedan prst toj jezgri...vjeruj mi 80c se vrlo lijepo osjeti....poslje toga skini cooler chipseta....stavi paste na njega kao i na proc koju stavljaš...očisti taj cooler jer vidim da ima prašine..i opet ga vrati pa javi rezultate..Malo je nenormalno da grafa radi temp od 80c....na drugoj komponenti ako me kužiš..

RA7R
23-07-2007, 21:29
to se samo malo skupilo, ma on to redovito propuhava sa komprimiranim zrakomsvakih cca 15 dana, i loša je kamera, sliko je sa mobom, no što se tiče paste i biosa, to smo več napravili, pa nismo debili, i još neš, to se događa odkad je on kupljen tj 11 mjesec, i sjebal sam temp, temp ide do 75C, a dosad sse komp samo jednom ugasio, podešen je da se gasi na 80, a to se događa kad igra Dirt

dugi
23-07-2007, 21:33
ako ne pomogne ovo sto je amd predlozio mozda ce morati investirati u

Hladnjak THERMALRIGHT HR-05 SLI
http://www.links.hr/index.php?option=ka ... a=05090915 (http://www.links.hr/index.php?option=katList&id_kategorija=05090915)
mislim da bu stao na tu plocu pored grafe,
jer sumnjam da bu to dugo duralo ako je to stvarnih 80 stupnjeva.

23-07-2007, 21:33
Gle ja ne čitam misli da bih znao što ste vi već napravili...AKo se to događa od kad je kupljeno računalo onda može biti i do drugih stvari...al svakako bi bilo poželjno cijeli komp rastaviti i očistiti te vratiti sve na default brzine...da default jer vidim da je proc klokan...a sad su viskoke temperature i uz malo prašine u kompu može bit sranja...uglvnom situacija je takva kakva je..i možemo nać grešku-...al jedini na način da me slušaš i radiš točno onako kako ti govorim!

@dugi:zapamti,,,nikad nejdi odmah kupovat nešto dok ne dijagnosticiraš sve..nisam jednom doživio da se sjebe senzor...a i vele da je tako od kad je kupljen pc!

raven5
23-07-2007, 21:42
Dosta ti ovisi i di ti je komp tj kaki ti je protok zraka oko kompa... Meni je komp dosta zatvoren, s jedne strane sa stolom, a s druge s vratima ako su otvorena, tako da ak planiram igrat nes il radit nes zahtjevnije moram ga mal izvuc (dat mu da dise)...

dugi
23-07-2007, 21:42
@ amd freak pa i rekao sam da PRVO proba ovo sto si predlozio a AKO ne pomogne da tek onda krene u investiciju.

23-07-2007, 21:44
Dosta ti ovisi i di ti je komp tj kaki ti je protok zraka oko kompa... Meni je komp dosta zatvoren, s jedne strane sa stolom, a s druge s vratima ako su otvorena, tako da ak planiram igrat nes il radit nes zahtjevnije moram ga mal izvuc (dat mu da dise)...

gle da ti objasnim...ako se stavi nova pasta...očisti se baza i sve pokraj nje...cooler....i sve se lijepo stavi kako treba 80c nemre bit da me hebeš...možda da je čak i voltažu chipseta stavio na full bi se začudio.

Gwin
23-07-2007, 21:47
1. na ploči je nforce4 chipset.. kojem je radna temperatura od 30-80C, s time da chipset radi sve do 110C. (na 110 se pregrijava i smanjuje mu se vijek trajanja, ali radi ispravno)

2. ta grafa ima manji cooler od moje gtx, kod mene je chipset fan kompletno sakriven,

sjebal sam temp, temp ide do 75C, a dosad sse komp samo jednom ugasio, podešen je da se gasi na 80, a to se događa kad igra Dirt
3. temp chipseta od 75C je puno, ali ne prestrašno. i nema potrebe držat blokadu na 80C

4. DFI ispod chipset venta meće neku čudnu žutu pastu koja izgleda kao da je netko zalijepio kaugumu, što znači.. skinut vent, očistit alkoholom i metnut arctic silver ili ceramique, trebalo bi past za barem 10C

5. THERMALRIGHT HR-05 SLI, paše savršeno, samo ga se mora okrenut tako da hladnjak bude iznad grafe, između grafe i proca.
ja sam se ipak odlučio za aktivni hladnjak za grafe koji paše dimenzijama umjesto standardnog venta

raven5
23-07-2007, 21:49
Pa nemora bit jedna stvar. Moze bit kombinacije vise stvari... Sve je moguce i treba na sve mislit..

23-07-2007, 21:49
gle dao sam mu riješenje a ti si to još ljepše obrazložio..ali se ne isplati davat lovu za bolji hladnjak chipseta...jednostavno ne..ovaj mora biti dovoljan!

Gwin
23-07-2007, 21:51
gle dao sam mu riješenje a ti si to još ljepše obrazložio..ali se ne isplati davat lovu za bolji hladnjak chipseta...jednostavno ne..ovaj mora biti dovoljan!
hmm.. iskreno.. stock hladnjak je kod mene držao chipset na 60+ celzija

trebalo je promijenit pastu da ga supustim ispod 50

23-07-2007, 21:52
vidjet čemo...addao me na msn pa mu govorim step by step...toplo se nadam da je samo u tome problem..

dugi
23-07-2007, 21:58
gle dao sam mu riješenje a ti si to još ljepše obrazložio..ali se ne isplati davat lovu za bolji hladnjak chipseta...jednostavno ne..ovaj mora biti dovoljan!

nemora biti dovoljno(previse paste,puno prasine,klokan komp,slaba ventilacija...) ali slazem se da je 180 kuna puno za komad metala ali bolje i to nego nestabilan komp.

edit:imam slicnu situaciju na mojoj ploci je gotovo isti vent i kod mene je sasvim super.kada zgasim tu istu igru (Dirt) temperatura je 47 C.nemam klimu,vruce je u sobi ali je na kompu 4 venta istina smanjena na minimum zbog buke ali ipak vrte.Kod njega je ta temperatura stvarno jako visoka,nesto bi morao poduzeti.

http://img508.imageshack.us/img508/3954/dugifo9.th.png (http://img508.imageshack.us/my.php?image=dugifo9.png)

ovo su mi temperature par minuta nakon igranja.

23-07-2007, 22:14
Pa ja to znam dugi...zato vam i kažem ako se stavi friška pasta i bilo kakav aktivac temp od 80c je u 99% slučajeva nemoguća!

100EURO
27-07-2007, 20:34
Meni na gigabajtovoj ds3ojki je isto jako vruc chipset , ustvari u 5 min. rada na njoj mozes spec jaja , pa me zanima jel to samo kod mene tak ili se kod te ploce opcenito jako grije chipset?

27-07-2007, 20:36
ništa neobično..iako bi bilo dobro pogledat stvarnu temp i ovdje postat...pa da mi vidimo jel ok il ne :wink:

100EURO
27-07-2007, 21:22
Sa kojim bi programom mogao vidjet temp. chipseta?

Bartuc
27-07-2007, 21:53
Meni na gigabajtovoj ds3ojki je isto jako vruc chipset , ustvari u 5 min. rada na njoj mozes spec jaja , pa me zanima jel to samo kod mene tak ili se kod te ploce opcenito jako grije chipset?

Tak ti je i kod mene! Nek te to ne brine! Ja dotaknem pasivac od čipseta i spečem se na njemu :D Nebi proizvođač stavio cooler na matičnu koji nije dovoljno dobar da je drži stabilnom i u granicama normale!

27-07-2007, 22:15
Sa kojim bi programom mogao vidjet temp. chipseta?

np everest


@bartuc:nikad neznaš.... :wink:

riddick
15-08-2007, 19:18
kupi novu plocu lol.. :kill:

dugi
15-08-2007, 19:22
kaj se hebes skini stari odi u hg srot ili bilo kamo imas zalmana za 50kn rijesen problem.

ako mislis na plavog zalmana od 50 kuna onda taj ne pase na njegovu plocu, a to si i sam mogo vidjeti da si kak spada procitao prvi post i pogledao koju plocu ima.

I zasto postas u stroj temi kada je problem odavno rijesen.

+ sada si editirao pot i napisao jos gluplju soluciju.

Molim te da se ubuduce suzdrzis od komentara ako nisi nekoliko puta prije toga promislio :wink: .

Tri66a
16-08-2007, 16:47
Imao sam i ja sličan problem sa temperaturom i ošao sam u bios i smanjio okretaje ventilatora na 2000 okretaja. Što je bilo. Po defaultu je bilo 3500 okretaja i to bi samo dodatno zagrijalo procesor pa bi se brže vrtio pa bi još zagrijao itd. Onda sam uzeo čačkalicu i fino prčkao po hladnjaku dok ga nisam skroz očistio jer ti je ono sa komprimiranim zrakom sranje-prašina u kompu se jaaako čvrsto drži. eto....sada mi je temperatura stalno oko 40