PDA

Pogledaj cijelu verziju : Nevjerojatne nove tehnologije



Arbiter of Change
12-07-2007, 10:23
Bez da odugovlačim, samo pogledajte:
http://www.clipaday.com/videos/ridiculous-image-technology-coming

Luka
12-07-2007, 10:38
zanimljivo ...

Fenrir
12-07-2007, 11:02
Stvarno zanimljivo, najbolja stvar, kaže da performanse ne ovise o snazi sistema, nego da se više informacija dobije odjednom ovisno o rezoluciji samog ekrana. A i ona stvar sa spajanjem slika je jebena. SA neta, sa raznih upload servisa, se skidaju sve slike navedenog objekta, sa SLR-aca, sa mobitela, onda se sve spaja u jednu 3D panoramu, sve slike se sinkroniziraju.

hellrider
12-07-2007, 11:03
Zakooooooon...... :pray:

flander
12-07-2007, 11:09
jebenica :pray:

K4ciga
12-07-2007, 11:23
jebenica :pray:

KR1ST1J@N
12-07-2007, 16:44
jebenno :pray: :pray:

NoNCoNFoRMiST
12-07-2007, 18:35
zum zum

Luka
12-07-2007, 19:00
pola koji su odgovorili nije niti pogledala film :nonono:

Burek_fr0m_SPACE
12-07-2007, 19:13
Mogao bih za zadnjih 5 postova podijeliti opomene, ali danas sam dobre volje.

Nego, stvar izgleda prilično impresivno, pri tome ne misleći samo na "wow / coolness factor", već i sa tačke gledišta programera. Pretpostavljam već kojim su se metodama i tehnikama koristili za ono, ali to je sve moralo biti vrlo "tightly" isprogramirano da bi onako glatko radilo, stoga jedan veliki vgg od mene. Međutim, onaj drugi dio, sa Notre Dame, mi nije baš najjasniji - da li su već imali gotov 3D model s teksturama, prema kome su određivali tačke gledišta svih fotografija ili je to sve nekako "na suvo" urađeno. Ako je ono drugo u pitanju, onda ili je to neki fake ili je riječ o upotrebi neke crne magije. Međutim, i prvo je jako impresivno, jer i sam znam kako je gadno algoritamsko prepoznavanje oblika i objekata na fotografijama, pa za ovo kažem još jedan vgg. Sve u svemu, clip vrijedan gledanja. Thx, Arbiter.

Fenrir
12-07-2007, 19:19
Kolko sam ja shvatio, imali su gotovi wireframe model, na kojeg su "lijepili" fotke. Meni je najbolja stvar kaj spajaju slike različitih rezolucija, od SLR-aca do CIF kamera na mobitelima. Jedino ne shvaćam kak su uspjeli odredit Point of view, odnosno kako su iz fotografija uspjeli odredit gledište...

Burek_fr0m_SPACE
12-07-2007, 19:42
Kolko sam ja shvatio, imali su gotovi wireframe model, na kojeg su "lijepili" fotke. Meni je najbolja stvar kaj spajaju slike različitih rezolucija, od SLR-aca do CIF kamera na mobitelima. Jedino ne shvaćam kak su uspjeli odredit Point of view, odnosno kako su iz fotografija uspjeli odredit gledište...
Različite rezolucije su najmanji problem tu. A što se point of viewa tiče, morali su postaviti određene ključne tačke na modelu, koje bi kasnije tražili na fotografijama i onda, na osnovu 2D koordinata tačaka na fotografiji i 3D koordinata odgovarajućih tačaka na modelu, uraditi inverznu projekciju, te odrediti položaj kamere, FOV i sl. Tehnika je prilično "škakljiva", ali već se duži niz godina koristi u filmskoj industriji za praćenje pokreta kamere kada treba dodati CGI elemente na snimljeni materijal. Međutim, filmski studio je "kontrolisano okruženje", dok nam ovdje tvrde da će obični smrtnici moći uploadati svoje fotke i klikom na dugme odraditi sve te kompleksne poslove, ni ne znajući za njih, što bi bilo stvarno impresivno za vidjeti. Takođe, ne treba zaboraviti ni izjednačavanje svjetline, kontrasta, white-balancea i ostaloga između svih fotografija, što bi moglo biti bolno kod nekvalitetnijih slika slikanih mobilnim telefonima i sličnim stvarčicama.

Arbiter of Change
12-07-2007, 19:51
Njet probljem. :wink:

Moglo bi biti izvedeno kad bi, laički rečeno (najbolje što znam), lokaciju utvrdili pomoću satelita te pomoću toga određivali visinu i potrebne udaljenosti, iako i dalje ostaje pitanja samog modela. Automatska izgradnja modela na osnovi slikovnog i video materijala?

Fenrir
12-07-2007, 19:54
Thnx, lijepo si objasnio :wink:
Ali još mi jedna stvar nema smisla, on kaže na početku, ili sam ja krivo shvatio, da će performanse cijelog programa biti iste na svakom kompu, neovisno o sistemskoj snazi, već isključivo o rezoluciji ekrana, što veća, to će više informacija moći procesirati odjednom.

Bartuc
12-07-2007, 20:17
Ali kakva konfiguracija vrti takve prijelaze i zumiranja bez ikakvog štucanja!? Nije mi jasno na koju foru poveča slovo iz one knjige prek cijelog ekrana bez da mu overload-a sistem!?

Stvarno svaka čast! Kaj sve nebuju zmislili ti ljudi :pray:

Burek_fr0m_SPACE
13-07-2007, 01:14
Ali kakva konfiguracija vrti takve prijelaze i zumiranja bez ikakvog štucanja!? Nije mi jasno na koju foru poveča slovo iz one knjige prek cijelog ekrana bez da mu overload-a sistem!?
Zašto je problem povećati slovo preko cijelog ekrana? Ionako knjiga nije bitmapa/raster, već je sastavljena od slova koja se predstavljaju vektorskim simbolima iz odabranog fonta, a zoomiranje vektora nikad nije bio problem.

Bartuc
13-07-2007, 07:41
Ma sve to stoji Burek, ali ja si to nemrem zamisliti! Vjerovatno iz razloga kaj se nikad nisam susreo sa ničime takvim! Znači da su sva ta slova, zapravo rađena kao crteži? Jerbo normalan scan nemre to napraviti nit pod razno!

Ali opet, na tom screenu ima brdo slika, on izdvoji samo jednu i toliko je zumira bez gušenja sistema... to mene kopka, na koju foru to izvedu? Znaš i sam kak na našim sistemima i programima funkcionira zoom, full sporo!

flander
13-07-2007, 10:27
bome da onaj zoom, pogotovo one knjige, onak iz daleka ko neki šalabahter, kad ono zumira je da mu je slovo fonta 120 etc. i to bez ikakvog problema :o

Burek_fr0m_SPACE
13-07-2007, 15:04
Ma sve to stoji Burek, ali ja si to nemrem zamisliti! Vjerovatno iz razloga kaj se nikad nisam susreo sa ničime takvim! Znači da su sva ta slova, zapravo rađena kao crteži? Jerbo normalan scan nemre to napraviti nit pod razno!
Pa to ti i pokušavam reći - nije to scan, nije to slika, već tekstualni zapis. Otiđi u Word/WordPad, otkucaj nešto i onda stavi veličinu fonta na 500 - ikakvi problemi? Overload sistema? Ne bih rekao. A što se zoomiranja slika tiče, kvaka je u tome što se u onoj prezentaciji koristi hardversko ubrzanje, dok se u Windozovom Fax & Picture vieweru (ili kako već) koristi čisto softversko rješenje. Naravno, treba tu biti pametan s mip-mapama i streamanjem sadržaja, ali opet, na kraju krajeva - nije to ništa neizvodivo, kao što smo, uostalom, i vidjeli.

Bartuc
13-07-2007, 22:38
Hvala kolega Burek na pojašnjenju! Sad sve kužim! Ja sam bio zapeo oko slika (scan) tak da me to mutilo! Kaj je je, tehnologija je fenomenalna!