PDA

Pogledaj cijelu verziju : Povezivanje racunala



streetrace777
30-06-2007, 09:15
Evo ovako danas radim neki mali LAN u sobi za 5 kompova pa ako netko moze napisat detalnjo kako da ih spojim znaci kako da dodjelim IP svakom kompu i to.Svitch imam kompovi su povezani kabelom.

PS.Hitno mi je

30-06-2007, 09:28
Prvo se raspitaj kakav kabel imaš. Ukoliko je u pitanju CROSSOVER UTP kabel, možeš ih umrežiti direktno tako što ćeš u svaku karticu utaknuti po jedan dio tog kabla. Ako je slučajno u pitanju straight-through kabel, za povezivanje će ti biti neophodan još jedan uređaj - hub ili switch na primjer.

XP uglavnom sam prepoznaje kartice i sam instalira neophodne drajvere, pa najvjerovatnije nećeš imati potrebe da se time zezaš. Ostaje ti da odeš u control panel i na svakom računalu izabereš mrežnu konekciju koja već postoji Control Panel/Network Connections. Desni klik na tu konekciju, pa properties.

Na listi protokola mora se naći TCPIP. Ako ga nema, dodaj ga, imaš dugme install pa ga nađi na listi. Kada je dodat, klik na njega pa properties, da ga konfiguriramo. Na jednom računalu stavi ip adresu 10.0.0.1, a na drugom 10.0.0.2. Na oba stavi netmasku 255.255.255.0 (neko će se ovde javiti da može i duža maska ali nije bitno jednostavno, pustite čovjeka da podesi to što jednostavnije).

Pozatvaraj to sve, otvori command prompt i sa jednog računala (10.0.0.1 na primjer) kucaj "ping 10.0.0.2" i obratno. Ukoliko ima odziva, podesio si mrežu.

E sad gotovo sam siguran da XP sam podesi mrežu do određenog nivoa funkcionalnosti čim utakneš kartice i kabl, i da se računala gotovo odmah mogu vidjeti u network neighborhood-u, ali nisam to probao nikada pa me nemoj držati za rijeć. Moguće je i da je dovoljno da dodaš tcp/ip bez konfiguriranja, on će sam dhcpom odrediti neke adrese i opet će ti se računala "vidjeti" u mreži, što ti je jedino i bitno.

Ima tu još načina ali ovo je ono osnovno što bi ti svako preporučio da probaš, rekao bih.

Mislim da bi ovo i mogao bit sticky....dobro dođe :wink:

streetrace777
30-06-2007, 09:46
Imam switch napiso sam gore.Postavio sam adrese.Kad pingam sa 1 na 2 ima odaziva ali sa 2 na 1 nece pise request time out.

30-06-2007, 09:48
isključi sve žive firewalle ili bilo kakvu zaštitu.....i ako si radio kako sam ti rekao nebi smjelo bit problema!

Lord Jambrek
30-06-2007, 09:51
Jesi postavio onaj small home or office network, to moraš konfigurirat.

Tak se nama desilo, sve umreženo, switch radi, ali se ne vidimo, kad smo postavili network, sve je radilo.


Odi na My Network Places-->Set up a home or small office network.

Tamo ti sve piše čemu šta služi pri konfiguriranju i nemožeš pogriješit.

str33t6l0w
30-06-2007, 17:28
E sad gotovo sam siguran da XP sam podesi mrežu do određenog nivoa funkcionalnosti čim utakneš kartice i kabl, i da se računala gotovo odmah mogu vidjeti u network neighborhood-u, ali nisam to probao nikada pa me nemoj držati za rijeć. Moguće je i da je dovoljno da dodaš tcp/ip bez konfiguriranja, on će sam dhcpom odrediti neke adrese i opet će ti se računala "vidjeti" u mreži, što ti je jedino i bitno.


meni radi bez konfiguriranja... samo utaknes kabal i sve radi..

Stryder
30-06-2007, 19:11
ovo bi trebalo ić u sticky...
nego meni je isti slučaj ko sa streetglow-om sam utaknem kabli i radi....

flander
30-06-2007, 19:54
ovo bi trebalo ić u sticky...
nego meni je isti slučaj ko sa streetglow-om sam utaknem kabli i radi....

Joco
30-06-2007, 23:55
ovo bi trebalo ić u sticky...
nego meni je isti slučaj ko sa streetglow-om sam utaknem kabli i radi....

kad su 2 racunara...ali kada je vise od 2 onda valjda treba preko switcha

barem ja tako mislim :roll:

HalF-DeaD
01-07-2007, 00:51
Na zadnjem lanu na kojem sam bio (6 kompova) sve je bilo kroz switch od 8 portova. Svi smo se spojili od prve i sve je radilo