PDA

Pogledaj cijelu verziju : trgovačka bezobraznost



Gwin
22-06-2007, 17:34
zapitao sam se otkud svakom drugom ameru ultra jake konfe, i probao složit konfu na jednom od njihovih online dućana.

monitor i kućište kod nas nema za kupit, ali sam uzeo najbližu varijantu glede cijene kad sam radio usporedbu


PLEXTOR 18X DVD±R DVD Burner With Replaceable Beige Bezel Black ATAPI Model PX-800A/SW - Retail

NZXT Apollo Black SECC Steel Chassis ATX Mid Tower Computer Case - Retail

Seagate Barracuda 7200.9 ST3500641AS 500GB 7200 RPM SATA 3.0Gb/s Hard Drive - OEM

SAMSUNG 216BW Black - Silver 21.6" 5ms DVI Widescreen LCD Monitor - Retail

DFI INFINITY NF570-M2/G Socket AM2 NVIDIA nForce 570 MCP ATX AMD Motherboard - Retail

BFG Tech BFGR88768GTXOCE GeForce 8800GTX 768MB GDDR3 PCI Express x16 OC HDCP Video Card - Retail

CORSAIR CMPSU-520HX ATX12V v2.2 and EPS12V 2.91 520W Power Supply - Retail

Razer Tarantula Gaming Keyboard - Full Retail US Layout (Blue) - Retail

Razer Copperhead Anarchy Red 2000 dpi Gaming Mouse - Full Retail Multi Language - Retail

CORSAIR XMS2 4GB(2 x 2GB) 240-Pin DDR2 SDRAM DDR2 800 (PC2 6400) Dual Channel Kit Desktop Memory Model TWIN2X4096-6400C5DHX - Retail

AMD Athlon 64 X2 5600+ Windsor 2.8GHz Socket AM2 Processor Model ADA5600CZBOX - Retail

Thermaltake CL-P0257 Blue orb II CPU Cooler for LGA775 & K8 - Retail na newegg.com se ovo dobije za 1800$ = 9.800,oo kn

najjeftinija kombinacija kod nas je nabava.net = 15.310,oo kn

nije fer. em imaju više novaca, em su im dijelovi jeftiniji..

Sova
22-06-2007, 17:41
Heba ih ja.

Kiklop
22-06-2007, 17:42
nemozes to usporedivat kod njih je puno vece trziste pa automatski mogu bit i manje cjene

Gwin
22-06-2007, 17:54
ma da, ali nabit duplu cijenu za neke proizvode je suludo.

Bartuc
22-06-2007, 17:57
Da ali kada naši plate carinu pošto to uvoze iz vana, te daju 22% PDV-a državi... onda ti to dođe na gotovo isto!

Samo je kod nas PDV toliko suludo visok, a ako želiš imati bilo kakvu zaradu moraš dignuti cijene jerbo ti država uzme apsolutno sve!

To pričam iz iskusta jerbo imam firmu i znam koliko te država muze :(

Ovak za bedake :D Od 100'000 kuna 22'000 kuna državi, od miliun kuna 220'000 kuna državi... koja nepravda!

kulamasta
22-06-2007, 18:04
Da ali kada naši plate carinu pošto to uvoze iz vana, te daju 22% PDV-a državi... onda ti to dođe na gotovo isto!

Samo je kod nas PDV toliko suludo visok, a ako želiš imati bilo kakvu zaradu moraš dignuti cijene jerbo ti država uzme apsolutno sve!

To pričam iz iskusta jerbo imam firmu i znam koliko te država muze :(

Ovak za bedake :D Od 100'000 kuna 22'000 kuna državi, od miliun kuna 220'000 kuna državi... koja nepravda!

Sta ameri ne placaju drzavi nikakav porez?

McPingvin_v2.0
22-06-2007, 18:07
plaćaju, no imaju veće plaće u odnsu na nas... a porez ima nije toliko visok.

dugi
22-06-2007, 18:15
Ajde da se neki probude .Ameri placaju izmedju 10000-15000 $ samo za jednu godinu skolarine u nekoj srednjoj skoli.Istina imaju javne besplatne skole ali tamo prvo prolazis kroz detektor metala.Vrtici su uzasno skupi.Fakulteti,za fakultete se dizu veliki krediti.Zdravstvena zastita,kod nas je 10x bolja i jeftinija.Da tamo je jako kvalitetna ako platis brdo para ili ako si osiguran u nekom osiguravajucem drustvu koje opet placas mjesecno bio bolestan ili ne brdo para.
Ako to sve uzmete u obzir jambrati zbog malo vecih cijena pc komponenti je smjesno.Jos kad uzmemo razvijeno i lako dostupno piratsko trziste hardverom i softverom nije neki problem .Npr svoj monitor sam platio 1000 kn u trenutku dok je u ducanu kostao 2400 kuna.
Jebes Ameriku.

Neven <R>
22-06-2007, 18:16
Jednostavni zakon ponude i potražnje. Veća potražnja = niže cijene, jer nije ti isto ako prodaš 3 grafičke na dan i 100, u prvom slučaju će trošak poslovanja po grafičkoj biti puno veći pa će zato i marža biti veća. Još dodaš poreze i carine na to i cijene tako ispadnu.
Konkurencija je isto tako vrlo bitan faktor.

Gwin
22-06-2007, 18:20
Da ali kada naši plate carinu pošto to uvoze iz vana, te daju 22% PDV-a državi... onda ti to dođe na gotovo isto!da stari moj, samo nemoj zaboravit da je roba na izvozu jeftinija jer se na robu za izvoz ne plaća porez.

znači da jedna razer tarantula od 100$ kad ju amer izvozi košta 85-90$, a kad platiš porez kod nas onda te ispadne 110$=600kn, a ne 880kn koliko minimalno traže za nju,

ali..
BFG Tech BFGE88768UOCE GeForce 8800Ultra 768MB GDDR3 PCI Express x16 OC HDCP Video Card
newegg.com 3800 kn, formel 6200kn


3800kn - odbitak poreza zbog izvoza - popust na količinu (a popusti idu jaaako nisko) = manje od 3.000kn
na koju matematiku od 3000 dođeš na 6200 ??

Prince-Artas
22-06-2007, 18:21
Jednostavni zakon ponude i potražnje. Veća potražnja = niže cijene,

jesi siguran, da nije obrnuto :)
nego nemam rođaka u americi da mi prošverca štogod :(

Gwin
22-06-2007, 18:26
Ajde da se neki probude .Ameri placaju izmedju 10000-15000 $ samo za jednu godinu skolarine u nekoj srednjoj skoli.da. točno.
samo kaj je njihova prosječna plaća zaposlenika u privatnom sektoru 200,000 kuna godišnje.
ja radim u gradskom sektoru i imam iznadprosječna primanja od skoro 6.000 kn, što jednostavnom matematikom dovodi do 72,000 kuna godišnje. znači.. trećina

Neven <R>
22-06-2007, 18:27
jesi siguran, da nije obrnuto :)
Pa nije jer će to rezultirati većom ponudom i konkurencijom. Tako će 90% robe ići u SAD, a nama će ići male količine proizvoda kojima trgovci da bi zaradili moraju dići cijene.

Prince-Artas
22-06-2007, 18:33
jesi siguran, da nije obrnuto :)
Pa nije jer će to rezultirati većom ponudom i konkurencijom. Tako će 90% robe ići u SAD, a nama će ići male količine proizvoda kojima trgovci da bi zaradili moraju dići cijene.

veća ponuda i konkurencija ruše cijene i to je zakon ponude i potražnje
di je tu logika da povećanjem potražnje padaju cijene
nema toga kume, nigdje
:)

dugi
22-06-2007, 18:46
Ajde da se neki probude .Ameri placaju izmedju 10000-15000 $ samo za jednu godinu skolarine u nekoj srednjoj skoli.da. točno.
samo kaj je njihova prosječna plaća zaposlenika u privatnom sektoru 200,000 kuna godišnje.
ja radim u gradskom sektoru i imam iznadprosječna primanja od skoro 6.000 kn, što jednostavnom matematikom dovodi do 72,000 kuna godišnje. znači.. trećina

za razliku od tebe i mene oni se i narade za taj novac :) ,a da bi skrpali kraj sa krajem rade i po dva posla dnevno tak da ni ne primirisu kompu i video igrama.

MTF*
22-06-2007, 18:48
artas je u pravu...
meni je to svijeze...
imam poduzetnistvo... :D

Gwin
22-06-2007, 18:49
za razliku od tebe i mene oni se i narade za taj novac :)recimo da je ovo bilo jako bezobrazno i uvredljivo od tebe, pogotovo s obzirom da neznaš koje je moje zanimanje i koji su moji uvjeti rada.

hvala lijepa.

MTF*
22-06-2007, 18:53
dugi zasto mislis da ameri rade vise od vas?

POSA
22-06-2007, 18:54
hej, a recite mi kako stvari stoje s onim neweggom
jel bi to došlo što jeftinije
http://www.newegg.com

dugi
22-06-2007, 18:56
za razliku od tebe i mene oni se i narade za taj novac :)recimo da je ovo bilo jako bezobrazno i uvredljivo od tebe, pogotovo s obzirom da neznaš koje je moje zanimanje i koji su moji uvjeti rada.

hvala lijepa.

joj daj sad se i naljuti :?
Predpostavka je da ako visis na forumu ,igras igre i pratis gaming hardver da ne radis od ve do ve ko prosjecni amer .Nisam to mislio kao nesto negativno.I stavio sam smile na kraju.Ali ocito si ti strasno ozbiljna osoba pa ti se ovim putem ispricavam. :roll: .

Neven <R>
22-06-2007, 18:58
veća ponuda i konkurencija ruše cijene i to je zakon ponude i potražnje
di je tu logika da povećanjem potražnje padaju cijene
nema toga kume, nigdje
:)
Teoretski je to istina, ali.

Veća ponuda će biti tamo gdje je i veće tržište. ;)
Veće tržište = više proizvođača = veća konkurencija. Cijene rastu samo u slučaju da prozvođači ne mogu zadovoljiti tržište.
Ima više do ekonomije od pukih krivulja ponude i potražnje. :P

A same cijene u RH i SAD-u su mi najbolji dokaz da sam u pravu. :P

Gwin
22-06-2007, 18:58
da li rade više ili ne, činjenica je da je frendica moje žene u americi udana za bauštelca i da su nakon 3 godine braka samo od njegove plaće (ona je domaćica) skucali za novu kuću i auto

@dugi,pa s obzirom da se naradim ko crnac u smjenama od po 12 sati i da većinu radnog vremena provedem na svim vremenskim prilikama i neprilikama i da za mene ne postoje praznici niti vikendi rekao bih da radim sasvim dovoljno..
i, ne nisam se naljutio, ali sam ti htio ukazat na nesuvislost takve ocjene, kad nepoznaš osobu o kojoj pričaš

dugi
22-06-2007, 19:08
da li rade više ili ne, činjenica je da je frendica moje žene u americi udana za bauštelca i da su nakon 3 godine braka samo od njegove plaće (ona je domaćica) skucali za novu kuću i auto

A ti mislis da ja pricam na pamet.Imam i ja tamo poznanika.Imam ih i u Irskoj.I svi su se vratili.Ako si sam ,eventualno sa zenom ok da se fina lova skucati u nekoliko godina i onda se vratiti dok si jos mlad.Ali ako imas djecu koju tamo skolujes i zivis tamo na duzi rok nije med i mljeko.Zivotni i radni uvjeti su potpuno drugaciji nego kod nas.Tamo bas i nema mjesta za mamine maze (nisam time inplicirao nista da se ponovno ne uvrijedis).
Ti moji poznanici neznaju za igranje na pc-u .Znaju da to postoji ,znaju i za konzole ali stari moj rad,red i disciplina.Tamo je potpuno drugaciji mentalitet.Ima se ali i RADI se.
Skrenuli smo sa teme.

Mislim da nitko od vas nije uzeo u obzir da sami proizvodjaci hardvera imaju razlicite cijene istih proizvoda za USA i Evropu.

Gwin
22-06-2007, 19:26
rad,red i disciplina.Tamo je potpuno drugaciji mentalitet.Ima se ali i RADI se.

Mislim da nitko od vas nije uzeo u obzir da sami proizvodjaci hardvera imaju razlicite cijene istih proizvoda za USA i Evropu.
radi se, to stoji, ali su neke druge stvari tamo ipak pristupačnije nego ovdje.

na tu trgovačku bezobraznost sam i mislio :D stvarno nije u redu..
dođe mi neki dan jedna ženska i veli da su ona i muž (negdje u americi) odlučili kupit sportski auto kao drugi auto u kući i veli da je uzela novog lancer evo 8. sad si ja mislim "otkud vama ta lova". a ona veli "pa samo 32.000$" iliti 150,000kn
ta ista glupost kod nas košta preko 300,000 kuna. jako bezobrazno

Tsumetai Ryujin
22-06-2007, 19:56
brijem da bu se postarina smanjila kad udemo u EU jer vise nemora placati tolko carina... i time bi naravno i padale cijene.... (tak je barem nama lik iz geografije objasnjavao)

uglavnom... moras svatit da smo mi jos uvijak nerazvijena zemlja... dok amerika (SAD) nije...

Prince-Artas
22-06-2007, 20:27
[quote="Prince-Artas":17f3jb8z]
veća ponuda i konkurencija ruše cijene i to je zakon ponude i potražnje
di je tu logika da povećanjem potražnje padaju cijene
nema toga kume, nigdje
:)
Teoretski je to istina, ali.

Veća ponuda će biti tamo gdje je i veće tržište. ;)
Veće tržište = više proizvođača = veća konkurencija. Cijene rastu samo u slučaju da prozvođači ne mogu zadovoljiti tržište.
Ima više do ekonomije od pukih krivulja ponude i potražnje. :P

A same cijene u RH i SAD-u su mi najbolji dokaz da sam u pravu. :P[/quote:17f3jb8z]

veća potražnja=više proizvođača=veća ponuda=veća konkurencija
veća potražnja vodi ka
1.povećanju ponude pa onda ka padu cijena
ili
2.ka povećanju cijena


nikako ne može veća potražnja vodit smanjenu cijena. sve ide postupno
:)

Shakes
22-06-2007, 21:14
Cijene su takve jer mi živimo u Hrvatskoj gdje su ogromni porezi, a trebaju i trgovci od nečega živjeti

str33t6l0w
22-06-2007, 21:48
veća ponuda i konkurencija ruše cijene i to je zakon ponude i potražnje
di je tu logika da povećanjem potražnje padaju cijene
nema toga kume, nigdje
:)

jebemu moram trazit udžbenik drugog razreda ekonomske (gospodarstvo)

evo definicije :D :

Ako je ponuda veća od potražnje, cijene padaju.

Ako je potražnja veća od ponude, cijene rastu.

Ako cijene padaju, potražnja je veća.

Ako cijene rastu, potražnja je manja.

Evo.. sve prepisano :D....

Neven <R>
22-06-2007, 21:54
Ako je potražnja veća od ponude, cijene rastu.

Kužiš može biti velika potražnja, ali je velika i ponuda. Ja nisam rekao da potražnja u SAD-u brzo raste, već da je velika.


Ako cijene padaju, potražnja je veća.

Nyar nyar nyar. :D

Bitno je da je u ovom slučaju veće tržište donijelo niže cijene (zbog konkurencije, velike brojke prodanih primjeraka što smanjuje troškove itd.), to je nepobitna činjenica jer je jednostavno tako.

EDIT:


nikako ne može veća potražnja vodit smanjenu cijena. sve ide postupno
Nije istina, cijene će se povećati jedino ako proizvođači ne mogu pratiti rast potražnje. A ti ne uzimaš u obzir da proizvođači uzimaju u obzir buduća kretanja (lol) pa unaprijed povećaju kapacitete i time osiguraju da cijene neće rasti te da će ostati konkurentni.
Zašto pak postoji konkurencija? Zbog velike potražnje.

Prince-Artas
22-06-2007, 22:07
Kužiš može biti velika potražnja, ali je velika i ponuda. Ja nisam rekao da potražnja u SAD-u brzo raste, već da je velika.
ja ću ti reć da potražnja u SAD-u raste brzo i da je velika :)
broj prodanih PC stalno bilježi velik porast kao i porast prodaje komponenti


Bitno je da je u ovom slučaju veće tržište donijelo niže cijene, to je nepobitna činjenica jer je jednostavno tako.
veliko tržište je donjelo samo konkurenciju a ona niže cijene

@street kolega ekonomst jebemu zašto gledaš u knjigu, kako to nisi zapamtio :)

Leoo
24-06-2007, 11:54
Mi nikad necemo imat takve cijene, jedini spas je u tome da kad udjemo u EU narucujemo iz npr. Njemacke jer je ramo jeftinije a nece bit carine...
Evo pogledo sam u nekom njemackom pc shopu i kaze 8800gts 640mb, 4gb rama, e6320(to nije problem uzei jaci) sve skupa 900 eura...

NITROS
26-06-2007, 18:02
Uzmi u obzir i njihove place, ali i ostale proizvode. Kod njih hrana i odjeca ti je dosta skupa.

NiX4tHeG@M3R
26-06-2007, 18:13
Uzmi u obzir i njihove place, ali i ostale proizvode. Kod njih hrana i odjeca ti je dosta skupa.



Odjeća ziher nije skupa , a za hranu ne znam

Imam frendicu koja mi je već 3 godine tamo i doktorira , a ja sljedeću godinu idem tamo :pray:

Rekla mi je da je računalna oprema FULL jefttina i ak trebam neš da će mi donjeti , pa ću si možda uzet grafu , rame i CpU neki

Lord Jambrek
26-06-2007, 18:34
Znate kaj mene već duže vrijeme muči i čudim se kak to nikome nije upalo u oko.

Ronhill, naša cigareta, mi ju proizveli i izmislili.

Proizvodi se kod nas, uvozi se u BiH i onda se iz BiH šverca u RH da bi se prodala po manjoj cijeni :?

Gdje je tu logika?


EDIT


brijem da bu se postarina smanjila kad udemo u EU jer vise nemora placati tolko carina... i time bi naravno i padale cijene.... (tak je barem nama lik iz geografije objasnjavao)

uglavnom... moras svatit da smo mi jos uvijak nerazvijena zemlja... dok amerika (SAD) nije...

Si siguran? cijene neće ništ padat, bit će gotovo isto sranje kad je euro došao u Njemačku, praktički su samo promjenili znak DM u €.

Misliš da će Hrvatski trgovac snizit cijenu ak se poštarina za komponentu snizi? Ne, jer on tu vidi veći profit.