PDA

Pogledaj cijelu verziju : Role Playing Game



spidEY
22-06-2007, 12:02
Ovo mi je prvi put da radim nešto što će valjati pa će mi trebati svi vaši svijeti i kritike. Radim u alatu RPGMakerXPSpo prvi puta i nadam se da je dobro (za sada). Pokušat ću napraviti igru što detaljnijom. Neke sam elemente pokupio od nekih drugih RPGova. Ovo je tek mali korak i još uvijek dorađujem tutorial. RPG nema nikakve priče. Treba mi jedna pa ako je netko voljan smisliti jednu... Za sada ima par bugova koji znaju iritirati:

- Na početku napravljen je event da vas dovede do nekog cilja. Pošto sam ih napravio tri da player ih ne bi mogao izbječi ako se vratite do kuće možda čete aktivirati preostala dva.

-SLik ima previše HP-a i SP-a.

-SPrvi protivnik je možda pretežak.

-SLagano se dođe do drugog levela. (Protivnici daju previše EXP)

-SGlazba ne počinje odmah. Aktivirana je event-om

Elementi koje sam posudio:

- Glavni lik se zove Yuna (Final Fantasy X)
- Save Crystal (Final Fantasy XII)

Slobodno dajte prijedlog za ime jer kao što se vidi na slici igra nema ime. (nazvao sam je project-x).

http://www.max-save.org/images/383pic1.JPG

Download (http://rapidshare.com/files/38678106/project-x.exe.html)S(268 KB)

Da biste pokrenuli igru morate skinuti ovo (http://www.enterbrain.co.jp/tkool/RPG_XP/eng/rtp_download.html)S(25 MB)

DrunkyDuck
23-06-2007, 01:29
Skini Game Maker i preuzmi kontrolu nad svim varijablama i skriptama igre.

Koristenje gotovog RPG templatea sa gotovim spriteovima i tileovima mi se ne cini kao izazov niti nesto zabavno, a ne mozes ni standalone igru napraviti.

Burek_fr0m_SPACE
23-06-2007, 01:34
A čuj... meni nije zabavno ako ne mogu direktno da frame buffera... :D Nego, nikada nisam nešto ganjao taj RPG Maker, pa da pitam... je li apsolutno nužno downloadati 25 MB da bi se pokrenula igra za koju se ne čini ni da ima 1 MB materijala?

DrunkyDuck
23-06-2007, 01:39
Cini se da je tako, nazalost.

Dux
23-06-2007, 08:27
zapravo nije nužno, ali svi spriteovi i ostale stvari koje si upotrijebio u svojoj igri moraju biti u game folderu nakon što ga izradiš.

e ,da! obavezno otiđi i prošvrljaj po forumu
http://www.creationasylum.net
tamo ima svakojakih stvari,tutoriala i skripti za RMXP

spidEY
23-06-2007, 08:57
Skini Game Maker i preuzmi kontrolu nad svim varijablama i skriptama igre.

Probat ću sa Game Makerom napraviti nešto.


A čuj... meni nije zabavno ako ne mogu direktno da frame buffera... Very Happy Nego, nikada nisam nešto ganjao taj RPG Maker, pa da pitam... je li apsolutno nužno downloadati 25 MB da bi se pokrenula igra za koju se ne čini ni da ima 1 MB materijala?

To su napravili da smanje veličinu downloada. Znači u mojoj igri nije smješten materjal ni dll za pokretanje igre. Sve se nalazi u tih 25 MB.

Nalazi se ovdje: C:\Program Files\Common Files\Enterbrain\RGSS\Standard\



e ,da! obavezno otiđi i prošvrljaj po forumu
http://www.creationasylum.net
tamo ima svakojakih stvari,tutoriala i skripti za RMXP

Pogledat ću forum.

DrunkyDuck
23-06-2007, 10:18
Probat ću sa Game Makerom napraviti nešto.
Pazi, imat ces vise posla, morat ces sam napraviti nacin kretanja likova, nacin borbe, dobivanje EXP-a i level-ovanje, i sl.
Savjet: Prvo kreni sa osnovama, mala mapa, jedan lik i njegovo kretanje/stats-e, jedan NPC sa zadatkom i jedan enemy NPC (preko kojeg ces napraviti i borbu+EXP). Nakon toga jos lagano ubacuj sve ostale featurese koje zelis.
Kad to napravis ces znati kako dalje i mozda cak odlucis krenuti ispocetka da bi bolje optimizirao igru ili urednije poslozio kod.

Predlazem koristenje besplatne verzije GM-a - 4. Ima sve sto trebas.

Burek_fr0m_SPACE
23-06-2007, 11:13
Pazi, imat ces vise posla, morat ces sam napraviti nacin kretanja likova, nacin borbe, dobivanje EXP-a i level-ovanje, i sl.
Savjet: Prvo kreni sa osnovama, mala mapa, jedan lik i njegovo kretanje/stats-e, jedan NPC sa zadatkom i jedan enemy NPC (preko kojeg ces napraviti i borbu+EXP). Nakon toga jos lagano ubacuj sve ostale featurese koje zelis.
Kad to napravis ces znati kako dalje i mozda cak odlucis krenuti ispocetka da bi bolje optimizirao igru ili urednije poslozio kod.
Heh, welcome to my world... Nego, kakav je programski jezik tu? Može neko postati dio koda na uvid?

Dux
23-06-2007, 11:19
u rmxp-u je jezik RUBY
a u gamemakeru je GML

DrunkyDuck
23-06-2007, 11:28
Nego, kakav je programski jezik tu? Može neko postati dio koda na uvid?

////////////////////////////////////////////////////////////////
// script name: outside_bounce
// creator: Mark Overmars
// date: May 26, 2001
//
// description: When an instance moves outside the room, this script
// bounces it back into the room.
//
// arguments: None
//
// remarks: Place in the Outside or Boundary event of the object.
////////////////////////////////////////////////////////////////
{
if (bbox_left < 0 && hspeed < 0) hspeed = -hspeed;
if (bbox_right > room_width && hspeed > 0) hspeed = -hspeed;
if (bbox_top < 0 && vspeed < 0) vspeed = -vspeed;
if (bbox_bottom > room_height && vspeed > 0) vspeed = -vspeed;
}


"Changes animation speed"
Does what it say's changes animation speed. (I don't have an example, but like, car wheels, mabe the faster you go the faster the animation?) Put in the Step Event

{
image_speed = 0.5
}

///////////////////////////////////////////////////////////
// script name: enemy A.I. fire
// date: May 27, 2001
//
//
// description: This causes the enemy to randomly fire 2 or more
// objects.
//
// arguments: None
//
// remarks: Place in the Step event of the object//
///////////////////////////////////////////////////////////
num = round(random(15))
if (num = 0)
{
instance_create(x,y,bullet)
}
//this is for the second object
num = round(random(30))
if (num = 0)
{
instance_create(x,y,bullet2)
}

The coding for moving up, down, left, right. Replace 8 with the speed you like.(simple)

UP:
{
direction=90;
speed=8;
}

DOWN:
{
direction=270;
speed=8;
}

LEFT:
{
direction=180;
speed=8;
}

RIGHT:
{
direction=0;
speed=8;
}
S tim da je za svaki event (pritisak tipke na tipkovnici, kolizija objekata, promjena stanja objekata, itd.) moguce dalje skriptirati i to vizualno, npr, kod kolizije 2 objekta je dovoljno samo odvuci ikonicu dinamita i editirati par varijabli za tu funkciju. Rezultat je instant eksplozija nakon kolizije.
Svejedno, preporucam "pravo" kodiranje.

spidEY
23-06-2007, 13:03
Evo nabavio sam Game Maker 7 Pro.

E sada kako da počnem?

EDIT: http://rapidshare.com/files/38874474/proba.exe.html

Evo nešto za početak. :)

Rocchiro
23-06-2007, 19:45
prvi put vidim da neko prvo ide raditi igru a ne raditi neku mega super pricu (i onda traziti "pomoc" od iskusnijih).respect

olio
23-06-2007, 19:53
spidey evo ti jedan jednostavan engine za game maker za RPG isprobaj http://www.box.net/shared/31hj11bzyk

C
23-06-2007, 20:18
E, spidEY...koristio sam ja RPGMXP davno, i imao sam jako puno materijala...
Što se tiče bug-ova, malo detaljnije namještavaj Eventse (ili kako već).
Ja sam samo nešto bezveze zbrljao u RPGMXP...prije dosta dugo mjeseci...u biti, napravio sam samo početak...nešto kao animaciju iz zejebancije, pa ako hoćeš da uploadam? :roll:

Edit: Skini s neta Final Fantasy VII: The Dark Cloud, i uzmi od tamo sve što se nudi od materijala. Inače je ta igra pravljena u RPGM2000, ali ima jako puno materijala... :wink:

Shakes
23-06-2007, 22:26
stari uzmi neki programski jezik i directx 2D i radi svoju igru... Sam svoj majstor...

DrunkyDuck
23-06-2007, 22:44
Cuj, nemaju svi vremena sami raditi grafiku, glazbu i jos k tome uciti programiranje. Tada su odlicni ovakvi alati za jedan tip igre s kojima osoba moze pretvoriti svoj artwork u igru kakvu je zamislio.

C
23-06-2007, 23:42
stari uzmi neki programski jezik i directx 2D i radi svoju igru... Sam svoj majstor...
Za izradu sam svojih igara mislim da su dobri ovakvi alati za samostalnu izradu, a za izradu "sam svoj majstor" bi ipak trebala neka ekipica...

Shakes
23-06-2007, 23:53
Nope, razvijanje ovakvih igara je one-man army job. Pogotovo kod grafike...

DrunkyDuck
24-06-2007, 00:19
RPGovi su one-man job?!

Eto, svaki dan naucim nesto novo.

Ripaz
03-08-2007, 15:33
Sada da razjasnimo nešto o RPG Makeru.
1. Ako želi da ti se event sam pkrene postavit Trigger na Autorun.
2. Ako želiš da lik ima manje HP i SP onda uši u Database(na alatnoj traci plavi prozorćić) kliknete na karticu Actors i promjenite neke grafove raznih boja.
3. Ako je protivnik pre snažan onda promjeni protivnika ili promjeni protivnikovu snagu. Isto tako uđeš u Database > Enemies i promjeniš HP, STR ili nešto drugo.
4. Isto tako kao u prehodnom odgovoru promjneiš dolje EXP
5. Klikni desni klik na mapu Map Propeties > AutoChange BGM i odabereš muziku.
6. Ne moraš koristiti RTP tj. bazu slika, muzike... Imaš dosta tutova kako napraviti igricu bez potrebe da instaliraš RTP.