PDA

Pogledaj cijelu verziju : overclock



Legija001
14-06-2007, 07:26
Ako netko mozda zna kako da overclockam graficku...
A i ako mogu procesor??? dali ima kakav program za to...

I preko kojeg programa bi mogao to overclockat?

Radi se o nvidia 7600gs...
I intel pentium D 3.0

Aj molim vas odgovorite

NiX4tHeG@M3R
14-06-2007, 09:48
:o :rotfl:

Hehe nije to samo tako lagano , za proc u BIosu se trebaš zajebavat podizati mhz i voltažu (ako to dižeš moraš imati dobro hlađenje jer temp. raste)

a grafu , skini riva tuner i diži swako malo 5 mhz memory clock i gpu clock

C
14-06-2007, 19:08
Omg... :rotfl:
Znači...prvo otvoriš bočni poklopac od kućišta...
Pa onda...uđeš u BIOS, i dižeš radni takt, voltažu, freq., tj. skoro sve freq., pa onda tu i tamo sjebeš frekvenciju, pa kada to sve središ...
Onda se baciš na namještavanje SDRAM APD, SDRAM RAS to CAS, SDRAM RAS PD i SDRAM CAS Latency. (pod skoro svime tim ti imaju opcije od 1 do 14, ili čak i manje, i svei se ti brojevi moraju slagati tj. ne možeš ih nasumice staviti)
Naravno, to nije lagano podesiti, jer kao prvo, mora se komp moći pokrenuti, pa nakon toga mora moći dignuti Windows (u protivnom, javljat' će se kvar u system32), pa mora moći startati sve programe u Windowsu, nakon što ih može sve startati (bez da sve popada, tj. bez da se resetira), onda treba malo odstojati desetak minuta upaljen bez da išta radi, i nakon toga brljaviti nešto u nekim programima koji su malo više zahtijeni, pa ako to radi bez problema, onda ideš u neke malo jače igre, gdje ih igraš i igraš, i cijeli dan ih igraš, kako bi naišao na problem overclockiranja procesora. Problem može biti, malo virtualne memorije (kada briješ grafu), ili pak prisilno resetiranje.
Znači, kada ga overclockiraš, treba sve raditi, bez da se naglo resetira, što je jako teško...drugim riječima, da bi ga kvalitetno overclockirao, trebat' će ti tjedan dana.
I, da...zašto otvoreno kućište?
-Zato, jer svaki put kada nešto krivo podesiš u BIOS-u, komp ti se neće htjeti upaliti, ili ti neće htijeti pokrenuti se, pa da ti je na dohvat ruke sve za resetirati potrebno (u ovom slučaju BIOS).
I, svaki put kada zezneš, moraš na novo sve namještavati.
I, da te upozorim!!
Overclockiranje CPU-a ti je opasno po život!!
Ja sam (dok nisam znao OC-ti), dizao sve i svašta, dok struja nije probila iz hladnjaka, pa kroz lim od hladnjaka, pa u matičnu puknuo, tj. puknuo je u procesor (pri tome svašta oštetilo i sve zalemilo), a inače, da nije bilo CPU-a tu, pukla bi meni u nogu...
A za grafu...
Jednostavno uzmeš riva tuner i još neki program (ili čak drivere za grafu; poput Omega Drivera), i polako ga tuniraš, ali ti se onda javljaju grafički bugovi u igrama i općenito u cijelom Windowsu.
Ja ti preporučujem, kada tuniraš grafu, da joj samo digneš frekvenciju memorije za kojih 25%.
Ili možeš kao sivonja (a.k.a. ja) dignuti radni takt za 51%, a frekvenciju memorije za 49%.
U glavnom, ako ne trebaš OC-ti ili Tunirati, ni nemoj. To radi jedino kada ti baš treba.
Tunirati grafu možeš bez ikakvih problema, ali za CPU, mogu ti samo reći da paziš, još ako ne znaš OC-ti, onda to nemoj ni raditi, inače ćeš sve sjehati.

FujiLim
14-06-2007, 21:08
Ah slušaj slažem se što je C rekao, najbilji početak ti je na OC forumima, sajtovima sa tutorialima, trebat će ti vremena dok ne budeš mogao max izvući iz svoje konfe, uči na greškama, i sretan OC!