PDA

Pogledaj cijelu verziju : razlika izmedju ddr1 i ddr2



NoNCoNFoRMiST
20-05-2007, 00:37
razlika izmedju ddr1 i ddr2

Cali
20-05-2007, 00:57
ono što je najbitnije je frekvencija. ddr2 radi na višim frekvencijama, ali u isto vrijeme i na višim latencijama, pa zbog toga i nema neke značajne prednosti u odnosu na ddr1 ako nisu dosta više frekvencije...

radi na nižoj voltaži, manje se grije, drukčiji je raspored pinova....

eto toliko ukratko...

dugi
20-05-2007, 06:33
Budimo iskreni :) ,neke stvarne razlike i nema u svakodnevnom radu(citaj surfanje,igranje...).E sad prije nego me napadnete i ja kazem da je ddr2 bolji ako zbog niceg drugog onda zbog nize cijene a to je po meni uvjek presudan faktor.

NITROS
20-05-2007, 07:35
Pa DDR2 je bolji od DDR, to nije bilo tako prije, ali sada kada su dosli C2D i meme koje bez beda idu na 1000mhz, bolje su od DDR

Bartuc
20-05-2007, 09:28
Najvažnija razlika je u tome da DDR1 nemreš staviti na matičnu koja podržava DDR2 i obrnuto :D

Tak da moraš pazit kaj kupuješ :P

A što se performansi tiće, razlike su vidljive samo u benchovima gdje se traži brža memorija! Čak sam gledao testove između DDR1 na 400MHz i DDR2 na svim frekvencijama do 800MHz, uglavnom, DDR1 je u većini testova bio bolji od DDR2 memorije! Što je zapravo bezveze, nova tehnologija, a kaska za prastarim DDR1...

NITROS
20-05-2007, 11:47
Najvažnija razlika je u tome da DDR1 nemreš staviti na matičnu koja podržava DDR2 i obrnuto :D

Tak da moraš pazit kaj kupuješ :P

A što se performansi tiće, razlike su vidljive samo u benchovima gdje se traži brža memorija! Čak sam gledao testove između DDR1 na 400MHz i DDR2 na svim frekvencijama do 800MHz, uglavnom, DDR1 je u većini testova bio bolji od DDR2 memorije! Što je zapravo bezveze, nova tehnologija, a kaska za prastarim DDR1...

Radi latencija, al inace DDR2 bar bolje meme su bolje od DDR1

Bartuc
20-05-2007, 11:56
Da normalno, ipak su latencije važnije od "frekvencije"! A tu DDR2 nema kaj protiv DDR1 i njegovih dojajčanih latencija :D

Ali opet, moraš pratiti trend iliti tehnologiju i kupovati ono kaj ti nameću pod "bolje"... :cry:

Baš me zanima kakav bu DDR3! Da bar ima frekvencije poput DDR2, a latencije poput DDR1 :pray: :D

NoNCoNFoRMiST
20-05-2007, 12:40
Najvažnija razlika je u tome da DDR1 nemreš staviti na matičnu koja podržava DDR2 i obrnuto :D

Tak da moraš pazit kaj kupuješ :P

A što se performansi tiće, razlike su vidljive samo u benchovima gdje se traži brža memorija! Čak sam gledao testove između DDR1 na 400MHz i DDR2 na svim frekvencijama do 800MHz, uglavnom, DDR1 je u većini testova bio bolji od DDR2 memorije! Što je zapravo bezveze, nova tehnologija, a kaska za prastarim DDR1...

pa to i pitam... nemam c2d, nista posebno a i posebno mi i ne treba... nemam maticnu koja podrzava ddr2 zato kupujem ddr1. sad me zanima jel bih ja zbog rama mozda trebo mijenjat maticnu i pola ostalih dijelova u kompari ili razlika izmedju ddr1 i ddr2 nije toliko velika pa neka me to i ne brine previse.

edit: moze li se imati ddr1 vise plocica u kompari ali razlicitih frekvi

20-05-2007, 12:43
čuj tehnologija ide naprijed...i ja osobno više od 1gb ddr1 nebih imao...ne da je upitan ddr1 nego je polako i upitan ddr2 jer ddr3 još malo i dolazi na tržište...s tim i nove ploče..a i procevi....


edit: moze li se imati ddr1 vise plocica u kompari ali razlicitih frekvi

:misliš na dual channel??odgovor je ne jer trebaju bit od istog proizvođača iste frekvencije!Iako se zna zalomiti da i rade bez beda bez obzira na proizvođača....ovisi ti dosta o matičnoj,,,

ako ne misliš na dual channel odgovor je da....ali če oba rama raditi na najnižoj frekvenciji...tj na frekvenciji slabijeg rama..logika :wink:

goGAMERo
20-05-2007, 14:28
Da vas nešto priupitam još

Trenutno imam ASUS P5PL2 ploču, ona ima 4 DDR2 utora, uglavnom jedan je zauzet i u njemu se nalazi 1GB DDR2 Transcend na 533 mhz, ploča podržava maximalno 533 mhz frekvencije, sutra kupujem još 2 x 512 isti brand samo 667. Uglavnom osim što će RAM biti dakle downclockan bili trebao imati nekih većih problema?

20-05-2007, 14:31
ne....ako je ista firma...serija... poteškoća nebi smjelo biti!Iako mislim da se ova može kloknut na 667mhz :wink: ....a opet ove 667 mogu ić do 800 :D pa si ti misli!

Gwin
20-05-2007, 17:06
pa to i pitam... nemam c2d, nista posebno a i posebno mi i ne treba... nemam maticnu koja podrzava ddr2 zato kupujem ddr1. sad me zanima jel bih ja zbog rama mozda trebo mijenjat maticnu i pola ostalih dijelova u kompari ili razlika izmedju ddr1 i ddr2 nije toliko velika pa neka me to i ne brine previse.

a gle..

uzmemo primjer da kupuješ 2x 1GB DDR1 memorije. to ćeš platit 1200- 1600 kuna.

za 650 kuna dobiješ 2x 1GB DDR2 GEIL Ultra memorije, i ostane ti 600-1000 kuna
athlon 64x2 3600+ je 500 kuna
za 400-700 kuna možeš dobit solidnu matičnu

sve ostale komponente se ne mijenjaju, tak da ako imaš stvarno staru konfu ja sam za promjenu kompleta.
trenutno možda skuplje, ali dugoročno gledano isplativije jer ćeš ionako uskoro morat preć na DDR2, s obzirom da se DDR1 praktički ne proizvodi i sve ga je teže nać

Prince-Artas
20-05-2007, 17:12
Da vas nešto priupitam još

Trenutno imam ASUS P5PL2 ploču, ona ima 4 DDR2 utora, uglavnom jedan je zauzet i u njemu se nalazi 1GB DDR2 Transcend na 533 mhz, ploča podržava maximalno 533 mhz frekvencije, sutra kupujem još 2 x 512 isti brand samo 667. Uglavnom osim što će RAM biti dakle downclockan bili trebao imati nekih većih problema?

novi ram će ti raditi na taktu od 533mhz

Bartuc
20-05-2007, 17:17
@goGAMERo, zakaj se zezat s takvim stvarima i riskirati ne kompatibilnosti? Kaj nema nigdje za kupiti model od 533MHz?

Također, glupo ti je sada kupiti još 2x512Mb jerbo već imaš jednu od 1Gb! Znaći nećeš imati DualDDR aktiviran! Bolje si kupi, ako nađeš, jednu pločicu od 1Gb... manje su šanse za ne kompatibilnost + imat ćeš DualDDR što nije nekaj posebno ali nije niti loše!

20-05-2007, 21:25
pa to i pitam... nemam c2d, nista posebno a i posebno mi i ne treba... nemam maticnu koja podrzava ddr2 zato kupujem ddr1. sad me zanima jel bih ja zbog rama mozda trebo mijenjat maticnu i pola ostalih dijelova u kompari ili razlika izmedju ddr1 i ddr2 nije toliko velika pa neka me to i ne brine previse.

a gle..

uzmemo primjer da kupuješ 2x 1GB DDR1 memorije. to ćeš platit 1200- 1600 kuna.

za 650 kuna dobiješ 2x 1GB DDR2 GEIL Ultra memorije, i ostane ti 600-1000 kuna
athlon 64x2 3600+ je 500 kuna
za 400-700 kuna možeš dobit solidnu matičnu

sve ostale komponente se ne mijenjaju, tak da ako imaš stvarno staru konfu ja sam za promjenu kompleta.
trenutno možda skuplje, ali dugoročno gledano isplativije jer ćeš ionako uskoro morat preć na DDR2, s obzirom da se DDR1 praktički ne proizvodi i sve ga je teže nać

cuj 1gb rama ddr1 je 500kn.

Gwin
20-05-2007, 22:32
cuj 1gb rama ddr1 je 500kn.da.. znam.. samo kojeg??

giga kingmaxa je 500kn
giga geil je 900kn

kingmax i geil još uvijek nisu u istoj skupini

uzeo sam u obzir da kupuje kvalitetniju memoriju, zato sam pod ddr2 i napisao geil ultra seriju :D, tak da moja matematika i dalje štima.
jer ako ide škrtarit, onda ne vidim poantu nadogradnje

Xenon Demon
21-05-2007, 12:09
DDR nije bolji od DDR 2..samo po jednom!
Lakše ih je clocknuti ! Osim toga primjetio sam da nove grafičke(misli se na 8800 seriju) puno bolje radi sa ddr 2 a i procesori isto.....jer za jednu jezgru ddr je bio sasvim dostatan ali kako sad imamo dvi smatram da je puno bolje imat DDR 2 (400x2=800) te tako ubrzavamo te rasterečujemo sve komponente!

Om3G@
21-05-2007, 18:42
DDR nije bolji od DDR 2..samo po jednom!
Lakše ih je clocknuti ! Osim toga primjetio sam da nove grafičke(misli se na 8800 seriju) puno bolje radi sa ddr 2 a i procesori isto.....jer za jednu jezgru ddr je bio sasvim dostatan ali kako sad imamo dvi smatram da je puno bolje imat DDR 2 (400x2=800) te tako ubrzavamo te rasterečujemo sve komponente!

Sad si poceo filozofirati gluposti i mijesati graficku memoriju sa obicnom memorijom. Osim toga, sve sto si naveo su gluposti koje ne znam odakle ti. Memorija prije svega ne rasterecuje procesor... stvarno mozes svasta procitati na forumu...

21-05-2007, 19:32
vidim da je odgovor već odavno riješen..al bit ču fer i dopustiti vam da završite raspravu....

Samo nemojte da dođe do vrijeđanja i omalovažavanja!

Xenon Demon
21-05-2007, 21:05
Dobro evo vam test......
http://www.anandtech.com/cpuchipsets/sh ... i=2741&p=4 (http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2741&p=4)
ili
http://www.anandtech.com/cpuchipsets/sh ... i=2741&p=7 (http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2741&p=7)
Iskreno ovo šta sam gledao po netu dokazalo je moju tvrdnju!
Osim toga največi plus ovoj memoriji što jedan GB DDR košta malo više od 2GB DDR2....
Te čak
http://www.behardware.com/articles/623- ... -test.html (http://www.behardware.com/articles/623-10/intel-core-2-duo-test.html)
ali nisam naša ovko nešto za AMD...

NITROS
21-05-2007, 21:42
DDR nije bolji od DDR 2..samo po jednom!
Lakše ih je clocknuti ! Osim toga primjetio sam da nove grafičke(misli se na 8800 seriju) puno bolje radi sa ddr 2 a i procesori isto.....jer za jednu jezgru ddr je bio sasvim dostatan ali kako sad imamo dvi smatram da je puno bolje imat DDR 2 (400x2=800) te tako ubrzavamo te rasterečujemo sve komponente!

LOL vidim da uopce neznas kakav se odvijaju procesi u racunalu :))) btw. potrazi malo. Memorija UOPCE ne rasterecuje procesor da se razumijemo, ona je samo izlazni i ulazni modul u racunalu u koje on sprema podatke koji su vazni trenutno za pravilan softwarea. Nema ama bas nikakvu ulogu u rasterecivanju procesora.

Rasturecujemo sve komponente sa DDR memorijom??? ROFL, da rasterecujemo cache od harda :)))) Lakse je kaj clocknuti?? DDR ili DDR2? inace nije vazna samo brzina vec i latencije. Al cuj stvarno bi morao uciti za sutrasnji test pa mi se neda objasnjavati i to jos. Imas google pa potrazi. I da pristaje ti nick, i ovi linkovi koje prikazujes ne podrzavaju niti jednu tvoju tvrdnju. Vec govore da proc sa brzom memorijom ima brzi prijenos tj. da se ovako laicki izrazim govor sa DDR memorijom.

E da, da dodam jos jednu stvar, kao sto vidis sintetika govori kako je DDR2 mema od 800mhz daleko bolja od DDR400, al gledaj cuda u far cry je DDR2 mema imala 63fps, a DDR400 62.2 :)))

21-05-2007, 22:00
gledajuc testove opce ne zaostaje puno.

Om3G@
22-05-2007, 07:28
Dobro evo vam test......
http://www.anandtech.com/cpuchipsets/sh ... i=2741&p=4 (http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2741&p=4)
ili
http://www.anandtech.com/cpuchipsets/sh ... i=2741&p=7 (http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2741&p=7)
Iskreno ovo šta sam gledao po netu dokazalo je moju tvrdnju!
Osim toga največi plus ovoj memoriji što jedan GB DDR košta malo više od 2GB DDR2....
Te čak
http://www.behardware.com/articles/623- ... -test.html (http://www.behardware.com/articles/623-10/intel-core-2-duo-test.html)
ali nisam naša ovko nešto za AMD...

Ti si otisao u kupus ili u jagode sa svojim tvrdnjama. Opcenito se ne razumijes u kompletno djelovanje komponenti unutar kompjutera.

Xenon Demon
22-05-2007, 08:59
Dobro............................................. ...............
Možda ste i upravu.........................................
Sumnjam........................................... ...........
Ali istina je da ne ide brže tj.ddr uopče ne zaostaje no mislio sam
na primjer kako ddr 133 (za razliku od 200) usporava sistem te nema veze koji vam je procesor (a i grafika) sistem če bit dosta sporiji.....tako vjerujem da
na ddr2 533 sistem definitivno radi sporije za razliku kad ima od ddr 2 800MHz ispričavam se ako sam se krivo izrazio!
E i znam za Far cry što me doista razočaralo no ipak mislim da bolje kupit
ddr 2 eto tako za tih 1% osim toga čisto radi AM2 socketa jer ploče s 939 ne podržavaju (naravno) ddr 2....svakako mali + za ddr 2

NITROS
22-05-2007, 09:30
Dobro............................................. ...............
Možda ste i upravu.........................................
Sumnjam........................................... ...........
Ali istina je da ne ide brže tj.ddr uopče ne zaostaje no mislio sam
na primjer kako ddr 133 (za razliku od 200) usporava sistem te nema veze koji vam je procesor (a i grafika) sistem če bit dosta sporiji.....tako vjerujem da
na ddr2 533 sistem definitivno radi sporije za razliku kad ima od ddr 2 800MHz ispričavam se ako sam se krivo izrazio!
E i znam za Far cry što me doista razočaralo no ipak mislim da bolje kupit
ddr 2 eto tako za tih 1% osim toga čisto radi AM2 socketa jer ploče s 939 ne podržavaju (naravno) ddr 2....svakako mali + za ddr 2

Ne nisi na to mislio, sad se izvlacis kada smo ti dali argumente, cak si i sam sebe pokopao kada si dao one rezultate. I nemoj sad ti sa DDR133, dobro da nisi rekao da si mislio na rambus memoriju.

Om3G@
22-05-2007, 10:12
Ma najjace je sto pise toliko gluposti, kad bi mu se morali pisati ispravci, dobili bi ban zbog velicine posta. Ma pusti ga..

Bartuc
22-05-2007, 10:31
@Tikvić, da kupiš DDR2 memoriju od 1000MHz, ona će raditi po defaultu kod npr. E4300 na 400MHz, kod nekih do 600MHz! Ti MHz samo govore do koje vrjednosti memorija može pratiti OC procesora, osim ako je naravno ne naštimaš manualno u BIOS-u da radi na "nativnoj" frekvenciji što nema potrebe jerbo je razlika u performansama apsolutno nikakva! Bar nema u nekim realnim, svakodnevnim operacijama razlike u performansama između različitih memorija!

PS: Znam da je treča rečenica malo duža, ali jbg :D

Xenon Demon
22-05-2007, 10:54
Vidite to nisam zna!
Ali što ako kupimo 533 a procesor podržava 600,te pošto je to tako imali procesor koji radi onda na 800MHz?
Za ovo prvo vjerovatno če procesor snizit takt no ipak neznam...zaboravio sam šta se desi...mislim da če proc. ostati na svojoj nativnoj frkvenciji ali svejedno nisam siguran?
Možda sam se glupo izrazio ali zna se našta mislim?

Bartuc
22-05-2007, 11:04
Vidite to nisam zna!
Ali što ako kupimo 533 a procesor podržava 600,te pošto je to tako imali procesor koji radi onda na 800MHz?
Možda sam se glupo izrazio ali zna se našta mislim?

Evo dajem ti kao primjer svoj procesor...

C2D E4300 ima FSB 200MHz ; memorijski množitelj (neki to zovu djelitelj) je po defaultu 2... znaći FSB x množitelj... 200MHz x 2 = 400MHz memorija!

Za ostale proceosre ne znam na pamte koliki FSB imaju tak da rađe šutim!

Znaći, ja sam svoj E4300 overclockao sa FSB 200MHz na FSB 300MHz, tj. memoriju sa defaultnih 400MHz na 600MHz (300 x 2 = 600MHz)!

Može se iskoristiti memorija od 1000MHz... Ali ti za to treba procesor sa visokim FSB-om (kada se OC-a) ili možeš u BIOS-u promjeniti taj "memorijski množitelj" iz 2 u recimo 3! Tada bi ja imao 300 x 3 = 900MHz memoriju!

Znaći zaključak je da ti "brze" memorije (sa visokim nativnim frekvencijama) trebaju samo kod velikog OC-a... u drugoj primjeni nemaju neku posebnu svrhu! Još uz to, memorije sa tim velikim frekvencijama su dosta kvalitetnije, a time i podosta skuplje od memorija koje zadovoljavaju gotovo sve današnje gamere i prosječne korisnike (Kingmax (667MHz), A-Data (667MHz), Goodram (667MHz) itd.)

Evo, nadam se da bu ti ovo pomoglo!

Xenon Demon
22-05-2007, 11:20
Znam za fsb i množitelj kad sam ja oc prošlo je jako dugo te sam to više manje zaboravio...sad kad se pribacim na ddr2 (800MHZ) definitivno ču oc-at stoga mi je ovo dosta pomoglo!E i za fsb 200 na 300 svaka čast to je dobar oc....

Bartuc
22-05-2007, 11:37
!E i za fsb 200 na 300 svaka čast to je dobar oc....

Ma OC-nuo sam ga ja i sa 200 na 400 ali nisam updatea-o potpis tu na forumu! Znaći to ti je 100% OC, sa 2x 1,8GHz na 2x 3,6GHz! Ali ga nisam držao dugo tak OC-nutog, stabilan je on ali to služi više za testiranje kompa i za cool faktor, ne znam koliko dugoi može raditi na duplim frekvencijama od nazivnih :D

Cali
22-05-2007, 15:12
bartuc, jesi li ti siguran da tebi mema radi na 400mhz??

kad upališ komp, šta ti piše na post-u?

Bartuc
22-05-2007, 15:20
bartuc, jesi li ti siguran da tebi mema radi na 400mhz??

kad upališ komp, šta ti piše na post-u?

Sad mi radi na 600MHz, jer mi je proc OC-nut na FSB 300MHz, ali kada sam ga tek dobio (prvih dan ili dva) mi je memorija po defaultu radila na 400MHz!

Zakaj pitaš? Ak želiš mogu ga vatiti na default i slikati da vidiš!

Cali
22-05-2007, 16:00
ma ne, ne treba, malo mi je čudno to, jer obično su i p4 radili na 533, pa sad mi je ovo malo nisko... istina nisam još imao prilike složiti konfu sa E4300, pa nisam vidio....

meni po defaultu mema radi na 667 mhz.

Bartuc
22-05-2007, 16:44
Da, ja si moram manualno namjestiti množitelj da bi imao frekvenciju koju želim! Množitelj mi je uvjek na 2! Moguće da to i o matičnoj ovisi, vjerovatno tebi automatski prepoznava nativnu frekvenciju memorije pa se prilagodi!

Ali evo iskreno, probao sam se igrati sa tim množiteljima i frekvencijama memorije, pa čak i sa latencijama (sa 5-5-5-15 na 4-4-4-12) i nisam vidio nikakvu razliku u svakodnevnim poslovima! Jedino mi se SuperPI brže odigrao, ali to me ne zanima nekaj posebno :D

Xenon Demon
22-05-2007, 21:23
Iskreno nije me puno briga o tome ali za taj clock svaka čast (100%) !
DDR2 memorija je dobra samo zbog AM2 socketa te zbog onih 1% bolje od ddr na testovima te što 1 gb ddr je jednako 2 gb ddr2 u cijeni!