PDA

Pogledaj cijelu verziju : Posjedujete li Visual Basic 6?



Burek_fr0m_SPACE
12-04-2007, 21:33
Pitanje je prilično jednostavno : posjedujete li Visual Basic 6? Tj., da malo generalizujem, možda ga nemate kod sebe, ali ako ga možete posuditi od frienda ili na bilo koji način doći do njega i imate nešto interesa za rad u njemu - glasajte DA, u suprotnom... znate već šta.

Zašto pitam? Pa, već duže vrijeme mi se po glavi mota ideja da napišem par tutova za Visual Basic 6, jer dugogodišnje iskustvo u njemu i znao bih štošta reći na tu temu, a i sam jezik je prilično jednostavan i prijateljski nastrojen prema početnicima. Prednost je što ste ovdje nativno u Windowsu, za razliku od C++, recimo, pa tako ovdje već možete koristiti sve blagodati grafičkog sučelja uz par poteza mišem (i par poteza više tastaturom). Kao što možda neki znaju, svoju igru (http://hybridproject.7.forumer.com/viewtopic.php?t=9)Ssam napravio u VB6, kao i još mnogo toga, pa vam iz prve ruke mogu reći da je jezik prilično dobar i jednostavan. Takođe, razmišljao sam i o izradi i izdavanju svojevrsnog "Hybrid SDK" (Software Development Kit) koji bi bio skelet mog trenutnog enginea pogodan za derivativan rad, tj. pravljenje novih igara na njemu. Stvar bi moga biti vrlo jednostavna i pogodna za početnike u game developmentu, jer bi recimo sa samo dvije linije koda mogli imati neki sprite (sliku) na ekranu (jedna za učitavanje, jedna za crtanje na ekran). Sa samo par redova više, ta slika može biti animirana. Podrška za kolorizaciju, zoom i providnost je već ugrađena u funkcije i sl. Uglavnom, dosta sam vremena utukao u Hybrid i ne bi mi bilo ni malo žao podijeliti s vama kod, ALI (veliko ali) prvo se moram uvjeriti da je ciljna publika dovoljno brojna, što i jeste svrha ankete. Možda će se neko zapitati mogu li proći besplatni Visual Basic 2005 Express - odgovor je NE, jer je jezik znatno izmijenjen, i iskreno - nikada nisam odvojio vremena da se prilagodim, tako da svi moji Visual Basic projekti ostaju u verziji 6, koja, nažalost, nije besplatna.

Đeri
12-04-2007, 22:14
ne,što je VB6 ? :o

DrunkyDuck
12-04-2007, 22:16
ne,što je VB6 ? :o
"Posjedujete li Visual Basic 6S(i imate li interes za rad u istom)?"

...

Za vise informacija zagnjavi Wikipediu.


Burek, tutoriale mislis pisati iskljucivo za Hybrid SDK ili planiras i napraviti nesto kao "uvod u VB6" i slicno tome?

SkunK
12-04-2007, 23:22
Sorry ali in a long run C++ tako sisa VB da je to nemoguce.

The Boz
12-04-2007, 23:35
Uz vrlo liberalno shvaćanje pitanja, odgovorio sam s "DA" :D

RIPtheREAPER
12-04-2007, 23:38
ja imam VB express edition ali je to neki .NET
moj frend kaze da to ne valja i da je bolji neki drugi, nemogu se sad sjetit.
a i trosi mi 60 mb rama!!!
za programski jezik je to malo previse
cak se i tom frendu nekad zasteka

olio
13-04-2007, 06:48
ja imam VB express edition ali je to neki .NET
moj frend kaze da to ne valja i da je bolji neki drugi, nemogu se sad sjetit.
a i trosi mi 60 mb rama!!!
za programski jezik je to malo previse
cak se i tom frendu nekad zastekaja također imam taj

spidEY
13-04-2007, 08:02
Imam

Burek_fr0m_SPACE
13-04-2007, 08:09
Burek, tutoriale mislis pisati iskljucivo za Hybrid SDK ili planiras i napraviti nesto kao "uvod u VB6" i slicno tome?
Vjerovatno obadvoje. I vjerovatno prvo ono drugo. Naravno, sve to ako se odlučim da uopšte nešto pišem o tome. Imam čak 5 glasova DA... w00t...


Sorry ali in a long run C++ tako sisa VB da je to nemoguce.
Kako za šta, Senetry. Ionako mi nije namjera bila raspravljati koji je jezik bolji, jer je to prilično besmisleno, bar ovom prilikom.

streetrace777
13-04-2007, 08:16
Pa ako bis pisao tutove ja ga lako nabavim

Burek_fr0m_SPACE
13-04-2007, 08:22
Pa ako bis pisao tutove ja ga lako nabavim
Ako i tebe računam kao 6. - šanse su svakako veće :D A eto, ne očekujem baš da me 20k ljudi sluša, dovoljno bi mi bilo i 10-20 puta manje.

streetrace777
13-04-2007, 09:16
Slobodno me racunaj jer me zanima to

str33t6l0w
13-04-2007, 09:56
hmm... imam VB6... ali nemam bas vremena za programiranje (niti znam bilo sta) ali ako bi napravio nekoliko pocetnickih tutova onda bi sigurno nesto pokuso, a tutove bi sigurno procito i pokuso prokuzit ;)

Burek_fr0m_SPACE
13-04-2007, 11:24
Da, tutove sam i planirao pisati tako da vode od samih početaka i osnovnih principa i, naravno, znajući i sam kakav je pain čitati gomilu neshvatljivog tech-stuffa, mislio sam zadržati sličan stil pisanja poput onoga u onim mojim "3D člancima", dakle, biće tehničke spike, ali ću sve ključne pojmove probati razjasniti laički, tako da su shvatljivi i onim koji nikada nisu programirali. Na te članke sam dobio dosta pozitivnih reakcija (hvala još jednom), pa mislim da sam sposoban ne razočarati i ovaj put :D

Rocchiro
13-04-2007, 11:39
ne,al ako napises tutove,razmislit cu o instaliravanju istog

M4tth3w
13-04-2007, 14:21
ne,al ako napises tutove,razmislit cu o instaliravanju istog

Pippen47
13-04-2007, 15:47
nemam ali namjeravam ga nabaviti ... burek racunaj na mene kao 7.

Burek_fr0m_SPACE
13-04-2007, 16:39
Wow, čak 10... :D Pa, u tom slučaju bih mogao već neke pripreme obaviti...

Fenrir
13-04-2007, 20:29
Give us tuts :wink:

Pippen47
14-04-2007, 17:41
nabavio :D bureq
Give us tut!

Burek_fr0m_SPACE
14-04-2007, 17:48
Ok, biće nešto onda. Možda sutra već. Ako ne budem mnogo mamuran.

Pippen47
14-04-2007, 19:29
evo moj prvi projekt :D znam da suxa na veliko al jbga prvi mi je
ajd kritizirajte ... burek ti posebno :roll:
http://rapidshare.com/files/26005124/Moj_prvi_samostalni_projekt_-ljubav.rar

Pippen47
14-04-2007, 20:19
nemojte se zbuniti kad upisete svoje ime a program ne ispise postotak, to je zato sto sam kod radio na glupav nacin, naime poceo sam od a pa do ž slova pisao imena kojih sam se mogao sjetiti :D znam da je glupo al jbga
i da, program racuna samo prvo ime dakle mozete staviti Alen a u drugi txtbox test1 i dobiti cete postotak 100% (zato sto sam ja alen pa...! :D )

Sonic_Moronic
14-04-2007, 20:41
Imam.

Burek_fr0m_SPACE
15-04-2007, 15:44
Sprogram racuna samo prvo ime dakle mozete staviti Alen a u drugi txtbox test1 i dobiti cete postotak 100% (zato sto sam ja alen pa...!S:D )
Kako li sam samo to mogao pretpostaviti čim sam pogledao u kod? :D Probaj ovakvo nešto :


Private Sub Command1_Click()
Dim i As Integer, love As Integer

For i = 1 To Len(tb_ime1.Text)
love = love + Asc(Mid(tb_ime1.Text, i, 1))
Next

For i = 1 To Len(tb_ime2.Text)
love = love + Asc(Mid(tb_ime2.Text, i, 1))
Next

Lb_rezultat.Caption = love Mod 101 & "%"
End Sub

Možda će ti izgledati prekomplikovano, ali evo ugrubo kako radi : imamo promjenjivu loveSu koju dodajemo ASCII kodove svih slova, po redu, prvog imena, a zatim i drugog imena. Na kraju u Lb_rezultatSispisujemo ostatak dijeljenja loveSsa 101 (kako rezultat ne bi mogao biti veći od 100, a zbir kodova će skoro sigurno biti veći) i dodaje "%" na kraju. Dobra stvar u ovom pristupu je što će sada prog raditi za sva imena, oba imena utiču na rezultat, i najbolje - za isti par će uvijek davati isti rezultat (tako da ne izgleda kao da program samo lupa neke random rezultate).

Pippen47
22-05-2007, 18:48
stari NJuB je back 8)
naime izbivao sam zbog ... hm katastrofe...
cjeli komp mi otiso u tri pm tako da sam morao cekati ove iz servisa da potvrde garanciju... i sve to danas došlo... ajd ajd dosta offtopika... jel se dogadalo ista u vezi vba? bureq al ti ne spomeni da ces pisati tutove..?
its so good to be back : :boohoo: )

Burek_fr0m_SPACE
23-05-2007, 00:36
Zadnjih dana se bavim Visual Basicom 2005 Express koji je pomalo drugačiji od VB6, ali je besplatan i dostupan svima, tako da bi, ako se odlučim za njega, tutove mogao pratiti bilo ko ko ima Windowse, vezu na net i nešto volje. Takođe, kao što sam već spomenuo, završavam sa školom slijedeće sedmice, tako da sumnjam da ću do tada išta pisati, ali od tada ću imati dosta slobodnog vremena, pa ću sigurno odvojiti malo i za pisanje. Worry not, nisam zaboravio na ovo i još uvijek mi je u planu. A mislim da će i ostalima biti lakše raditi sve ovo dok nemaju školske obaveze, jer za učenje programiranja ipak, moža više od svega, treba dosta slobodnog vremena za uvježbavanje i eksperimentisanje na svoju ruku - tako se ponajbolje uči. Stay tuned.

RIPtheREAPER
23-05-2007, 17:46
Zasto VB jede toliko memorije??
Pa to je programski jezik!
Meni zauzme 60 mb rama.
A imam 128
:S
Vise od bilo cega sto sam do sad pokrenuo