Prikazujem rezultate 1 do 7 od 7

Tema: Sistemski disk (HDD/SSD)

  1. #1
    Senior Member You have been warned cham3leon's Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    18.414

    Sistemski disk (HDD/SSD)

    Okej, neki dan mi je riknuo disk na kojem sam imao instalirane sisteme. E sad, nisam još baš 100% siguran da je disk, ali prilično sam siguran. Prvo se Windows smrznuo, nije se htio bootati više, onda sam uspio bootati linux, iz njega išao otvarati win particiju pa mi je nije htjelo mountat. Onda se i Linux smrznuo i više nije htjelo ni u bootloader. Pošto matična POSTa uspješno i mogu u uefi setup i sve, ja sam zaključio da je disk otišao u vječna lovišta. Što nije ni čudo, Seagate Barracuda 160 GB stara skoro desetljeće i nešto se naradila.

    Znači kupujem disk koji će biti isključivo sistemski i ne mora imati nimalo veći kapacitet od ovog prethodnog. Svakako je sve preko nekih 200-250 GB suvišno. Možda može i 120, tek toliko da stanu 3 OS-a i neki esencijalni programi uz svaki. Dokumente, multimediju i igre ionako imam na novijem disku koji mi je samo za storage.

    E sad, već godinama nisam nimalo pratio šta se dešava sa SSD-ovima i HDD-ovima. Šta se mene tiče, ne patim toliko na tu brzinu SSD-a i to, pa mi je ok i HDD, ali pošto vjerojatno više ne rade tako male hardove, a para imam, vjerojatno nema smisla uzimat HDD.

    Od nekakvih drugih karakteristika SSD-a ne znam na šta bi trebalo paziti i bi li trebalo paziti na išta osim kapaciteta uopće.

    Budžet: nemam pojma. Ne znam kakve su cijene danas. Nekih 400-500 kuna bi mi bilo ok, ali mogu se protegnut još.

  2. #2
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Sistemski disk (HDD/SSD)

    Gle, prvo se moraš odlučiti SSD ili HDD. Pošto kažeš nemaš baš potrebe za više od 160GB ja bih tu bez razmišljanja rekao SSD (osim ako matična kojim slučajem nema S-ATA portove, ali za taj slučaj ne možeš više ni naći nove diskove jer se P-ATA tj IDE diskovi ne prave već dugo). Za SSD od 120 GB taman imaš novca. http://www.nabava.net/cvrsti-diskovi...d%20120%20sata Gledaj da je 3 godine jamstva (ili više ako si možeš priuštiti), aostalo ti je sve manje-više nebitno (u tvom slučaju). Pošto spominješ 3 OS-a i programe, ipak bih preporučio nabavku nekog 240/256 GB modela. http://www.nabava.net/cvrsti-diskovi...d%20240%20sata Čisto jer SSD-ovima uvijek valja ostaviti nešto slobodnog mjesta, ne treba popunjavati do kraja.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  3. #3
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Sistemski disk (HDD/SSD)

    Što se diskova tiče, 320-500 GB su ti oko 350 Kn. 1TB je nešto preko 400 Kn. Manje od toga teško ćeš naći.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  4. #4
    Senior Member You have been warned cham3leon's Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    18.414

    Re: Sistemski disk (HDD/SSD)

    Ma da, onda najbolje da si odmah uzmem 240 GB i amen. Vidim da ovaj Kingston dođe dosta jeftino u extreme digital, al to je ona trgovina koja sere oko garancije i reklamacija, ne?

  5. #5
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Sistemski disk (HDD/SSD)

    Da, to je ona trgovina. + taj disk ti je malo prevaziđen, ali je ok.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  6. #6
    Senior Member You have been warned cham3leon's Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    18.414

    Re: Sistemski disk (HDD/SSD)

    Je, vidim na benchmarkovima da npr. OCZ arc ima puno veće brzine i čitanja i pisanja, ali za tipa koji je do sada bio na magnetskoj drndalici će i to sigurno biti ok. Samo da nije baš neko smeće da se lako kvari u odnosu na ostale diskove/ssdove ili nešto.

  7. #7
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Sistemski disk (HDD/SSD)

    Ma ne kvari se tako lako. Samo se nadam da nećeš potrefiti na neki s starijim firmwareom, predzadnji firmware je bio problematičan u smislu da se nekad tokom boota ako je OS na tom disku disk jednostavno ne bi vidio tj ne bi bio očitan. To su popravili.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •