Prikazujem rezultate 1 do 22 od 22

Tema: Arhivsko računalo

  1. #1
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Karlovac, Banija
    Postova
    2.973

    Arhivsko računalo

    Hello

    Kako se u udruzi bavimo snimanjem i fotkanjem imamo puno problema sa storageom

    trenutno imamo 9TB(uz sredivanje i brisanje viska bi se moglo spustiti na 4-5tb) zauzetih i penje se po 2TB svake godine pa trebamo srediti neku arhivu
    sve se zasada nalazi na kompu koji se koristi za sve raditi pa tako on sa 7tb u sebi ide i po terenima i sve...

    eh sad zanimaju me cijene i kako to realizirati. barem da zapocetak mozemo 4tb sigurno arhivirati i sve sloziti na to ali sa vremenom prosiriti na 6-8-10tb

    NAS ili se da napraviti neko serversko racunalo jeftinije sa hardovima u sebi? isto tako ta arhiva nebi radila od 0-24h nego po potrebi i po potrebi bi trebalo te sve podatke moci prebaciti, i to po mogucnosti direktnom linijom komp-arhiva ali da je to sa nekom ok brzinom jer projekti znaju teziti i 500-600gb
    DELL Inspiron 3737
    17.3" (1600x900) , i7-4500U 1.8 GHz , 8GB DDR3 1600MHz, 1TB HDD, AMD Radeon HD 8870M 2GB DDR3
    Logitech MX518 i Sennheiser RS 120

  2. #2
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Arhivsko računalo

    Evo jedan primjer takvog računala, nastojao sam složiti da ne prelazi 10.000 Kn:

    Diskove staviti u odgovarajuće RAID polje. OS nisam stavio jer mislim da je bolje gore puknuti Linux, ali mogu komotno i Windowsi (ovisi kako planirate koristiti).

    NAS s istim diskovima dođe 8.000-9.000 Kn s tim da NAS ipak nije preporučen za takvo nešto što se spominje. Ograničen je na uporabu preko mreže.
    Evo npr NAS s 4 navedena diska:
    Računalo se pak može koristiti kao server i može mu se direktno pristupati. Naravno, za to treba periferija (monitor, miš, tipkovnica), no periferiju pretpostavljam imate.

    1 disk dođe oko 1400 Kn, zato je cijena sveukupno relativno visoka, ali su u pitanju WD RED diskovi kojima primarna namjena i jeste pohrana u NAS-ovima i serverima.
    Stavio sam 4 diska kako bi se od njih mogao složiti i RAID 1 i RAID 5 i RAID 10. Preporučam RAID 10 (s kojim bi bilo 8 TB). Za neki drugi oblik RAID polja treba bolji kontroler (dodatno) pošto onaj na matičnoj podržava samo 0, 1, 5 i 10 (dakle osnovne).
    Malo više o RAID poljima: http://www.thegeekstuff.com/2010/08/...vels-tutorial/

    SSD je stavljen za OS i osnovne programe, kako bi računalo bilo brzo pri paljenju, gašenju i svemu ostalom.

    Blu-ray snimač stavljen u slučaju da zatreba pohrana na optičke medije.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  3. #3
    Administrator You have been warned W3DR4N's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Moja je kuća na kraju sela, tu zorom dođem, a odem s noći, pa pijem vina crna i bijela...
    Postova
    16.340

    Re: Arhivsko računalo

    Nešto što se zove NETWORK attached storage je, citiram, "ograničen je na uporabu preko mreže". Marijanović bog.

  4. #4
    Senior Member You have been warned cham3leon's Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    18.414

    Re: Arhivsko računalo

    Bože mili, šta su ti komercijalni NAS-ovi toliko skupi? Šta se tiče marijanovićeve konfiguracije, zašto čak 8 gb rama, valjda bi i 4 bilo dosta za obični storage komp. A pogotovo SSD od 120 GB tu nema šta tražit. OS lako bude particija na nekom od hardova. Ako baš mora SSD, dosta je jedno 32 gige. Bluray pržilica isto van, prženje neka obave na kompovima s kojima rade.

  5. #5
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Arhivsko računalo

    Da, cham3leon, NAS-ovi za 4 diska su od oko 2400 Kn na više, bez diskova naravno.


    8 GB RAM sam stavio jer kod pristupa s više računala preko mreže na to jedno lako se iskoristi 4 GB. Pogotovo ako se fajlove otvara s udaljenog računala.
    No da, 4 GB bi isto bilo dosta. Ali pogodi što; 4GB naspram 8GB - razlika u cijeni 200 Kn. Na 10k Kn 200 Kn je sića.


    SSD tu ima što tražiti zato što je bolje da Windowsi i ostalo nisu na istom RAID polju kao pohrana - tako je puno lakše rješavanje potencijalnih problema. PUNO lakše.
    A staviti Windowse na RAID dva diska financijski dođe kao SSD s time da SSD ima druge prednosti.


    Što se tiče BluRay pržilice; kako misliš da s DVD-RW pržilicama zapržavaju na BluRay medije? Koliko sam ja skužio u pitanju su vrlo veliki fajlovi, nije 4GB pa da stane na DVD.


    Može se staviti "obične" diskove tipa WD Blue i slične, izašlo bi jeftinije. Ali u toj varijanti niža je pouzdanost i trajnost diskova.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  6. #6
    Senior Member You have been warned cham3leon's Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    18.414

    Re: Arhivsko računalo

    E da, sjebo sam. Zaboravio sam da je to u RAID polju sve, ali opet, dosta je neki manji SSD. I neće valjda windows stavljat na komp kojem je samo zadaća da vrti diskove. Ionako neće ništa radit na njemu direktno, mountat će valjda mrežni drive i lijepo tamo kopirat šta im već bude trebalo bez da išta drugo pokreću na njemu.

  7. #7
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Arhivsko računalo

    Pa gle, treba stavit gore neki OS, recimo obični Ubuntu. Spoji ga na LAN (barem gigabitni, nadam se, jer na 100Mbps bi to bio očaj spori) i onda to bude pravi mali mrežni server. NAS nije server iako neki skuplji nude sličnu funkcionalnost, jednostavno to nije to.


    Manji SSD; ispod 60 GB ne ići. I opet, jako mala razlika u cijeni. Jer opet treba uzeti nešto kvalitetno; Samsung ili Intel.


    PS: Ako ne stave gore neki OS, kako će ga postaviti mrežni pogon? Vidiš da treba Windows ili Linux.
    Opet, napominjem Linux, jer Windows je podložan Crypto-Ransomwareu, a ta napast kriptira i mrežne pogone ako se zarazi neko računalo na mreži.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  8. #8
    Senior Member You have been warned cham3leon's Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    18.414

    Re: Arhivsko računalo

    Normalno da moraju imati OS, ali čemu išta više od debiana ili ubuntu minimal? 32 gige bi bilo i više nego dosta za instalaciju i radilo bi brže, možda i sa slabijim i jeftinijim hardverom. Nije samo stvar sigurnosti, nego je debilno stavljati veliki debeli windows na mašinu na kojoj nitko ionako neće ništa raditi niti će se vrtjeti išta zahtjevno. Ja to nikad ne bih napravio, jeste da sam i inače open-source terorist, ali u ovom slučaju baš i ima smisla.

    Isto zato spominjem bluray pržilice. Neka si ih instaliraju na radne kompove ako im trebaju, pa nek prže kod sebe fajlove sa network storagea.

  9. #9
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Arhivsko računalo

    Pa, mogu ja složiti i jednu jeftiniju inačicu, naravno lošiju. Osim toga, ne forsiram im ja Windows nego da stave Linux, to sam i napisao.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  10. #10
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Karlovac, Banija
    Postova
    2.973

    Re: Arhivsko računalo

    eh sada super si slozio sa 8tb, ali sto dalje? kaj za par godina kada ce nam opet trebat 4 ili 6 novih tb? kaj je lakse nadograditi i sto ima blizi limit?
    kaj se raidova tice bili bi slozeni u raid5 jer on daje najveci kapacitet a opet ima sigurnost u slucaju da jedan disk otkaze

    server sto si slozio je malo overkill, jer tom serveru bi se pristupalo jednom mjesecno... nesto izvaditi iz arhive(fotke) i prebaciti projekt gotov. i bluray netreba sigurno.

    ako u server ide mrezna bolja, onda bi pretpostavljam i u komp studijski koji imamo trebalo staviti isto mreznu sa gbps ?

    ssd za os je dosta, linux bi isao gore da nema sanse za viruse itd a ni netrebaju winsi...

    te me zanima kako bi sa NASom ili serverom bilo da po potrebi je on spojen na net i kako mu pristupiti sa udaljene lokacije? i koliko bi lose bilo da rade tjedan dana od 0-24
    DELL Inspiron 3737
    17.3" (1600x900) , i7-4500U 1.8 GHz , 8GB DDR3 1600MHz, 1TB HDD, AMD Radeon HD 8870M 2GB DDR3
    Logitech MX518 i Sennheiser RS 120

  11. #11
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Arhivsko računalo

    Za par godina, kada se ukaže potreba, bi najlakše bilo kupiti novo još jedno računalo s puno diskovnog prostora. Računala za arhiviranje nije mudro nadograđivati (pošto svaka nadogradnja može poremetiti nešto u radu), "nadogradnja" takvih računala se radi po principu zamjene komponente u slučaju kvara i to samo ako se nemože nabaviti istu. OS je osjetljiv, podatci su osjetljivi a tek raid polja...

    Mislim, mogao bih ja sada staviti neko kućište u koje se može montirati više diskova i nekakav diskovni kontroler (jer većina matičnih ploča ima 4-6 S-ATA konektora pa bez dodatnog kontrolera teško da se može spojiti više od 4-6 diskova).

    Što se Raid 5 tiče, da, nudi više prostora, ali brzina (pogotovo pisanja) je puno niža nego kod Raid 10 polja.

    Što se nadogradnji diskovnog prostora tiče, večina NAS uređaja ima prostor za 2 do 4 diska, tek neki znatno skuplji nude mogućnost a više diskova, RAID konfiguriranje i sl. Kod kompa/servera to nije slučaj.

    Ovo pitanje za mrežnu - za server sam stavio dodatnu mrežnu Intelovu jer smatram da takvo računalo treba biti spojeno s barem dvije mrežne kartice te bi Intelova (pošto su Intelove najbolje) i ugrađena Realtek bile dovoljne i za slučaj da više "korisnika" odjednom pristupa računalu preko mreže, pogotovo ako šalju/primaju puno podataka.
    Također, takvo računalo/server nema smisla spojiti na 100Mbps mrežu (ili sporiju) jer je to jednostavno presporo za prijenos poštene količine podataka kroz mrežu. Neki minimum je gigabitna mreža, pogotovo ako je 10Gbps preskupo (a uglavnom jeste).
    Klijentska računala ne trebaju bolje mrežne kartice ako imaju ugrađenu gigabitnu mrežnu (bilokakvu) na matičnoj. Na njih je puno manje opterećenje nego na "server".

    Pa NAS-ovi i serveri i jesu predviđeni da budu spojeni na mrežu s tim da su serveri puno bolje rješenje za pristup podatcima preko Interneta (NAS-ovi su više za lokalne mreže, oni koji nude mogućnost pristupa preko net-a su znatno skuplji). Možeš to smatrati nekakvim oblikom osobne pohrane u oblaku (cloud storage).
    I da, i serveri i NAS-ovi su namijenjeni za 24/7 rad s tim da NAS ostaje ugašen po nestanku struje a server možeš lako podesiti da se upali kad dođe struja - no oboje treba držati na nekakvom UPS-u.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  12. #12
    Senior Member Respawned sorcerer ezav's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Vrapce - roza soba
    Postova
    1.005

    Re: Arhivsko računalo

    Realno ako je udruga u pitanju koja ima neki budet i redovite promocije mozda je najbolje da kontaktirate Dell, Hp, Lenovo hrvatska ili neke od njihovih koperanata i zatrazite ponudu za neki rack server s barem 10 disk ladica (kasnija nadogradnja vrlo jednostavna, samo popnes novi disk i server prosiri raid) , a do 10k cuna bi sem mogel dobiti takav server bez beda, pogotovo ako udruga drzi prezentacije i izlozbe (sto realno mora ako je financirana od grada) di moze reklamirati firmu od koje je uzela storage resenje ... Ako imate dobrog tajnika sve se da dogovoriti
    i7-2600/Corsair H80/MSI P67A-GD65(B3)/Corsair Vengeance 16Gb (4x4)/Corsair Force 3 90Gb/WD Black 1Tb/MSI GTX660-Ti TwinFroz III 3gb /Corsair Carbide 500R/Seasonic SS-620GM/IIYAMA ProLite E2607WS/LG BD-ROM CH12/Razer DeathAdder/Logi Iluminated

  13. #13

    Re: Arhivsko računalo

    = Citat = Izvorno postao ezav Pregledaj post
    (ako je financirana od grada)
    Nemoj mi dizati tlak


  14. #14
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Arhivsko računalo

    Ako je ono overkill s premalo prostora, što bi onda tek ovo bilo?

    24.328,96Kn


    Ploča s 10 S-ATA (u broj ulazi i m.2 slot kao i eSATA ako se koristi); 6 Intelovih i 4 ASMedia ili koji već. I 2 lan kartice (Intel i Realtek).
    Procesor najjeftiniji jer ispada da sam u prošloj stavio "preskup".
    Samo 4 GB ram jer kažete da vam je dosta.
    8 jeftinjak (WD Green) diskova s po 6 TB svaki.
    Intelov mSATA SSD od 80GB, taman je cijenom između 60 GB i 120 GB ssd-ova.
    Napajanje tak skupo jer - jedva sam našao neko s 8+ SATA power konektora.
    DVD jer eto može zatrebati.
    Kućište u koje to sve stane.

    Stavimo još 4 GB RAM i barem Pentium Procesor ako ne i i3 i eto nas na 25.000 Kn.
    Ako ćemo bolje diskove, eto nas na 30.000 Kn.

    A za USP, onda barem ovaj:
    http://www.adm.hr/product_info.php?c...oducts_id=7221
    ako se nema za ovaj:
    http://www.adm.hr/product_info.php?c...ducts_id=13012
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  15. #15
    Senior Member Respawned sorcerer ezav's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Vrapce - roza soba
    Postova
    1.005

    Re: Arhivsko računalo

    = Citat = Izvorno postao dugi Pregledaj post
    Nemoj mi dizati tlak
    A hebiga to ti je u zg normalna stvar

    Nu na temu ...

    Izvrsna stvar za coveka i udrugu :

    https://www.youtube.com/watch?v=xyg400la_LM

    Jedini je bed kaj ga nema u hrv :

    http://www.amazon.co.uk/Thecus-N5810...ecus+N5810+Pro

    Ali za 6k cuna izbjegne se UPS, i podrzava 6tb diskove (30Tb max) ... Sto bi vam trebalo biti vise neg dosta za sada, a verovato ce dobivati update i zavece diskove (i jos se mema da ugrejdati u to slucaju) ...
    i7-2600/Corsair H80/MSI P67A-GD65(B3)/Corsair Vengeance 16Gb (4x4)/Corsair Force 3 90Gb/WD Black 1Tb/MSI GTX660-Ti TwinFroz III 3gb /Corsair Carbide 500R/Seasonic SS-620GM/IIYAMA ProLite E2607WS/LG BD-ROM CH12/Razer DeathAdder/Logi Iluminated

  16. #16
    Senior Member Respawned sorcerer ezav's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Vrapce - roza soba
    Postova
    1.005

    Re: Arhivsko računalo

    Zaboravil napisati da cudo ima i 4 portni gigabitni switch u svebi pa se nemora ni mreza upgradeati
    i7-2600/Corsair H80/MSI P67A-GD65(B3)/Corsair Vengeance 16Gb (4x4)/Corsair Force 3 90Gb/WD Black 1Tb/MSI GTX660-Ti TwinFroz III 3gb /Corsair Carbide 500R/Seasonic SS-620GM/IIYAMA ProLite E2607WS/LG BD-ROM CH12/Razer DeathAdder/Logi Iluminated

  17. #17
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Arhivsko računalo

    To ovo što su zadnjih dana reviewali Logan i ekipa?
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  18. #18
    Senior Member Respawned sorcerer ezav's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Vrapce - roza soba
    Postova
    1.005

    Re: Arhivsko računalo

    Yup ...

    Thecus-ovi nasovi su inace do jaja jer koriste skoro cisti linux i modabilni su, ali ovaj novi je zver, ono realno gledano to nije vise nas, to je pravi home server s svime kaj treba ...
    Frend ga planira za firmu naruciti, pa cem videti kak mali radi ..

    A realno da imam para jedan takav bi bil kod mene doma
    i7-2600/Corsair H80/MSI P67A-GD65(B3)/Corsair Vengeance 16Gb (4x4)/Corsair Force 3 90Gb/WD Black 1Tb/MSI GTX660-Ti TwinFroz III 3gb /Corsair Carbide 500R/Seasonic SS-620GM/IIYAMA ProLite E2607WS/LG BD-ROM CH12/Razer DeathAdder/Logi Iluminated

  19. #19
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Arhivsko računalo

    Nek nam se prvo javi Ki Ki i kaže što misli, čisto da ne razglabamo tu previše, da ne odemo u krivom smjeru.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  20. #20
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Arhivsko računalo

    Kupio?
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  21. #21
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Karlovac, Banija
    Postova
    2.973

    Re: Arhivsko računalo

    Nismo jos nista kupili. Imat cemo sastanak sada ovaj tjedan pa cemo se odluciti u kojem smjeru cemo ici, ali mi je trebalo informacija da znam prezentirati za jedan i za drugi slucaj...

    e sada predsjednik udruge je nasao ovo: https://www.youtube.com/watch?v=GrUs2QMF1ns
    pa me zanima malo o tome?

    Ja kaj sam planirao je bilo drzati diskove u RAID 5, zapocetak kupiti nesto sto tako moze imati 8TB, i onda da se da nadograditi za jos 8TB
    bilo to NAS ili serversko racunalo, ovisi sto je isplativije i prihvatljivije.
    DELL Inspiron 3737
    17.3" (1600x900) , i7-4500U 1.8 GHz , 8GB DDR3 1600MHz, 1TB HDD, AMD Radeon HD 8870M 2GB DDR3
    Logitech MX518 i Sennheiser RS 120

  22. #22
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Karlovac, Banija
    Postova
    2.973

    Re: Arhivsko računalo

    1 x DDR3 4GB (1x4GB) Kingston, 1600MHz, CL11, Value
    3 x WD 4TB 40EFRX, SATA3, 64 MB, 3,5", Intellipower rpm, WD Red
    1 x Zalman R1 mid tower case. 192(W) x 465(H) x 450(D)mm.
    1 x Napajanje Fortron 500W, Hyper, PPA5005003, 12cm ventilator
    1 x Asrock H97 ANNIVERSARY, s1150 , Intel® H97, 4 x DDR3, 1 x PCI Ex
    1 x Procesor Intel Pentium G3250 (3.20GHz,512KB,3MB,54 W,1150) Box
    1 x Mrežna kartica INTEL EXPI9301CTBLK Gigabit CT
    1 x Kingston SSD 60GB V300, 2.5" 7mm, SATA 3 6G, 7mm to 9.5mm
    7.058,96Kn


    3 harda su nam zasada dosta, eventualno ce nakon godinu ili 2 ici jos jedan ili 2 unutra. samo me zanima dali na tu maticnu moze sistemski SSD ici na PCIe slot? ili mora ici preko SATA-e?

    mrežna kartica bi išla u studijski komp posto ova maticna ima 10/100/1000

    Jesam li kaj fulao, zaboravio? netreba nam dvd przilica i komp ce se koristiti samo kao arhiva, i nece raditi od 0-24 i nece bit spojen na net

    te me jos zanima RAIDovi, planiram staviti RAID 5 jer je dosta efikasan kaj se tice prostora. e sada me zanima kada mi sljedece godine kupimo opet disk od 4tb i stavimo ga unutra, kako ce to funkcionirati? oce onda moci sva 4 se povezati u RAID5? ili to nece biti moguce bez prvotne pohrane podataka negdje drugdje pa vracanja?
    DELL Inspiron 3737
    17.3" (1600x900) , i7-4500U 1.8 GHz , 8GB DDR3 1600MHz, 1TB HDD, AMD Radeon HD 8870M 2GB DDR3
    Logitech MX518 i Sennheiser RS 120

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •