Prikazujem rezultate 1 do 9 od 9

Tema: Dali je dev-c++ dobar izbor?

  1. #1

    Dali je dev-c++ dobar izbor?

    Pozdrav ekipa, početnik sam u programiranju igara , čitao sam literaturu i osnovno o c++ , želio bih programirati u dev-c++ , te me zanima dali će mi taj program dobro poslužiti, a ako ima bolji predložite mi njega, samo da je free za početak. I razna literatura za programiranje bi dobro došla, hvala najljepša

  2. #2
    Senior Member You have been warned cham3leon's Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    18.414

    Re: Dali je dev-c++ dobar izbor?

    A kakve bi ti igre radio?

  3. #3

    Re: Dali je dev-c++ dobar izbor?

    emacs + gcc

    Bolje se ti uhvati nekog basic programiranja par godina jerbo odma se bacit na igre je suludo.

  4. #4

    Re: Dali je dev-c++ dobar izbor?

    Uglavnom želim naučit programirat u c++ , pa bih vas zamolio da me uputite kako i od čega da krenem .
    Najlijepša hvala , te ugodni blagdani

  5. #5
    Senior Member You have been warned cham3leon's Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    18.414

    Re: Dali je dev-c++ dobar izbor?

    Prije svega, da dođeš do game developmenta ima jako, jako puno jahanja. Za game dev programera moraš jako dobro naučit osnove programiranja (nije baš toliko bitno u čemu, Java, C i slični jezici imaju dosta sličnu sintaksu pa se nije teško prešaltati po potrebi, veće razlike su s obzirom na gotovi softver s kojim radiš). Nakon osnova moraš naučiti objektno orijentirano programiranje -OOP (software development svih vrsta danas koristi gotovo isključivo OO programiranje, pa tako i igre), što je teže nego što se čini. Ukratko, moraš znat razumjeti dokumentaciju bilo čega s čim se susretneš koja otprilike izgleda ovako.

    Uglavnom, bez toga nećeš napraviti ni najbazičniju 3D igru. Ako to sve i pohvataš, bez obzira na to s kojim tehnologijama radiš, imat ćeš oko toga još tonu drugog posla. Zato sam gore napisao "game dev programer", zato jer osim programera, za igru ti treba bar jednako toliko 3D modelera i animatora, majstora za teksture, zvukove i sav drugi zamislivi sadržaj koji ide u igru. To onda znači da ako želiš sam raditi igru moraš još naučiti kakve takve osnove u 3DS-u ili Mayi, Photoshopu i još pokojem softverskom paketu, ali čini mi se da je to ipak malo lakše za naučit nego programiranje.

    Ako doista želiš početi to magično putovanje, za osnove programiranja u nekom jeziku sigurno se mogu naći iscrpni tutorijali na netu, u krajnjem slučaju ima tu negdje tema gdje sam pisao nekakav interaktivni tut za CS(C i C++ su gotovo isti dok ne dođeš do OOP), a pošto sam se trudio da bude razumljiv i ljudima koji nisu programiranja ni takli, možda posluži. S time da on zapravo još ni ne pokriva cijele osnove. Ako dođeš do kraja pa ti bude zatrebalo, nastavim ga, ali svi su na pola tutoriala odustali tako da...

    A onda još i malo razjašnjenje za kraj čisto da znaš što je što. Dev-C++ nije "program za C++", nije niti kompajler, nego je razvojna okolina. Kao što kaže Razarač, program možeš napisati i u tekst editoru (čak i u notepadu) i kompajlirat ga tako da u commandlineu pozoveš sam kompajler. Razvojna okolina zapravo radi istu stvar, da ti editor za pisanje koda koji je sigurno bolji od notepada i prilagođen programskom kodu i poziva kompajler za tebe, čisto da bude lakše, zato se obično razvojne okoline (IDEs) koriste za programisanje svih vrsta.
    Onda što se tiče mogućnosti C++-a. U C/C++ možeš napraviti 3D igru od nule, ali užasno teško. Morao bi razviti vlastiti engine koji iscrtava 3D grafiku na ekran radeći na niskoj razini sa funkcijama od DirectX-a ili OpenGL-a što ni ne znam na što liči. Zato normalni ljudi obično uzmu neki game engine koji sadrži gotove funkcije za skoro sve što ti treba, koje onda možeš iskoristiti ako znaš OOP.

    Tako da jedan Dev-C++ nije ni približno dovoljan alat da se napravi igra, ali ako želiš početi programirati, za Windows i nema mnogo boljih IDE-ova... Eventualno ako postoji Code::Blocks za windows. To mi je nekako najdraži IDE, iako je možda mrvu kompleksniji. Ugodan dan želim, i dobrodošao na forum.

  6. #6

    Re: Dali je dev-c++ dobar izbor?

    Hvala ti najlijepša, evo krečem odma s tvojim tutorijalom D

  7. #7

    Re: Dali je dev-c++ dobar izbor?

    Ja na windowsu ono sta radim radim u IDLE-u jerbo je defaltni IDE za Python.
    Nekako mi je GNU/Linux draze okruzenje za programiranje. emacs i GCC su prva liga sta se tice toga.
    Mislim da je za pocetike bolje pocet sa Visual Basicom nego sa C-om.

  8. #8
    Senior Member You have been warned cham3leon's Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    18.414

    Re: Dali je dev-c++ dobar izbor?

    Zavisi što se želi postići. Pošto je C "user friendly asembler", zgodan je da naučiš kako funkcionira računalo na malo dubljoj razini. Možda je najbolji jezik za potpune početnike Python.

    Kad smo već kod toga, zaboravio sam napomenuti da za Python postoji PyGame modul koji služi za izradu jednostavnih 2d igara. Ako želiš napravit nešto jednostavno i na brzaka, možda je preko Pythona najjednostavnije.

  9. #9

    Re: Dali je dev-c++ dobar izbor?

    Da fakat python je fakat jednostavan ali pomocu Visual Basic-a lakse sklepa neki programcic sa GUI-em.

Slične teme

  1. Dali bi TES bio dobar MMO?
    By Samael in forum The Elder Scrolls & Fallout
    Odgovora: 50
    Posljednji post: 17-03-2012, 19:58
  2. Dali netko ima...
    By Outmind in forum Pomagaj brate!
    Odgovora: 1
    Posljednji post: 07-10-2009, 11:16
  3. Dali stane cooler?
    By Shaka in forum Hardware F.A.c.Q.
    Odgovora: 12
    Posljednji post: 28-05-2009, 17:28
  4. Dali vas je razočarao Oblivion?
    By skuki in forum The Elder Scrolls & Fallout
    Odgovora: 197
    Posljednji post: 12-04-2009, 21:00
  5. Dali je x1950xtx gddr 4 dobar izbor (ANKETA)!!!!!
    By CROGAMERR in forum Hardware F.A.c.Q.
    Odgovora: 100
    Posljednji post: 15-12-2006, 19:53

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •