Prikazujem rezultate 1 do 20 od 20

Tema: Pretvorba malih u velika slova C++

  1. #1
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Slav. Brod/Rijeka
    Postova
    7.488

    Pretvorba malih u velika slova C++

    Dakle, zanima me kako pretvorit mala u velika slova, ali, na idući način. Znači, ja znam napravit da kad upišem "Tvrtko" da mi on izbaci "tVRTKO". Meni treba da kad upišem "TvRtKo" da on ispiše "tVrTkO",tj. da mi u bilo kojem slučaju, ispiše ono suprotno, ako itko razumije.

    Hvala unaprijed.

    Ovo je kod koji imam za sada:

    Code:
    #include<iostream>
    #include<ctype.h>
    using namespace std;
    
    int main()
    {
        char a,b,c,d,e,f;
        cout<<"Unesite svoje ime: ";
        cin>>a>>b>>c>>d>>e>>f;
        cout<<"Unijeli ste: "<<a<<b<<c<<d<<e<<f<<endl;
        cout<<"Kodirano ime "<<char(tolower(a))<<char(toupper(b))<<char(toupper(c))<<char(toupper(d))
        <<char(toupper(e))<<char(toupper(f))<<endl;
       
        system("pause");
    }
    || Intel® Core™ i5-4570 @ 3.2 GHz || nVIDIA GeForce GTX260 || ASUS H87m Plus MBO || 2x4GB Corsair Vengeance @ 1600 MHz || OCZ ZT 750 Fully Modular PSU ||

  2. #2
    Senior Member No Mercy MasaKrisT's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Lokacija
    Pozega, Gosuland
    Postova
    6.367

    Re: Pretvorba malih u velika slova C++

    Won't Bow Don't Know How.

  3. #3
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Slav. Brod/Rijeka
    Postova
    7.488

    Re: Pretvorba malih u velika slova C++

    Treba mi za C++. Znam da je to sve jako slično, ali pošto sam novak u svemu tome, trebali bi mi dani da to prevedm. ^^
    || Intel® Core™ i5-4570 @ 3.2 GHz || nVIDIA GeForce GTX260 || ASUS H87m Plus MBO || 2x4GB Corsair Vengeance @ 1600 MHz || OCZ ZT 750 Fully Modular PSU ||

  4. #4
    Senior Member No Mercy MasaKrisT's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Lokacija
    Pozega, Gosuland
    Postova
    6.367

    Re: Pretvorba malih u velika slova C++

    Ah sry
    Won't Bow Don't Know How.

  5. #5
    Senior Member You have been warned cham3leon's Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    18.414

    Re: Pretvorba malih u velika slova C++

    Šećeš se po stringu i za svaki znak provjeravaš Ascii vrijednost. Pogledaj na ASCII tablici odakle počinju i gdje završavaju mala slova, i isto za velika. U petlji onda provjeravaš za svako slovo u kojem je području, i ako je malo, smanjiš mu vrijednost za 32, a za veliko povećaš za 32 (ja mislim da je 32), i to je to. Napisao bih kako ide, ali nemam sad baš vremena.

  6. #6
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Slav. Brod/Rijeka
    Postova
    7.488

    Re: Pretvorba malih u velika slova C++

    Tako nesto su mi i drugi predlozili, ali posto nemam pojma koji je "string" vrag, samo sam napisao if-else petlju.

    Code:
    if(islower(a))
        {
                      cout<<char(toupper(a));
        }
        else
        {
                      cout<<char(tolower(a));
    Jest da moram sad 6 puta to isto kopirat i samo zamjenit varijable, al sta je tu je.
    Hvala na pomoći cham, to su ostali iz grupe radili, samo ne preko stringa, nego preko if elsa, ovako:

    Code:
    if(f==char(isupper(f))) {
    cout<<char(int(f)+32); }
    else{
    cout<<char(int(f)-32); }
    || Intel® Core™ i5-4570 @ 3.2 GHz || nVIDIA GeForce GTX260 || ASUS H87m Plus MBO || 2x4GB Corsair Vengeance @ 1600 MHz || OCZ ZT 750 Fully Modular PSU ||

  7. #7
    Senior Member You have been warned cham3leon's Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    18.414

    Re: Pretvorba malih u velika slova C++

    Da, toupper i tolower su valjda gotove naredbe iz nekog libraryja. Ako bi te tražili da to napraviš ručno, moraš napravit neku funkciju koja ti očita string i radi u petlji onako kako sam rekao.

    String je array ili niz (valjda ste bar to radili), ali ne brojeva nego znakova (char).

    I zašto moraš kopipejstat 6 puta? Šta je to za riječ od 6 slova? Je li moguće da vas nisu učili petlje?

  8. #8
    Senior Member Giant leap for forum
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Hostile universe
    Postova
    3.468

    Re: Pretvorba malih u velika slova C++

    Code:
    #include <iostream>
    #include <string>
    
    using namespace std;
    
    int main()
    {
        string tekst;           // String, niz slova, proizvoljne duzine
        getline(cin, tekst);    // Pokupi jedan red teksta, sve dok se ne stisne Enter
        for(int i = 0; i < tekst.length(); i++) // Od pocetka, pa do posljednjeg slova (length)
            if(islower(tekst[i]))   // Ako je slovo malo
                tekst[i]S= toupper(tekst[i]);   // Pretvori ga u veliko
            else                                // Inace
                tekst[i]S= tolower(tekst[i]);   // Pretvori u malo
    
        cout << tekst << endl;  // Ispisi tekst
        return 0;
    }

  9. #9
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Slav. Brod/Rijeka
    Postova
    7.488

    Re: Pretvorba malih u velika slova C++

    Nismo petlje radili. :$
    E hvala burek, pogledat cu sutra malo to, sad cu spavat. Mi smo za sada učili samo if-else. I to nešto jedva, loše, ne razumljivo. Sve je na faksu što smo radili ne razumljivo i na pola ispričano, pa se ti poslje snađi. Mislio sam da sam to ostavio iza sebe u srednjoj... :/
    || Intel® Core™ i5-4570 @ 3.2 GHz || nVIDIA GeForce GTX260 || ASUS H87m Plus MBO || 2x4GB Corsair Vengeance @ 1600 MHz || OCZ ZT 750 Fully Modular PSU ||

  10. #10
    Senior Member You have been warned cham3leon's Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    18.414

    Re: Pretvorba malih u velika slova C++

    Prođi ih tu u mojem tutorialu, bar bi to trebalo bit identično u c i c++

  11. #11

    Re: Pretvorba malih u velika slova C++

    Neznam el ti jos treba al evo:

    Code:
    #include <iostream>
    #include <cstdlib>
    using namespace std;
    
    int main()
    
    {
        char ch;
        int changes=0;
        cout<<"Upisi tocku za prekid..";
        do {
            cin>>ch;
            if(ch>='a' && ch<='z') {
                    ch-=(char)32;
                    changes++;
                    cout<<ch;
                    }
             else if(ch>='A' && ch<='Z') {
                  ch+=(char)32;
                  changes++;
                  cout<<ch; 
                  }     }  
                  while(ch!='.');
                  cout<<"\nBroj slova promjenjenih: "<<changes<<"\n";
        cout<<"\n\n";
        system("PAUSE");
    }
    Ovo uz to sto pretvara slova ima opciju ako upises tocku zavrsit ce program i ispisat kolko je slova promjenio.

  12. #12
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Slav. Brod/Rijeka
    Postova
    7.488

    Re: Pretvorba malih u velika slova C++

    Hvala, ali mi vise nije trebalo, obio sam sve bodove iz te zadace. ^^

    No, sad imam drugo pitanje.
    Dakle imam ovakav zadatak: http://img39.imageshack.us/img39/894/kolokvijdpj.jpg

    Sve mi je jasno osim dijela di kaze "Ispisati onoliko znakova "*" koliko je rez." To apsolutno ne razumijem i nemam pojma kako bi to uopce mogo rijesit.

    I jos da, da li ima nekakav kacin da se ispise interval od 1 do 10, a da nije ovako:

    Code:
    Scout<<"Unijeli ste 0, a mogli ste npr.: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10"<<endl;
    Zahvaljujem.
    || Intel® Core™ i5-4570 @ 3.2 GHz || nVIDIA GeForce GTX260 || ASUS H87m Plus MBO || 2x4GB Corsair Vengeance @ 1600 MHz || OCZ ZT 750 Fully Modular PSU ||

  13. #13
    Senior Member You have been warned cham3leon's Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    18.414

    Re: Pretvorba malih u velika slova C++

    switch/case naredba, sa tri slučaja, a druge brojeve ispišeš sa petljom ili tako nešto.

  14. #14
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Slav. Brod/Rijeka
    Postova
    7.488

    Re: Pretvorba malih u velika slova C++

    De mi samo jedan primjer stavi, jer i dalje nemam ideju.
    || Intel® Core™ i5-4570 @ 3.2 GHz || nVIDIA GeForce GTX260 || ASUS H87m Plus MBO || 2x4GB Corsair Vengeance @ 1600 MHz || OCZ ZT 750 Fully Modular PSU ||

  15. #15
    Senior Member You have been warned cham3leon's Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    18.414

    Re: Pretvorba malih u velika slova C++

    = Citat = Izvorno postao cham3leon
    Prije megazabavnih petlji ipak treba odraditi nešto što nisam ugurao u gornji post sa grananjem, a to je još jedna naredba kojom možemo granati naš program. Ime joj je switch/case, a namjena ista kao i kod if-a: da obilježi određene naredbe koje želimo izvoditi samo ako je ispunjen neki logički uvjet, međutim switch je praktičan tamo gdje if nije.

    Konkretno, naći će se situacija kada ćemo imati kontrolnu varijablu koja će služiti za odabir daljnjih procesa koje će program izvesti (primjerice kalkulator sa više mogućih računskih operacija gdje je za svaku potrebno napisati neki kod koji se izvodi ako je ta operacija odabrana) i gdje će među mnogo operacija odlučiti o operaciji koju treba izvesti ovisno o stanju jedne kontrolne varijable.
    U takvom slučaju trebalo bi kod if funkcije napisati jedan if za prvo stanje, a onda čitavu vojsku else if-ova za ostala stanja gdje bi svaki put nanovo u zagradama napisali koju to varijablu provjeravamo. Za takve stvari postoji switch. Evo primjera njegove sintakse:
    Code:
    switch (a)
    {
    case 1 :
                printf("Odabrali ste broj jedan");
                break;
    case 2 :
                printf("Odabrali ste broj dva");
                break;
    case 3 :
                printf("Odabrali ste broj tri");
                break;
    }
    Pa krenimo redom. Odmah na početku kod naredbe switch u zagradi ne stoji uvjet poput if-a, već ovdje upisujemo varijablu koju želimo da program provjerava, a zatim za svaki slučaj njene vrijednosti napišemo jedan "case" blok u kojem navodimo naredbe koje će se izvršiti ukoliko varijabla koju ispitujemo ispunjava taj uvjet u trenutku provjere. Case riječi koje slijede označavaju različite slučajeve koje želimo ispitati. U ovom trenutku zanima nas je li "a" jednak 1, 2, ili 3. Jednostavno za svaki od slučaja napišemo case, razmak, vrijednost od "a" za neki slučaj, te dvotočku, a nakon nje nižemo blok naredbi koje želimo da se izvrše u tom slučaju, a kraj tih naredbi označavamo naredbom "break".

    Prvi put se susrećemo sa breakSnaredbom koja je praktički dio sintakse ove naredbe jer bez nje bi vam se osim npr. slučaja 2 izvršio i slučaj 3. Dakle, break naredbom kažete programu da iskoči iz switch naredbe nakon što obavi sve za taj slučaj. Koristit ćemo je i u petljama za istu namjenu.

    Također, nakon svih case-ova obično se (po potrebi, nije nužno) dodaje i default. Kad napišete default, to je kao da ste upisali jedan case i umjesto vrijednosti varijable koja se ispituje naredili mu da ovo što slijedi čini ako se ne ispuni niti jedan od gornjih uvjeta. Dakle, isto kao što ste pisali case, napišete i default, ovaj put bez ikakve vrijednosti, već samo nakon riječi dodate dvotočku i pišete naredbe, te završavate taj blok ponovo break naredbom. pazite i na to da cijelu switch naredbu, dakle sve caseove i default smjestite u vitičaste zagrade kako biste označili da to sve pripada gore spomenutom switchu.

    To bi bila sva mudrost vezana za switch/case. Ako tko uopće prati ovu seriju tutoriala, molim vas da se javite, mogu usput pokazat neki kratki praktičan primjer ili zadatak prije nego krenem(o) na petlje. I naravno, ako ima problema, poteškoća i nedoumica, pitajte.

  16. #16
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Slav. Brod/Rijeka
    Postova
    7.488

    Re: Pretvorba malih u velika slova C++

    Super si mi to copy/pasteo. Da nisam to procito 2 puta i progooglo opcenito to sve prije, ne znam sta bi...
    || Intel® Core™ i5-4570 @ 3.2 GHz || nVIDIA GeForce GTX260 || ASUS H87m Plus MBO || 2x4GB Corsair Vengeance @ 1600 MHz || OCZ ZT 750 Fully Modular PSU ||

  17. #17

    Re: Pretvorba malih u velika slova C++

    for(int c=0;c<rez;c++){
    cout<<"* ";}

  18. #18
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Slav. Brod/Rijeka
    Postova
    7.488

    Re: Pretvorba malih u velika slova C++

    To je to. Hvala puno.
    Ima jos 1 nacin koji sam izmudrovo:

    Code:
    int x;
            x=1;
            while(x<=rez)
            {
            cout<<"*";
            x=x+1;
    Sad se patim s jednim drugim opet programom, ali necu nista ovdje pitat, znam da sam dosadan i bogu i vragu. ^^
    || Intel® Core™ i5-4570 @ 3.2 GHz || nVIDIA GeForce GTX260 || ASUS H87m Plus MBO || 2x4GB Corsair Vengeance @ 1600 MHz || OCZ ZT 750 Fully Modular PSU ||

  19. #19
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Slav. Brod/Rijeka
    Postova
    7.488

    Re: Pretvorba malih u velika slova C++

    oh hai, me again!
    Imam problema s razumijevanjem programa sto smo dobili za vjezbu. Dakle, zadano je ovako:
    Code:
    Napišite program koji od korisnika traži unos prirodnog broja u intervalu
    (0, 50]. Unos se ponavlja sve dok unesena vrijednost ne bude u odgovarajućem
    intervalu. Učitati niz od n realnih brojeva. Učitani niz ispisuje se na zaslon.
    Ispisuju se indeksi svih onih elemenata koji ne pripadaju segmentu [1,50]
    Sad, ono sto mene pati jest, ako netko unese na pocetku broj 40, on ce stvarno morat unjet 40 podataka da bi se program dalje izvrsio? I da se provjeri ako je jedan ili vise unesenih podataka veci ili manji od 50?
    || Intel® Core™ i5-4570 @ 3.2 GHz || nVIDIA GeForce GTX260 || ASUS H87m Plus MBO || 2x4GB Corsair Vengeance @ 1600 MHz || OCZ ZT 750 Fully Modular PSU ||

  20. #20
    Senior Member Fight fire with fire
    Datum registracije
    Jan 2006
    Postova
    10.135

    Re: Pretvorba malih u velika slova C++

    kolko sam skuzio, u 1om djelu te trazi da uneses x koji mora biti u intervalu od 1 do 50
    ako uneses recimo 69 opet te pita da uenses broj od 1 do 50.

    drugi dio zadatka ti kaze da ucitas n realnih brojeva. recimo ti uneses 6 brojeva (2, 69,74,14,64,15).
    on ti na ekran ispise te brojeve (2, 69,74,14,64,15), te ti potom ispise indeksi brojeva koji ne pripadaju segmentu [1,50]

    u ovom slucaju ce ti drugi dio drugog zadatka ispisati 1,2,4. jer ti brojevi ne pripdaju skupini od 1 do 50.

    (index ti je broj broja u polju, ove kockaste zagrade-2[0], 69[1],74[2],14[3],64[4],15[5])



    tako bi ja tu vjezbu rjesio, valjda sam dobro skuzio sta pise.

Slične teme

  1. Počela velika blagdanska sniženja na Steamu
    By IgGy in forum Komentari vijesti PCPlay.hr i PlayZone.hr
    Odgovora: 3
    Posljednji post: 27-12-2010, 15:52
  2. Počela velika blagdanska sniženja na Steamu
    By IgGy in forum Komentari vijesti PCPlay.hr i PlayZone.hr
    Odgovora: 12
    Posljednji post: 25-11-2010, 20:04
  3. Hadron pušten u pogon, počinje velika frka!
    By W1k1n6 in forum Komentari vijesti PCPlay.hr i PlayZone.hr
    Odgovora: 10
    Posljednji post: 11-09-2008, 08:13
  4. Ponosan sam... (pazi velika slika)
    By D.E.M.O. in forum World Of Warcraft
    Odgovora: 47
    Posljednji post: 26-02-2007, 20:53

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •