Da znam , još je rano . Ipak neke najave i prve informacije su počele curiti .Jedna od njih je od samog AMD-a koji tvrdi da će novi BOX biti toliko jak da će moći prikazati grafiku na nivou iz filma Avatar . KlikS.

Technology company AMD, who supplied the graphics hardware for the Xbox 360, claims that the next Xbox will be capable of the level of graphical detail seen in James Cameron's movie Avatar. Even on PC, that kind of technology just isn't here yet, but AMD claims the Xbox 720 will launch with it.

While AMD would not confirm they were actually working on the 360's successor, director of ISV relationships at AMD, Neal Robison, stated that gamers have a lot to excited about.

Robison also mentioned that the A.I. and physics capabilities of the next-gen hardware will allow for every pedestrian in a game such as Grand Theft Auto or Saints Row to have a totally individual mentality, meaning when you shoot a gun or run someone over they don't all just do the same thing. There will be no more mob mentality, where everyone just screams and runs away; every NPC will actually be an individual character.

Whoa.


Source: August issue of OXM (U.S.)



S obzirom da nakon izlaska nove konzole počne totali kaos na PC platformi koja se 3-4 godine hardverski prilagođava novonastaloj situaciji sa zanimanjem pratim ovakve vijesti .Stvar je sigurno preuveličana ali za očekivati je veliki napredak u odnosu na trenutni hardver .Imam neki osjećaj da bi im ovaj 3. box mogao biti ono pravo.Microsoft je ogromna firma i sada imaju i na ovom polju sasvim dovoljno iskustva da naprave malu revoluciju .Odustao sam od kupovine trenutne generacije konzola jer imam PC koji još uvijek sve vrti što poželim tako da sam u dobroj poziciji da za godinu-dvije biram najbolju soluciju.