Stranica 3 od 13 PrvaPrva 12345 ... PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 61 do 90 od 388

Tema: RPG - biti ili ne biti

  1. #61
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Apr 2006
    Postova
    17.106

    Re: RPG - biti ili ne biti

    Po 2. put - Eye of the Beholder i Dungeon Master.
    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

    Relaxation.mp3

  2. #62
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Jan 2009
    Postova
    1.875

    Re: RPG - biti ili ne biti

    sori, slučajno sam stisnuo submit dok sam kuckao celokupan post. vidi odgovor ispod
    = Citat = Izvorno postao Sonic_Moronic
    Znaš, Planescape: Torment, Arcanum, Baldur's Gate i slične igre su ogromne, kompleksne i divne, ali ne definiraju žanr. To je više kao izuzetak, nekakav sandbox RPG. A sad tu ispada kao da su one definirale žanr koji je postojao 15 godina prije njih na računalu u raznim oblicima. Izbori u dijalogu, sloboda ići bilogdje i raditi bilošto, to je sjajno, ali nije obavezno.
    nije bitna sloboda izbora, bitni su dijalozi. eye of the beholder i ostali su portovi pen & paper rpg-a koji se bitno razlikuje (upravo u nedostatku dijaloga) od crpg-a o kojima ovde pričamo. pen and paper rpg je kao i h&s žanr za sebe i ne spada u crpg
    = Citat = Izvorno postao Grim Teh Reaper
    Jeste da su to obadvoje (troje) RPG-ovi, ali danas se RPG žanr razgranao na toliko grana, da su te grane totalno drugačije i neusporedive.
    sve grane i dalje sadrže 2 ključne stvari - razvijanje lika + dijalozi. h&s je h&s, nije rpg, to je žanr za sebe, nastao mešavinom strategije i rpg-a
    = Citat = Izvorno postao Sonic_Moronic
    Stvarno glupa rasprava, ovisi o perspektivi.
    ne, zna se šta je rpg, a šta nije. mogu ja sad da kažem: "istorija je iz moje perspektive nauka koja proučava internet", ali to nije tačno.. bez obzira što je to moja perspektiva
    = Citat = Izvorno postao Raz
    I
    mehanika i dalje ona u RPG-ova.
    samo što nije jer nema dijaloga
    Zokijeva SINEMA je sajt koji se bavi recenzijama filmova, kao i vestima iz sveta kinematografije.

  3. #63
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Apr 2006
    Postova
    17.106

    Re: RPG - biti ili ne biti

    A gdje to piše da RPG mora imati dijaloge?
    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

    Relaxation.mp3

  4. #64
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Jan 2009
    Postova
    1.875

    Re: RPG - biti ili ne biti

    citiram: "roleplay igra... mora posedovat dijaloge i razvijanje lika". izvod iz veždi-a (velika enciklopedija žanrovske definacije igara), strana 544, red treći
    Zokijeva SINEMA je sajt koji se bavi recenzijama filmova, kao i vestima iz sveta kinematografije.

  5. #65
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Apr 2006
    Postova
    17.106

    Re: RPG - biti ili ne biti

    U redu. Uvjeren sam.
    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

    Relaxation.mp3

  6. #66
    Senior Member Small step for mankind System's Avatar
    Datum registracije
    Nov 2009
    Lokacija
    U.S.S. Discovery One
    Postova
    2.707

    Re: RPG - biti ili ne biti

    http://bs.wikipedia.org/wiki/RPG

    Nadam se da pomaze u razjasnjivanju nekih pitanja.

  7. #67
    Moderator My way or the highway Grim's Avatar
    Datum registracije
    Nov 2007
    Postova
    7.823

    Re: RPG - biti ili ne biti

    Baldrick.

    Ti shvaćaš da H&S nije žanr nego tip gameplaya? Tip RPG-a koji koristi H&S vrstu gameplaya je H&S RPG. Što znači da je Diablo RPG.
    "Fornicate and take drugs against the terrible strain of idiots who govern the world."
    - Albert Szent-Gyorgy

  8. #68
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Apr 2006
    Postova
    17.106

    Re: RPG - biti ili ne biti

    = Citat = Izvorno postao System
    http://bs.wikipedia.org/wiki/RPG

    Nadam se da pomaze u razjasnjivanju nekih pitanja.
    Užas, bolje nek se drže prevođenja eng. wikipedije.
    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

    Relaxation.mp3

  9. #69
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Jan 2009
    Postova
    1.875

    Re: RPG - biti ili ne biti

    = Citat = Izvorno postao Grim Teh Reaper
    Baldrick.

    Ti shvaćaš da H&S nije žanr nego tip gameplaya? Tip RPG-a koji koristi H&S vrstu gameplaya je H&S RPG. Što znači da je Diablo RPG.
    ne lupaj se po glavici, možda izgubiš i to nešto malo što imaš u njoj

    pa kako se drugačije žanrovi definišu nego po tipu gameplaya koji koriste? nije to film da se definišu po priči, nit je bend da se definiše po muzici. igre se definišu po gameplayu. ako je on hack and slash, onda je i igra. po čemu je diablo rpg koji koristi hack and slash način igranja? što nije hack & slash koji ima neke elemente rpg-a? ili što nije strategija koja koristi hack & slash, a uzgred ima i budženje lika? kratko i jasno - diablo je h&s (ne rpg, ne bilo šta drugo)
    Zokijeva SINEMA je sajt koji se bavi recenzijama filmova, kao i vestima iz sveta kinematografije.

  10. #70
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Jul 2009
    Postova
    2.742

    Re: RPG - biti ili ne biti

    = Citat = Izvorno postao Sonic_Moronic
    Znaš, Planescape: Torment, Arcanum, Baldur's Gate i slične igre su ogromne, kompleksne i divne, ali ne definiraju žanr. To je više kao izuzetak, nekakav sandbox RPG. A sad tu ispada kao da su one definirale žanr koji je postojao 15 godina prije njih na računalu u raznim oblicima. Izbori u dijalogu, sloboda ići bilogdje i raditi bilošto, to je sjajno, ali nije obavezno.
    Dobro, ali to jeste cilj težnje rpga kao zanra, jeli, Roleplay game.

  11. #71
    Moderator My way or the highway Grim's Avatar
    Datum registracije
    Nov 2007
    Postova
    7.823

    Re: RPG - biti ili ne biti

    = Citat = Izvorno postao baldrick_
    ne lupaj se po glavici, možda izgubiš i to nešto malo što imaš u njoj

    pa kako se drugačije žanrovi definišu nego po tipu gameplaya koji koriste? nije to film da se definišu po priči, nit je bend da se definiše po muzici. igre se definišu po gameplayu. ako je on hack and slash, onda je i igra. po čemu je diablo rpg koji koristi hack and slash način igranja? što nije hack & slash koji ima neke elemente rpg-a? ili što nije strategija koja koristi hack & slash, a uzgred ima i budženje lika? kratko i jasno - diablo je h&s (ne rpg, ne bilo šta drugo)
    Došli smo i do vrijeđanja jeli?
    Znači ti jedini imaš pravo, dok svi ostali ljudi na svijetu su u krivu? Blizzard je bio u krivu kada je nazvao Diablo RPG-om, recenzenti su bili u krivu kada su je nazvali RPG-om u svojim recenzijama, svi igrači koji su igrali/igraju su u krivu što Diablo smatraju RPG-om, jedino si ti u pravu?
    "Fornicate and take drugs against the terrible strain of idiots who govern the world."
    - Albert Szent-Gyorgy

  12. #72
    Moderator No Mercy IGoR_2803's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2007
    Lokacija
    Mise Eire
    Postova
    6.083

    Re: RPG - biti ili ne biti

    ova rasprava nema smisla jer je baldrick očigledno primio boga za bradu pa je počeo sa uvredama okolo... ali smirit će se on, bez brige...

    uostalom, za mene je rpg ono što mu i sam naziv kaže... role playing game - i prema tome je diablo rpg, može mi isus bog doći i reći suprotno, ne dira me...

    a što se tiče usporedbe količine dijaloga, glazbe i ostalih multimedijalnih "dodataka" između diabla i dragon age-a reći ću samo bravo biserima koji uspoređuju igru koja je izašla 2000. godine i igru koja je izašla prošle godine.

    The fools, the fools, the fools, They have left us our Fenian dead, And while Ireland holds these graves, Ireland unfree shall never be at peace!

    RAPALJE - wat zullen we drinken

  13. #73
    Moderator No Mercy
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Deepinaharta. Nowhere
    Postova
    6.360

    Re: RPG - biti ili ne biti

    = Citat = Izvorno postao IGoR_2803
    bravo biserima koji uspoređuju igru koja je izašla 2000. godine i igru koja je izašla prošle godine.
    whatever.. otkad je godina proizvodnje bitna? torment je debelo stariji od neverwintera i dragon agea pa ih jede za užinu po pitanju kvalitete i kompleksnosti.
    = Citat = Izvorno postao Maloki
    Diablo je H'n'S.
    H'n'S nije RPG.
    Diablo nije RPG.
    seconded..

    roleplay uključuje komunikaciju. elementi roleplaya se recimo ističu u načinu rješavanja sukoba sa protivnikom.

    bard će šarmirat protivnika i odgovorit ga od sukoba
    jedan rogue će mu se prišuljat iza leđa i onesvjestit ga
    jedan cleric će ga svojom mudrošću razuvjeriti i nagovoriti da odustane od nečasnih djela
    jedan warrior će (ako ima dovoljno rankova u "intimidate" skillu) isprepadat jadnog negativca, odnosno ako to faila onda će ga umlatit.
    itd.

    diablo to nema. kod diabla se rpg elementi vide samo u različitom načinu ubijanja protivnika. a to nije roleplay, nego ROLLplay.
    i da. teoretski spada u skupinu rpga, ali samo teoretski.

    imho, da bi igra bila pravi rpg, ti rpg elementi moraju prestat bit samo drukčiji načini ubijanja i biti nešto više.
    [center:tmc6d2x6]I am my own god, I do as I please....
    [/center:tmc6d2x6]

  14. #74
    Senior Member You have been warned Maloki's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Lokacija
    Duga Resa/Zagreb
    Postova
    15.390

    Re: RPG - biti ili ne biti

    = Citat = Izvorno postao IGoR_2803
    a što se tiče usporedbe količine dijaloga, glazbe i ostalih multimedijalnih "dodataka" između diabla i dragon age-a reći ću samo bravo biserima koji uspoređuju igru koja je izašla 2000. godine i igru koja je izašla prošle godine.
    Planescape Torment je izašao 1999. godine i ima više dijaloga od Dragon Agea.
    Toliko o godinama izdavanja igri i količini dijaloga.

  15. #75
    Senior Member Lord of The Fleas
    Datum registracije
    Aug 2009
    Lokacija
    U kaminu
    Postova
    441

    Re: RPG - biti ili ne biti

    = Citat = Izvorno postao Sonic_Moronic
    Baldur's Gate
    = Citat = Izvorno postao Sonic_Moronic
    ne definiraju žanr
    lol

  16. #76
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Jan 2009
    Postova
    1.875

    Re: RPG - biti ili ne biti

    = Citat = Izvorno postao IGoR_2803
    uostalom, za mene je rpg ono što mu i sam naziv kaže... role playing game - i prema tome je diablo rpg, može mi isus bog doći i reći suprotno, ne dira me...
    ako ti isus dođe i kaže argumentirano (kao što ja činim) zašto diablo nije rpg, onda si, da prostiš, zatucan (ovo govorim bez ikakve namere da te uvredim i/ili povredim osećanja)
    ova rasprava nema smisla jer je baldrick očigledno primio boga za bradu pa je počeo sa uvredama okolo... ali smirit će se on, bez brige...
    to što se neko vređa ne znači da rasprava nema smisla, može da znači da nije zabavno, da je neprijatno itd. za mene ima smisla uglavnom zbog odličnog argumenta sonic moronica o kome sam morao da se zamislim.
    = Citat = Izvorno postao Grim Teh Reaper
    Došli smo i do vrijeđanja jeli?
    ti si sa vređanjem sam krenuo u prethodnoj poruci, nemoj sad da se praviš nevinašce. kad mene neko vređa - ja mu uzvratim, ko što rekoh igoru, to je muška stvar za uradit
    Znači ti jedini imaš pravo, dok svi ostali ljudi na svijetu su u krivu? Blizzard je bio u krivu kada je nazvao Diablo RPG-om, recenzenti su bili u krivu kada su je nazvali RPG-om u svojim recenzijama, svi igrači koji su igrali/igraju su u krivu što Diablo smatraju RPG-om, jedino si ti u pravu?
    ako malo pročitaš poruke po ovoj temi videćeš da ja nisam jedini ko to tvrdi, krećem se po raznoraznim forumima već neko i mogu ti iskreno reći da ljudi koji tvrde da diablo nije rpg ima barem onoliko koliko i onih koji tvrde suprotno. sem toga, koliko ljudi tvrdi nešto me apsolutno ne dotiče - ja imam argumente, ako ih pobiješ promeniću mišljenje. kao što sam rekao "svi to kažu" nije nikakav argument i to u nešto može da ubedi samo ovcu.
    Zokijeva SINEMA je sajt koji se bavi recenzijama filmova, kao i vestima iz sveta kinematografije.

  17. #77
    Senior Member My way or the highway Neven <R>'s Avatar
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    wololo
    Postova
    7.914

    Re: RPG - biti ili ne biti

    Kakvi mrtvi dijalozi, ovaj baldrick isto ne zna što priča. Glavne i najbolje argumente zašto Diablo nije RPG je napisao Gwin na prošloj stranici, evo kvotam opet.

    roleplay uključuje komunikaciju. elementi roleplaya se recimo ističu u načinu rješavanja sukoba sa protivnikom.

    bard će šarmirat protivnika i odgovorit ga od sukoba
    jedan rogue će mu se prišuljat iza leđa i onesvjestit ga
    jedan cleric će ga svojom mudrošću razuvjeriti i nagovoriti da odustane od nečasnih djela
    jedan warrior će (ako ima dovoljno rankova u "intimidate" skillu) isprepadat jadnog negativca, odnosno ako to faila onda će ga umlatit.
    itd.

    diablo to nema. kod diabla se rpg elementi vide samo u različitom načinu ubijanja protivnika. a to nije roleplay, nego ROLLplay.
    i da. teoretski spada u skupinu rpga, ali samo teoretski.

  18. #78
    Moderator My way or the highway Grim's Avatar
    Datum registracije
    Nov 2007
    Postova
    7.823

    Re: RPG - biti ili ne biti

    H&S nije žanr, žanrovi igra su:
    - Action
    - Shooter
    - Adventure
    - Simulation
    - RPG
    - Strategy

    I onda se svaki žanr dijeli na podžanrove, jedan podžanr RPG-a se zove H&S RPG.
    Diablo je H&S RPG i spada pod RPG granu što znači da je neka vrsta RPG-a.

    Diablo nije čisti RPG kao Baldurs Gate, kao što nije niti Morrowind ili Fallout 3, ali on teoretski je RPG.
    Ne možeš reći da nije, izmisliti novi žanr i smjestiti ga tamo.
    "Fornicate and take drugs against the terrible strain of idiots who govern the world."
    - Albert Szent-Gyorgy

  19. #79
    Senior Member You have been warned Aral's Avatar
    Datum registracije
    May 2006
    Lokacija
    Sanctuary
    Postova
    18.718

    Re: RPG - biti ili ne biti

    Kad smo kod Diabla, i ptice na grani znaju da je to RPG. Kak bi onda zvali sve igre tog tipa, od početaka pa do današnjeg Torchlighta? Btw. Grim dobro kaže. Svoj hejt prema igrama ostavite sastrane. To ko da idemo filmove svrstavat u žanr i govorit koji je koji.
    "Extinction is the rule. Survival is the exception." - Carl Sagan

  20. #80
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Jul 2009
    Postova
    2.742

    Re: RPG - biti ili ne biti

    = Citat = Izvorno postao Grim Teh Reaper
    Diablo nije čisti RPG kao Baldurs Gate, kao što nije niti Morrowind ili Fallout 3, ali on teoretski je RPG.
    Ne možeš reći da nije, izmisliti novi žanr i smjestiti ga tamo.
    Mozda, ali po mentalitetu, cilju igre, ona nije rpg, vec obicna akcijska glupost.

  21. #81
    Senior Member You have been warned Maloki's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Lokacija
    Duga Resa/Zagreb
    Postova
    15.390

    Re: RPG - biti ili ne biti

    = Citat = Izvorno postao Aral
    Kak bi onda zvali sve igre tog tipa, od početaka pa do današnjeg Torchlighta?
    Po tisućiti put, zovite ih H'n'S.
    A H'n'S nije RPG.

  22. #82
    Moderator My way or the highway Grim's Avatar
    Datum registracije
    Nov 2007
    Postova
    7.823

    Re: RPG - biti ili ne biti

    = Citat = Izvorno postao Grim Teh Reaper
    Ne možeš reći da nije, izmisliti novi žanr i smjestiti ga tamo.
    "Fornicate and take drugs against the terrible strain of idiots who govern the world."
    - Albert Szent-Gyorgy

  23. #83
    Senior Member You have been warned Maloki's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Lokacija
    Duga Resa/Zagreb
    Postova
    15.390

    Re: RPG - biti ili ne biti

    Prvo, ja nisam izmislio apsolutno nikakav novi žanr.
    Drugo - i da jesam, zašto to ne bih mogao?

  24. #84
    Moderator Fight fire with fire Deadwalker's Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Varaždin
    Postova
    13.180

    Re: RPG - biti ili ne biti

    Ne znam, ja sam oduvijek D2 karakterizirao kao RPG. Cim postoje stats, skillovi i leveliranje lika, to je za mene RPG. Podzanr akcijski.
    Inace se ne zamaram previse s takvim stvarima. Ne vidim poantu ove rasprave. Ocito svatko ima svoje misljenje koje zasigurno nece promjeniti tako da ove prepirke imaju smisla isto kao kada vikendom navecer pijanoj zenskoj mislis ici objasnjavati nedostatke facebook-a, umjesto da je odvedes na plesni podij i "konzumiras" je.
    "Death smiles at us all. All a man can do is smile back."


  25. #85
    Senior Member You have been warned Maloki's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Lokacija
    Duga Resa/Zagreb
    Postova
    15.390

    Re: RPG - biti ili ne biti

    "Konzumiranje" žene na plesnom podiju ima smisla jedino ako u klubu nema nikoga. Ili ako si pijan.

  26. #86
    Moderator Fight fire with fire Deadwalker's Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Varaždin
    Postova
    13.180

    Re: RPG - biti ili ne biti

    Vidim da ti konzumaciju drugacije tumacis od mene.
    "Death smiles at us all. All a man can do is smile back."


  27. #87

    Re: RPG - biti ili ne biti

    = Citat = Izvorno postao Deadwalker
    Cim postoje stats, skillovi i leveliranje lika, to je za mene RPG.
    To nema veza sa RPG žanrom kao takvim. Kako ne shvaćaš (repost alert) da sva ta tehnička strana postoji kao sporedni efekt jer je potreban objektivan i mehanički definiran prikaz statusa i napretka lika koji bi bio svim upletenim stranama jednako jasan, zbog ničeg drugog? Statistike i brojke ne čine RPG, kao što je BioWare nedavno nabijao na nos SquareEnixu za FF13.

  28. #88

    Re: RPG - biti ili ne biti

    Moram odvojiti sekundu svog vremena, i reći kako me par postova ovdje dobro nasmijalo - od spominjanja tr00 RPG-a, pokušaja diskreditiranja starih RPG-a zbog godine proizvodnje, i, moj favorit, da samo Blizzard proizvodi kvalitetne igre.

    Trenutno nemogu postati ništa konstruktivno, jer sam ograničen vremenom, ali morati ću se složiti debelo sa Gwinom i Malokijem.

    = Citat = Izvorno postao Maloki
    Diablo je H'n'S.
    H'n'S nije RPG.
    Diablo nije RPG.

    Jednostavno.
    = Citat = Izvorno postao Gwin
    roleplay uključuje komunikaciju. elementi roleplaya se recimo ističu u načinu rješavanja sukoba sa protivnikom.

    bard će šarmirat protivnika i odgovorit ga od sukoba
    jedan rogue će mu se prišuljat iza leđa i onesvjestit ga
    jedan cleric će ga svojom mudrošću razuvjeriti i nagovoriti da odustane od nečasnih djela
    jedan warrior će (ako ima dovoljno rankova u "intimidate" skillu) isprepadat jadnog negativca, odnosno ako to faila onda će ga umlatit.
    itd.

    diablo to nema. kod diabla se rpg elementi vide samo u različitom načinu ubijanja protivnika. a to nije roleplay, nego ROLLplay.
    i da. teoretski spada u skupinu rpga, ali samo teoretski.
    I, Gwin je dao najbolju podjelu: ROLLplay i ROLEplay.

    Moj konstruktivan post očekujte kad se vratim doma.
    "O, words are poor receipts for what time hath stole away."
    - John Clare, Remembrances

  29. #89
    Moderator Fight fire with fire Deadwalker's Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Varaždin
    Postova
    13.180

    Re: RPG - biti ili ne biti

    = Citat = Izvorno postao Arbiter of Change
    To nema veza sa RPG žanrom kao takvim. Kako ne shvaćaš (repost alert) da sva ta tehnička strana postoji kao sporedni efekt jer je potreban objektivan i mehanički definiran prikaz statusa i napretka lika koji bi bio svim upletenim stranama jednako jasan, zbog ničeg drugog? Statistike i brojke ne čine RPG, kao što je BioWare nedavno nabijao na nos SquareEnixu za FF13.
    Rekoh Arbie, ne zamaram se s time previse.
    Vjerojatno moja definicija i shvacanje rpg-a se ne slaze s pravom definicijom, al to me zamara u zivotu jednako koliko i cinjenica da danas cu opet ljencariti cijeli dan.
    "Death smiles at us all. All a man can do is smile back."


  30. #90
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Mar 2006
    Postova
    9.747

    Re: RPG - biti ili ne biti

    = Citat = Izvorno postao Arbiter of Change
    = Citat = Izvorno postao Deadwalker
    Cim postoje stats, skillovi i leveliranje lika, to je za mene RPG.
    To nema veza sa RPG žanrom kao takvim. Kako ne shvaćaš (repost alert) da sva ta tehnička strana postoji kao sporedni efekt jer je potreban objektivan i mehanički definiran prikaz statusa i napretka lika koji bi bio svim upletenim stranama jednako jasan, zbog ničeg drugog? Statistike i brojke ne čine RPG, kao što je BioWare nedavno nabijao na nos SquareEnixu za FF13.
    I bili su potpuno u pravu.
    = Citat = Izvorno postao Praetorian the Wise
    Ma "nove" igre su sto puta bolje od "starih". Napredovale su u apsolutno svemu, oni koji govore da su stare igre bolje lažu sami sebe.

Slične teme

  1. Hoće li biti...
    By Hidraulicar Kreso in forum Pomagaj brate!
    Odgovora: 15
    Posljednji post: 02-11-2009, 13:44
  2. Hoce li ovo biti brze
    By Blacky_123 in forum Hardware F.A.c.Q.
    Odgovora: 18
    Posljednji post: 31-01-2009, 23:50
  3. Mobitel, organizator u biti
    By W3DR4N in forum Hardware F.A.c.Q.
    Odgovora: 25
    Posljednji post: 25-12-2008, 16:33

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •